fot. www.1limburg.nl

53-letni Holender Ben van Dael został nowym szefem szkolenia Akademii Piłkarskiej Zagłębie. Swoją pracę w naszym klubie zacznie 1. lipca. Tym samym będzie to powrót do holenderskiej koncepcji. Wcześniej w Lubinie pracował jego rodak – Richard Grootscholten, który aktualnie pracuje w Feyenoordzie.

Praca na stanowisku szefa szkolenia Akademii będzie czymś nowym dla Holendra. Ten w swojej dotychczasowej karierze specjalizował się w pracy z młodzieżą. Swoje pierwsze kroki stawiał w VVV Venlo. W latach 1999-2007 był trenerem grup młodzieżowych. Jego praca została doceniona przez włodarzy klubu i w 2007 roku został asystentem pierwszego trenera. W tej roli pracował aż do 2015 roku. Po 8 latach w roli asystenta Holender spróbował swoich sił jako pierwszy trener Fortuny Sittard. Swój debiutancki sezon zakończył na 16. pozycji w Erste Divisie. Po sezonie van Dael zapowiedział, że w klubie potrzebne są zmiany. Stwierdził, że żaden zawodnik nie może czuć się zbyt dobry dla Fortuny i dla takich zawodników nie będzie miejsca. W jego drużynie mieli grać zawodnicy, dla których gra w barwach Fortuny to było wyzwanie i którzy chcieli coś udowodnić. Pod koniec grudnia kolejnego sezonu został jednak zwolniony z funkcji po tym jak jego drużyna wygrała tylko raz w trzynastu spotkaniach. W sumie w 40 spotkaniach zdobył 43 punkty co dawało 1,08 punkta na mecz. W trakcie swojej pracy w Fortunie Sittard prowadził on Adriana Purzyckiego, który aktualnie występuje w Miedzi Legnica. Oto jak ten młody zawodnik zdefiniował Bena van Dael’a: „Ben van Dael jest zafiksowany na temat futbolu. O piłce można z nim rozmawiać dzień i noc. Jest to trener z bardzo dobrym przygotwaniem taktycznym. Van Dael stawia duży nacisk na rozgrywanie piłki od tyłu. Jego drużyny zawsze starają się prowadzić grę niezależnie od tego z kim rywalizują. Nie boi się rywalizacji z teoretycznie lepszymi drużynami. Jest wierny swoim ideałom i trzyma się swojej filozofii gry. Jeżeli chodzi o relacje z zawodnikami to ja mam tylko pozytywne wspomnienia. Przyjemnie mi się współpracowało z trenerem van Dael’em. Zajęcia były urozmaicone, dużo było elementów taktyki.”.

Od początku sezonu 2017/2018 objął funkcję trenera drużyny Vitesse Arnhem U19 (odpowiednik naszej Centralnej Ligi Juniorów). W samych superlatywach o Holendrze wypowiadał się dyrektor Akademii Edwin Petersen: „Pozyskaliśmy bardzo doświadczonego trenera. Ben przez lata pracował z drużynami juniorskimi, a oprócz tego ma także doświadczenie w pracy na najwyższym poziomie. Jak nikt inny potrafi przekazać swoją wiedzę młodym zawodnikom.”. Prowadzona przez niego drużyna awansowała do rundy finałowej. Awans zapewnia sobie pierwsze 8 drużyn (na 14 możliwych) w rundzie jesiennej. Na wiosnę grając już tylko z najlepszymi prowadzona przez van Deal’a drużyna zajmuje 4 miejsce. Vitesse musiało uznać wyższość jedynie Ajaxu, PSV i Feyenoordu, czyli absolutnemu topowi jeżeli chodzi o Holandię.

Przed Holendrem zatem spore wyzwanie. Z uwagą będziemy się przyglądać funkcjonowaniu Akademii pod rządami van Dael’a.

Veel succes Ben!

Energo Kontrol - partner strategiczny mkszaglebie.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here