Puchar Polski  – rozgrywki piłkarskie, organizowane co sezon przez Polski Związek Piłki Nożnej dla polskich męskich drużyn klubowych (zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych). Puchar Polski jest niezależny od rozgrywek ligowych, ma swój odrębny regulamin, a gra się w nim tzw. systemem pucharowym, czyli najprościej rzecz ujmując „przegrywający odpada” (od 1/4 Finału PP gra się mecz i rewanż). Prawo od gry ma każda drużyna z dowolnego szczebla, która opłaciła wpisowe (nie dotyczy to jedynie drużyn młodzieżowych).

Kluby w niższych ligach (od Klasy C do II ligi) najpierw uczestniczą w rozgrywkach Pucharu Polski szczebla okręgowego, a następnie wojewódzkiego . 16 zwycięzców wraz z 16 finalistami z etapu wojewódzkiego  kwalifikuje się do rundy przedwstępnej (8 klubów) i rundy wstępnej (28 klubów) już na szczeblu centralnym. Triumfatorzy regionalnych PP zostają rozstawieni i są gospodarzami jednego meczu przeciw finalistom regionalnych PP.

Następnie do 14 zwycięzców rundy wstępnej zostaje w I rundzie (1/32 finału) dolosowanych 18 pierwszoligowców poprzedniego sezonu. Wygrani uzyskują promocję do II rundy (1/16 finału) i grają z ekipami Ekstraklasy poprzedniego sezonu. Zwycięskie drużyny z każdego meczu awansują do 1/8 finału, a następnie kolejno do ćwierćfinału, półfinału i finału. 1/4 i 1/2 finału. Drużyna, która zdobędzie trofeum zagra w meczu o Superpuchar Ekstraklasy S.A., chyba, że zdobywca PP zdobędzie mistrzostwo Ekstraklasy, wtedy Superpuchar nie jest rozgrywany.

Do Europy za Puchar Polski

Od lat 60. zdobywca Pucharu Polski (lub ewentualnie jego finalista) posiada możliwość reprezentowania rodzimej piłki w europejskich pucharach, a dokładniej Lidze Europy. Miejsce w nim przypada zwycięzcy PP lub finaliście PP – w przypadku, gdy triumfator PP zakwalifikował się do Ligi Mistrzów. Jednak, gdy zdobywca PP zakwalifikuje się do Pucharu UEFA poprzez miejsce w lidze – wolne miejsce w tymże pucharze zajmuje już jednak kolejna drużyna z ligowej tabeli.

źródło: pzpn.pl /wikipedia.org