Legendy

0

W całej historii naszego Zagłębia przewinęło się wielu znakomitych piłkarzy, którzy zostawili wiele serca na boisku ku chwale klubu, regionu i kibiców. Klikając w imię i nazwisko piłkarza możesz sprawdzić szczegółowe dane o jego karierze w serwisie 90minut.pl

Andrzej Szczypkowski – ur. 10 listopada 1971 roku w Oleśnicy. Karierę piłkarską rozpoczynał w Pogoni Oleśnica. Przeszedł później do Ślęzy Wrocław, a po roku wrócił do oleśnickiego MKS-u. Od 1995 roku grał w barwach Zagłębia Lubin, z epizodem w Odrze Opole w sezonie 2000/2001. W I lidze zadebiutował 29 lipca 1995 roku w przegranym 0:1 meczu pomiędzy Zagłębiem Lubin a Legią Warszawa. W ekstraklasie strzelił 17 bramek. W barwach naszego klubu rozegrał 12 sezonów, był wieloletnim kapitanem oraz mistrzem Polski z sezonu 2006/2007.

Romuald Kujawa – ur. 17 stycznia 1962 w Sulechowie. Podczas kariery występował na pozycji obrońcy. Nie licząc drobnego epizodu we Francji Kujawa spędził swoją karierę w klubach z Dolnego Śląska: Zagłębiu Lubin, Śląsku Wrocław oraz Miedzi Legnica. Najlepsze lata kariery Kujawy to 1989-1991 i gra w Zagłębiu, z którym był mistrzem Polski 1991 oraz wicemistrzem rok wcześniej.

Adam Zejer – ur. 3 listopada 1963 w Olsztynie. Były piłkarz, który występował na pozycji pomocnika. Karierę rozpoczął w Stomilu Olsztyn, następnie wiosną 1986 roku przeniósł się do Zagłębia Lubin, z którym w sezonie 1990/1991 zdobył tytuł mistrza Polski. W sezonie mistrzowskim Zejer zdobył dla Zagłębia cztery bramki w lidze. Dzięki zdobyciu mistrzostwa Polski z Zagłębiem Zejerem zainteresowały się zagraniczne kluby, co koniec końców skończyło się to transferem do Turcji. Występował w Besiktasie oraz Gaziantepsporze, jednak wielkiej kariery w tych klubach nie zrobił. Następnie grał w takich zespołach jak VFL Harzlake (Niemcy), Stomil Olsztyn, Warmia Olsztyn, Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Polonia Lidzbark Warmiński oraz Wigry Suwałki, gdzie skończył karierę. Na swoim koncie ma pięć meczów w reprezentacji Polski.

Eugeniusz Ptak – ur. 1 października 1960 w Marchwaczu. Były napastnik, w latach 80. bronił barw naszego Zagłębia Lubin. W 1989 roku był królem strzelców drugiej ligi oraz został pierwszym w historii strzelcem bramki dla „Miedziowych” w rozgrywkach ekstraklasy.W Zagłębiu spędził pięć lat, po czym starał się zawojować Cypr, a konkretnie klub Apollon Limassol. Po przygodzie na Cyprze grał także w niemieckim FC Rastatt 04 oraz Miedzi Legnica.

Radosław Kałużny – ur. 2 lutego 1974 w Górze. Legenda nie tylko naszego zespołu, ale także reprezentacji Polski. W Zagłębiu spędził siedem sezonów, następnie odszedł do Wisły Kraków. Grał także w Energie Cottbus, Bayerze Leverkusen, AEL-u Limassol oraz Jagiellonii Białystok i Chrobrym Głogów.

Sławomir Majak – ur. 12 stycznia 1969 w Radomsku. Występujący na pozycji pomocnika/napastnika zawodnik trafił do Zagłębia z Koping FF. Lubin zapisał się złotymi zgłoskami w sercu Majaka. To właśnie w naszym klubie dobrze rokujący, jednak już w miarę doświadczony Majak rozwinął się na dobre. Był jednym z najlepszych graczy naszej drużyny w historii, bowiem licząc wszystkie rozgrywki rozegrał dla naszego klubu 99 spotkań, przy czym zdobył 32 bramki. Podczas pobytu w Lubinie zagrał w europucharach przeciwko włoskiemu Milanowi oraz wystąpił w meczu reprezentacji Polski z Azerbejdżanem. Kolejnym klubem Majaka był niemiecki Hannover 96, w którym spędził rok oraz Widzew Łódź, z którym w 1997 roku zdobył tytuł mistrza Polski. Następnym etapem w karierze naszej legendy był transfer do FC Hansy Rostock, dla której rozegrał 108 spotkań, w których zdobył 15 bramek. Ostatnim poważnym przystankiem w karierze Sławka był Anorthosis Famagusta (43 występy, 8 bramek), po czym wrócił do Polski, gdzie powoli kończył bogatą w sukcesy karierę w Piotrcovii, RKS-ie Radomsko oraz Concordii Knurów.

Maciej Iwański – ur. 7 maja 1981 w Krakowie. Kapitan Zagłębia z okresu drugiego mistrzostwa Polski. W trakcie pobytu w naszym zespole zadebiutował w reprezentacji Polski w meczu z ZEA. W najwyższych polskich rozgrywkach zadebiutował 4 sierpnia 2002 w spotkaniu Szczakowianki Jaworzno z Wisłą Kraków. Dzięki dobrym występom w klubie z Jaworzna po zakończeniu rundy jesiennej sezonu 2004/2005 przeniósł się do naszego klubu. W barwach „Miedziowych” rozegrał 96 spotkań (27 bramek), zdobył mistrzostwo Polski oraz był zastępcą kapitana starszych zawodników takich jak Andrzej Szczypkowski i Dariusz Jackiewicz, jednak z racji zaawansowanego wieku wcześniej wspomnianych graczy i ich niepewnego miejsca w pierwszym składzie często to właśnie on wyprowadzał drużynę na plac boju. W sezonie 2006/2007 miał zostać przetransferowany do Antalaysporu, jednak oba kluby nie doszły do porozumienia i po przejściu testów medycznych „Ajewen” wrócił do lubińskiego MKS-u, z którym zdobył mistrzostwo Polski. 20.06.2008 roku Iwański podpisał trzyletni kontrakt z Legią, tym samym zakończyła się jego przygoda z naszym klubem.

Michał Stasiak – ur. 12 marca 1981 roku w Zduńskiej Woli. Wieloletni kapitan i przywódca, który odszedł w skandalu związanym z korupcją. Gdyby nie afera korupcyjna dotycząca meczu Zagłębie – Cracovia, Stasiak najpewniej zakończyłby karierę w naszym klubie. Przez sześć lat gry w lubińskim Zagłębiu zdobył mistrzostwo oraz superpuchar.

Stanisław Świerk – ur. 19 czerwca 1935 w Jurkowie, zm. 16 stycznia 2004 we Wrocławiu. Doprowadził nasz zespół do historycznej chwili, jaką było zdobycie pierwszego w historii mistrzostwa Polski. Obecnie na jednym z osiedli w Lubinie, w miejscu, gdzie znajduje się „mural” z najważniejszymi wydarzeniami w dziejach Polski i Lubina znalazł się wizerunek trenera, upamiętniający tym samym mistrzostwo z sezonu 1990/1991.

Inni zawodnicy, którzy dzielnie bronili barw Zagłębia i odnosili sukcesy w naszym klubie:

Mirosław Dreszer – solidny bramkarz grający w Zagłębiu przez trzy sezony w latach ’90.

Krzysztof Koszarski – W trakcie swojej kariery występował na pozycji bramkarza. W Zagłębiu grał przez siedem sezonów i zdobył mistrzostwo Polski. Obecnie pracuje w klubowej akademii piłkarskiej.

Zbigniew Szewczyk – rozegrał dla naszego zespołu dziewięć sezonów, zdobywając pierwsze w historii mistrzostwo

Jarosław Bako – były bramkarz, rozegrał w naszym klubie dwa lata, a swoimi interwencjami bardzo przyczynił się do zdobycia pierwszego mistrzostwa Polski dla Zagłębia Lubin.

Mariusz Lewandowski – drugi z naszych wybitnych, etatowych reprezentantów. Wychowanek naszego klubu, w którym spędził cztery sezony. Następnie przeniósł się do Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski, z której trafił do Szachtara Donieck(5 mistrzostw Ukrainy i 4 Puchary Ukrainy). Obecnie gra w drugoligowym PFK Sewastopol.

Dariusz Żuraw – solidny, silny defensor. W naszym klubie spędził cztery sezony, następnie robił karierę w Hannoverze 96, gdzie do dzisiaj pozostaje żywą legendą. W niemieckim zespole grał przez siedem sezonów i był jego kapitanem, po czym wrócił do Polski (Arka Gdynia), a karierę kończył w WKS-ie Wieluń, którego jest wychowankiem.

Janusz Kudyba – w Zagłębiu łącznie grał przez cztery sezony z małymi przerwami. W sezonie mistrzowskim 1990/1991  rozegrał 20 spotkań i zdobył 8 bramek.

Zbigniew Grzybowski – łącznie osiem sezonów w barwach Zagłębia Lubin. W sezonie mistrzowskim 2006/2007 rozegrał dla naszego zespołu siedem spotkań.

Michal Vaclavik – wybronił nam drugie mistrzostwo. W sezonie 2006/2007 nie do zatrzymania, postrach napastników. Wyciągał piłki nie do wyciągnięcia. Zdobył z naszym klubem mistrzostwo i superpuchar. W kolejnym sezonie tylko dziewięć występów, co zaowocowało transferem do Górnika Zabrze.

Manuel Arboleda – Manu Arboleda został wyciągnięty z peruwiańskiego CS Cienciano. W trakcie swojego 2,5 letniego pobytu w Lubinie zdobył mistrzostwo Polski i superpuchar. Zawodnik odszedł do Lecha Poznań w niesławie po konflikcie ze sztabem szkoleniowym i zarządem.

Grzegorz Bartczak – kolejny zawodnik, który wraz ze Stasiakiem odszedł z klubu z powodu korupcji. Po odejściu Iwańskiego to on był zastępcą kapitana w naszej drużynie. Karierę kontynuował w Jagiellonii Białystok, Warcie Poznań, a zimą 2013 roku został graczem Miedzi Legnica.

Michał Chałbiński – w szeregach „Miedziowych” spędził trzy lata, znacznie przyczynił się do zdobycia mistrzostwa w 2007 roku. Mimo tego, że niemal pół rundy był kontuzjowany, zdobył w sezonie mistrzowskim 12 bramek. Odszedł w niesławie, sądząc się z klubem o pieniądze.

Ilijan Micanski – przyszedł do klubu z łatką zawodnika wypalonego, który w innych polskich klubach nic wielkiego nie ugrał. W naszym zespole odrodził się i najpierw w I lidze, następnie w Ekstraklasie za kadencji Marka Bajora, dał kibicom wiele radości, strzelając 40 bramek w 59 meczach. 18 czerwca 2010 roku „Mican” przeszedł do niemieckiego Kaiserslautern za 600 tysięcy euro.

Energo Kontrol - partner strategiczny mkszaglebie.pl