fot. Tomasz Folta/Zagłębie Lubin S.A.

Wychowanek Zagłębia Lubin, były zasłużony reprezentant Polski i zdobywca Pucharu UEFA 38-letni Mariusz Lewandowski został zaprezentowany jako nowy trener naszego klubu. Zagłębie Lubin podpisało z nowym szkoleniowcem umowę do końca sezonu. Witamy na pokładzie, trenerze! Życzymy wielu sukcesów!

Nowy szkoleniowiec „Miedziowych” to wychowanek naszego klubu. W Zagłębiu debiutował mając niespełna 18 lat. W Polsce grał także w Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski. Bogatą w sukcesy karierę kontynuował na Ukrainie grając w barwach Szachtara Donieck i PFK Sewastopol.

Przez wiele lat Lewandowski był ważnym ogniwem reprezentacji Polski rozgrywając dla niej 66 meczów (5 bramek).

Nasz nowy trener nie prowadził wcześniej samodzielnie innego zespołu. Ma jednak najwyższe uprawnienia trenerskie – licencję UEFA Pro.

Asystentem Mariusza Lewandowskiego będzie Paweł Karmelita, a tymczasowym trenerem bramkarzy Krzysztof Koszarski.

Oprócz Piotra Stokowca z Zagłębia odeszli Łukasz Smolarow oraz Jarosław Bako.

W sztabie pozostanie natomiast trener przygotowania motorycznego Michał Chmielewski, do którego pracy nikt nie mógł mieć w tym sezonie zastrzeżeń.

Sukcesy klubowe
 • mistrz Ukrainy: 2002, 2005, 2006, 2008, 2010
 • wicemistrz Ukrainy: 2003, 2004, 2007, 2009
 • zdobywca Pucharu Ukrainy: 2002, 2004, 2008
 • finalista Pucharu Ukrainy: 2003, 2007, 2009
 • zdobywca Superpucharu Ukrainy: 2005, 2008
 • finalista Superpucharu Ukrainy: 2004, 2006, 2007
 • zdobywca Pucharu UEFA: 2009
Sukcesy reprezentacyjne
 • uczestnik turnieju finałowego Mistrzostw Świata: 2006
 • uczestnik turnieju finałowego Mistrzostw Europy: 2008
Odznaczenia i wyróżnienia
 • tytuł Zasłużonego Mistrza Sportu Ukrainy: 2009
 • Order „Za Odwagę” III klasy: 2009.
 • Piłkarz Roku 2009 Tygodnika Piłka Nożna. (wybrany przez redakcję)
 • Członek Klubu Wybitnego Reprezentanta

Energo Kontrol - partner strategiczny mkszaglebie.pl

34 KOMENTARZE

 1. Jak każdemu trzeba dać szansę. Ja liczę na rezygnację z systemu 3-5-2 i powrót do 4-2-3-1, ewentualnie 4-4-2.
  Poprzedni trener się uparł do gry 3-5-2 mimo że po kontuzji Dziwniela nie ma zawodnika pasującego na lewe wahadło. Balic, Janoszka i Woźniak się nie nadają na tę pozycję.
  Może stanie się cud i pokonamy jutro Koronę.

 2. Krzysztof Koszarski na pokładzie… Niezłe plecki.

  Oczywiście powodzenia i dla Koszarskiego, i dla Karmelity, i dla Lewandowskiego.

  Choć powiem szczerze, wielkiego optymizmu jakoś nie czuję, ale lepszego kandydata nie ma. Bo skoro Magiera idzie do PZPNu, to kto? Skorża, Wdowczyk, Rumak?

  Mimo wszystko osobiście boję się, że Mariuszowi nie pójdzie. Nie ma w najbliższej przyszłości miejsca na eksperymentowanie. Bo teraz trzeba ratować sezon, więc kogo zatrudnić, trenera z 3 Bundesligi czy dać szansę nieopierzonemu trenerowi? W przyszłym sezonie gdyby się teraz nie powiodło to po dwóch latach posuchy też na ryzyko i zatrudnienie po raz kolejny żółtodziobów miejsca nie ma, także na wypróbowanie Mariusza nie ma dobrej pory.

  Niepokoi też nastawienie szatni. Ostatnio Mariusz sporo przychodził na treningi, spodobał się piłkarzom to ci zwolnili Stokowca. A Lewy nie ma tu autorytetu. Jest kolegą. A że nawet Magierę piłkarze zwolnili, to…

 3. Duzy niepokoj budzi sztab. Nazwisko Karmelita od lat przewija sie w naszym klubie – i wcale nie jest powiazane z sukcesami. Koszarski trenerem bramkarzy tez juz byl – moge sie mylic ale chyba trenowal Gliwe albo Isajlovicza..
  ***
  Liczylem na nowe rozdanie z zaciagiem zagranicznym. Coz pozostaje zyczyc szczescia.

  • 1) co do trenera Koszarskiego to każdy kto się interesuje ZL to wie jak jest.
   2) co do trenera Karmelity to nie wiem co masz na myśli, że jego nazwisko „wcale nie jest powiązane z sukcesami”. Trenując młodzież to sukcesem są chyba wychowankowie, z którymi pracujesz i wprowadzasz do dorosłej piłki. Jako juniorów prowadził między innymi : Kubickiego, Dąbrowskiego,Zielińskiego następnie Jacha, Piątka itd. Coś z nich wyrosło. Kiedyś widziałem wywiad z Zielińskim i wypowiadał się o nim w samych superlatywach. OK, ktoś może powiedzieć dobry trener ale tylko do młodzieży.
   Dlatego sprawdziłem na 90minut wyniki Karmelity jako pierwszego w drużyna ZL:
   – sezon 2012/2013 – prowadził ME – IV miejsce
   – sezon 2013/2014 – prowadził III liga od października – IV miejsce
   – sezon 2014/2105 – prowadził III liga – II miejsce
   – sezon 2015/2016 – prowadził III liga (runda jesienna) – X miejsce. Zwolniony. Kolejny trener skończył sezon na tym samym miejscu.
   Ja widzę tu tylko pół sezonu w III lidze, który nie był dobry . Z tego co pamiętam był to sezon reorganizacji III ligi i wiele drużyn się przed nim wzmacniało.
   Może nie jest taki słaby ??? Dajmy im wszystkim popracować. Szkoda tylko, że Buczek do nich nie dołączył.

 4. Popieram w pełni zdanie Papagol, jednak jest jeszcze dwóch niewymienionych dotąd kandydatów (którzy kandydatami na ten moment niestety być nie mogli a szkoda) to powrót Czesia Michniewicza lub długofalowa szansa (taką jaką miał Stokowiec) dla Fornalika. Z pewnością przy drugiej opcji mielibyśmy rzeczywistą współpracę z akademią i na pewno dużą szansę na młody, ambitny skład.

 5. Wlasnie ten ruch pokazuje jak niepowazni ludzie kieruja naszym klubem. Tylko w Lubinie takie cyrki moga byc. WIdac,ze ML ma byc tymczasowym trenerem,albo takim,ktory chyba bardziej ma nie przeszkadzac zawodnikow niz cokolwiek wniesie do naszego klubu. Z calym sacunkiem,ale ML jest zoltodziobem jezeli chodzi o trenerke i bardziej jest tutaj by sie uczyc niz cokolwiek wdrazac. Jezeli nie bylo nikogo z kim mozna bylo by podpisac kontrakt to mozna bylo juz Stokiego trzymac doppoki kogos nie znajda. W kazdym normalnym klubie jezeli chca stawiac na ML to powinien zaczac w akademi lub drugiej druzynie by sie wdrazal w system. Szmaci sie Zaglebie na kazdym kroku i najgorsze ,ze nie widac swiatelka w tunelu dla tego dziadostwa. Zaorac, zburzyc, zapomniec. Zebrac ludzi z sercem i marzeniami i odbudowac Zaglebie od zera. Niestety ,ale to obecne zaglebie to ciagle kurwidolek dla ludzi ,ktorzy sie kreca przy nim od lat, i od lat nie ma z tego zadnego pozytku. Kibice powinni wziasc w swoje rece ten klub i pogonic to towarzystwo. Fornalik byl do wziecia i trzeb bylo go brac i przy nim ML mogl sie uczyc a nie robic z klubu posmiewisko na cala Polske

  • Ma się uczyć przy Fornaliku? Chłopcze dosyć już naszej starej szkoły trenerskiej, im mniej się jej nauczy tym lepiej, jak na razie będzie jechać na innych wzorcach i póki jak najdłużej. „Zebrać ludzi z sercem i marzeniami” – to rozumiem, że odbierasz to Lewandowskiemu? Gwarantuje ci, że derby wyglądałyby całkiem inaczej gdyby zmiana trenera nastąpiła tydzień wcześniej.

 6. Co żeście się tak tego Fornalika upierdolili?! Facet od 24 lat jest na ławce trenerskiej, jedno wicemistrzostwo, dwa razy trzecie miejsce i dwa razy finał PP. Od września trener Piasta, osiem meczy i dziewięć punktów zdobytych. Faktycznie, cała kariera to same pasma sukcesów. Kolejny stary trener jadący na nazwisku. To może od razu weźmiemy Smude, albo Jabłońskiego.

  • Bo ci ludzie są głupi. Dla nich najlepiej jakby przyszedł dziadek z polskiej karuzeli trenerskiej i dalej było by to samo wielkie gówno bo który kopacz w polskiej lidze będzie brał na poważnie gościa którego już pogoniono z kilku klubów tej cienkiej ligi. A oni coś pieprzą że ML nie będzie wzbudzał autorytetu, a to Fornalik, Wdowczyk czy Skorża którego dopiero co pogonili z Pogoni będą ? buahahaaha.

   • Glupi to wrzuca wszystkich do jednego worka. O ile Wdowczyk czy Skorza to trenerzy slabi, to Fornalik do nich nie nalezy. Mowi sie ze gowna bata nie ukrecisz, a taki Fornalik w tym Ruchu zawsze klecil cos z niczego – i nawet dobrze mu to czasami wychodzilo – kolego powyzej wymienil jego sukcesy. Facet idealny do systuacji w jakiej znajduje sie teraz ZL – szeroka baza i jest co z narybku wybierac.
    Zaskocze Cie i napisze ze nawet Lenczyk to bylaby nieglupia opcja. Cenie go jako szkoleniowca – po prostu zna sie na rzeczy. On za pochodzenie raczej placu by nie dawal (vide Jagiello).

    • Pizduś Fornalik to taki trener, który jest dobry w biedzie na Hanysowie. Tam jak masz chujowy sezon w Ruchu, to masz wytłumaczenie że długi, burdel w klubie, nikt nie może mieć pretensji, a jak coś się z tymi ludźmi wykręci ponad stan to raz na parę sezonów to WOW, WIELKI TRENER. Pytanie jak sobie by radził w Lubinie czy innym klubie, gdzie jest bogato, ale są oczekiwania kibiców (bo nie ma wytłumaczeniea że bieda). W kadrze już wyszło, że to lokalny trener, dobrze się czujący na swoim nie radzący sobie poza domem.

     Lenczyk, zadufany egoista, niezdolny do współpracy z nikim, już widzę jak taki gość chodzi na mecze akademii, rozmawia z trenerami, ogląda chłopaków. Jak raz w klubie kiedyś powiedzieli żeby pomyślał o młodych, to na złość wszystkim wstawił Jagiełłe by specjalnie go zaraz zdjąć. Wredny chujek, dobry na parę miesięcy, a nie do klubu o naszej charakterystyce (współpraca z akademią, rozwój).

     • Czy na pewno w Lubinie jest az tak bogato? Na pewno jest regularnie. Uwazam i nie tylko ja, ze Smutny Waldemar pasowalby do naszego ZL.

      Jakos Lenczyk potrafil sobie zawsze wyselekcjonowac grupe ludzi z ktorymi robil wyniki. Na pewno nie lubi kiedy na sile narzuca sie mu beztalencia. Tak, uwazam ze Jagiello nadaje sie do tarcia chrzanu – na sile robia go super gwiazda – a prawda jest taka ze niedlugo zrobia z niego obronce bo do niczego sie w pomocy nie nadaje.

 7. OLO nie zgodzę się z Tobą daj mu szansę i nie oceniaj jeszcze. Zawsze trzeba zacząć od czegoś życie rzuciło go na głęboką wodę ale może mu się uda skąd wiesz że nie. Nasza liga jest tak uboga jeśli chodzi o trenerkę że szkoda gadać nawet ze Stokowca zrobili wielki talent… raczej on z siebie zrobił. Przychodzi trener prawie bez żadnego cv z Niemiec i miażdży naszą ligę to jest dopiero śmieszne jakich mamy fachowców. My mamy potencjał trzeba to dobrze poukładać wierzyć w siebie wzajemnie i jazda… dlatego wolę LEWANDOWSKIEGO niż kogoś z całej tej grupy wielce spełnionych trenerów na dzień dzisiejszy.

 8. Brawo Mat.

  Pierwsze moje myśli / komentarze: Mariusz? Nie, tu potrzebny gość z doświadczeniem, charyzmą. Ktoś kto weźmie tego byka za rogi. Byłem pierwszy, który wołał NIE.
  Przespałem noc, parę rzeczy przemyślałem, zasięgnełem języka. W glowie powoli zaczęła kiełkować myśl. Cholera to się może udać.
  Może nie jest charyzmatyczny, nie ma doświadczenia, ale jest tytanem pracy, człowiekiem cholernie upartym i konsekwentnym w działaniu. On wcale nie musi tego robić. Tu nie chodzi o kasę. Nie ma do skończenia domu w dolinie kościeliska i nigdy nikogo nie zwalniał, buntował z powodów kasy. Jest pod tym względem zupełnie niezależny. On po prostu chce! Facet miał sen, z którego zbudował cel i konsekwentnie go realizuje. Tak jak ma w zwyczaju. Znając Mariusza to cel jest bardziej ambitny niż zaistnieć na ławce w Lubinie.
  Wiem, że to jakieś szaleństwo, ale należy dać mu szansę.

  Mariusz tak jak za dawnych lat, na przekór wszystkim. Pokaż co potrafisz!!!

 9. No i świetnie. Nasza liga nie wymaga wiele jak tylko dobrego przygotowania fizycznego i zaangażowania, a tego Mario mam nadzieję grajków nauczy. Cieszę się, że to świeży człowiek, który od zawsze jest związany z Zagłębiem. Obawiam się tylko o jego sztab trenerski, oby tu się wszystko dobrze ułożyło. Bedzie zajebiscie.

  • Dokładnie tak będzie. Przerabialiśmy to już nie raz (Bajor, Lesiak, itp.) Prawdopodobny scenariusz jest taki, że po ok. 26-30 kolejkach zatrudnią „strażaka”, który otrzyma zadanie uratowania ekstraklasy dla Lubina. Do tego dojdzie jeszcze kilka pospiesznych transferów w postaci przechodzonych rutyniarzy z łapanki (Słowacja, Czechy lub Bałkany). Nie będzie wesoło, gdyż takich mamy w klubie menedżerów.

 10. Wg mnie Mariusz Lewandowski ma duzy plus – wie na swoim przykladzie, jak nie powinno sie traktowac wychowanka klubu, ktory ma papiery na granie i motywacje. I pewnie o to w tym chodzi, zeby akademia zaczela spelniac swoja role. Sygnal do mlodych, ze nie liczy sie doswiadczenie, a talent i praca (lub odwrotnie). Z drugiej strony Piotr Stokowiec to dobry trener. Bez dwoch zdan na przestrzeni tych 4 lat poukladal Zaglebie i zostawia w dobrej sytuacji. Za to naleza mu sie podziekowania i zyczyc powodzenia w innym klubie. Oby zmiana wyszla wszystkim na zdrowie.

 11. Oby tylko Ci to tak krzycza ,ze to chlopak z tad nie krzyczeli co innego za rok. To samo dotyczy Arka Wozniaka czy Adrana Rakowskiego. Kazdy krzyczal zeby stawiac na naszych jak na nich stawiamy to jak nie idze to tylko psy sie na nich wiesza i wyzywa. Powodzenia Mariusz mimo ,ze uwazam ze powinnienes zaczac troszke na innej pozycji w klubie,oby Ci sie udalo.