fot. Piotr Stokowiec

Według informacji Krzystzofa Stanowskiego z weszlo.com, Zagłębie po przegranych Derbach Dolnego Śląska zwolniło Piotra Stokowca z funkcji trenera pierwszego zespołu. Według informacji właściciela „Weszło”, jednym z kandydatów do objęcia funkcji pierwszego szkoleniowca jest wychowanek klubu i były reprezentant Polski Mariusz Lewandowski.

Niebawem więcej informacji.

Energo Kontrol - partner strategiczny mkszaglebie.pl

57 KOMENTARZE

  • Nie gadaj człowieku że Stokowiec był złym trenerem bo jednak swoją myśl trenerska miał dobra. Wiem że miał swoje wzloty i upadki. Wiadomo że lepiej zwolnić trenera jak cała drużynę. Słabszych wynikow też trzeba szukać w szatni czy tam nie ma jakiś konfliktów. Czas pokaże…

   • Super trenerem był – Palnij sie w łeb – Od Bohatera do ZERA nie potrafił nawet poprawnie ocenic potencjalu personalnego graaczuy zeby wybrac na tej podstawie optymalna 11 – Zmiany -? zawsze nie trafione ? Młodych rowniez nie wprowadzał i te smieszne olbrzymie ego blokowanie graczy – Niech sie ten nieudacznik nie zbliza do Lubina na mniej niz 100 km .

    Ucierpiało ego dumnego jak paw nieudacznika. Teraz niech inni go przygarna i dostrzega od wewnatrz jak naprawde wyglada praca tego człowieka a nie jaka sztuczna otoczke medialna wokół siebie buduje.

 1. Lewandowski. Bardzo ciekawe gość z regionu, kibic. Ale to też dobry kumpel wielu piłkarzy choćby Guldana z którym śmiga po galerii więc nie wiadomo jak by to wyglądało, ale czemu miało by nie wypalić ? Na pewno lepiej by dano szansę Lewandowskiemu niż brać Wdowczyka, Smude czy Skorże czy innych dziadków z polskiej myśli szkoleniowej.

 2. Mariusz to fajny facet, ale czy na pewno nadaje się na trenera pierwszej drużyny ?
  On nawet nie był trenerem trampkarzy czy też juniorów !
  Myślę, że rzucanie Lewandowskiego na tak głęboką wodę to nie jest dobry pomysł.
  Już raz była presja na trenera z Lubina. Został nim Adam Buczek i okazało się to łagodnie mówić niewypałem.

  Moim zdaniem najlepszy wariant dla naszego klubu to zagraniczny trener. Trzeba iść i szukać wyłącznie w tym kierunku.
  Nowa miotła, która nie jest skażona łatką ekstraklasy, układów z piłkarzami, bez przywiązania do nazwisk itp.

  Przykład Korony Kielce dobitnie o tym świadczy, Wisła Kraków również spisuje bardzo dobrze w tym sezonie z hiszpańskim trenerem.
  Kolejny przykład to Lech Poznań. Nenad Bjelica to facet, który nie dał sobie w kaszę dmuchać Robakowi czy Pawłowskiemu.

  Legia z niedawnym zaciągiem Bałkańskim wyszła na prostą. Nie ważne jak grają, ważne, że punktują.
  Romeo Jozak poskładał zespół będący w całkowitej rozsypce sportowej, mentalnej i organizacyjnej.

  Propozycją do rozważenia jest któryś z trenerów Rosyjskich. To co zrobił w Legii Czeresow to istne mistrzostwo świata.
  Piłkarze chodzili jak na smyczy, a efekty na boisku były widoczne.
  Mariusz mógłby np. zostać asystentem takiego trenera ze wschodu. Zna język i mógłby się wdrażać i zbierać doświadczenie na przyszłość.

 3. Jest Jacek Magiera, można go zatrudnić od 1 stycznia 2018 …. myślę, że to byłby dobry wybór ….
  Wreszcie i czemu tak późno pogonili nieudacznika z klubu ( odejście Vlaski, Madery, Błąda, Nespora , odstawienie ze składu Mazka to duża zasługa tego Pana co już go pogonili …..

 4. Jeszcze tego wszyscy pożałujecie, internetowe płaczki. Teraz się zacznie dołowanie jak za dawnych, pięknych lat, wróci czas Bajorów, Jończyków, Hapali i innych miernot, które będą chciały tylko wsadzać do naszego klubu swoich patałachów zamiast młodych, zdolnych polaków.

 5. Łukasz a to według ciebie Stokowiec wprowadza młodych Polaków ? To chyba bardziej pranie mózgu w mediach że Zagłębie to klub który stawia na młodzież niż same liczby. Wprowadził tylko Jacha, Kubickiego który zagrał dobry pierwszy sezon a teraz z meczu na meczu gra coraz większy piach i teraz trochę pogrywa Jagiełło. Rozumiem że przez ponad 3 lata wprowadzenie 3 juniorów to dobry wynik. Porównując to choćby do Górnika Zabrze o którym przecież nikt nie mówi że mają zdolną akademię to Zagłębie wypada słabiutko. Jeszcze patrząc na to jaką rolę odgrywają w tych klubach ci młodzi to nie ma porównania, choćby Żurkowski, Loska, Wolsztyński czy Kurzawa.

  • Jach, Jagiełło, Kubicki to fakt w ciągu 3 lat może nie jest wynik, który powala na kolana ale z drugiej strony może właśnie taki był / jest potencjał naszej młodzieży w akademii ?? Celowo nie wymieniam Kopacza, Czerwińskiego i Świerczoka, którzy są bardzo dobrymi i ciekawymi ale jednak już nie młodymi piłkarzami, nie ukształtowanymi w naszej akademii ale z drugiej strony wolę ich oglądać w Zagłębiu niż np całą armię słowaków, czechów czy emerytów (jak w Śląsku). Tak czy siak mam obawy, że nadchodzą gorsze czasy.

 6. Póki co oficjalnej informacji nie ma, więc nie uprzedzajmy faktów.

  Powiedzmy sobie też szczerze, że to szatnia zwolniła Stokowca. Dlatego np. ani Magiera, ani Skorża nie są odpowiednimi kandydatami. Lewandowski jest dobrym kolegą piłkarzy, więc jak ma ich zmusić do ciężkiej pracy? Przeanalizować jeszcze raz polski rynek, nie robić eksperymentów, a nawet jeśli, to tylko z obcokrajowcem. Tylko na Boga, nie z 3 ligi rosyjskiej.

 7. Rok po roku w porze jesienno-zimowej Zagłębie popada w jakiś dziwny piłkarski marazm.Grają wtedy słabo i nieudacznie bardzo-tracą często wtedy sporo cennych punktów.No ile można tak rok w rok na to patrzeć?Dobry był to trener ale sam komentował często przy takich „marazmach”,że nie ma pojęcia co się dzieje…Widać,że nie wie co robić w takich przypadkach i brak mu planu na takie sytuacje.To dla niego „kłopotliwe,że sobie wtedy nie radzi z zespołem i nie wie jak z tego wyjść”.Nie ujmując mu niczego z jego fachu – powinien zmienić klimat.Może udałoby się mu ratowanie np. takiego Ruchu Chorzów i wyniesienie go na szczyt???Kto wie?Mariusz Lewandowski? – o nieee.Może tylko jako asystent jakiegoś innego trenera z większym doświadczeniem terenrskim.Ma być żądny i głodny sukcesu oraz mieć szacunek kopaczy nie dając sobie przy tym na głowę wchodzić.

 8. Homer, nic dodać nic ująć. Za zeszłoroczną jesirenną słabą dyspozycję poleciał trener od przygotowania. Niestety okazało się, że to nie tu leżał problem.
  Stokiemu brakuje warsztatu. Ekperymentuje na żywym organiźmie i mu to nie wychodzi. Potrzebujemy kogoś z gotowymi, sprawdzonymi rozwiązaniami. Koniec z improwizacją.
  Sztuką jest znaleźć teraz odpowiedniego kandydata na nowego treneiro.

 9. Przede wszystkim potrzeba nam trenera inteligentnego. Kogos kto nie godzi sie na kompromisy, minimalizm, kogos kto potrafi czytac gre i reagowac podczas meczu. Kogos ,kto bedzie dobrym psychologiem ,kogos kto ma bzika na punkcie pilki ,ktos kto ma w sobie troche szalenstwa by pociagnal ten caly balaganik i zarazil optymizmem. Niestety nie widze w Polsce takiego trenera 🙁

 10. a ja nie przekreślam Lewandowskiego, chłop ma kupe hajsu, mogłby pewnie do końca życia się opierdalać, ale ma ambicje bycia trenerem, wiec wydaje mi się że mu się chce. I jak zostanie trenerem, to mam nadzieje że do końca sezonu i nawet w przypadku słabego wyniku, to dostanie kolejny sezon, Stoki też czas miał.

  W internetach piszą jakie to ZL głupie ze zwolni Rudego….. Tak samo mówili o Koronie jak zwalniała Brosza, potem Bartoszka i zamieniała go Lettierim a czas pokazał że każda z tych zmian była lepsza ;].

  Stoki się wypalił ewidentnie, piłkarze chyba też nim już rzygali, tak jak i my kibice

 11. OLO ja nie napisałem że przez pryzmat hajsu będzie dobrym trenerem, tylko podkreśliłem że kolesiowi się chce, a jego ambicją nie będą na pewno pieniądze, a chęć osiągnięcia czegoś.

  btw. co to znaczy dobry trener? Czy Ramirez przez CV wydaje się dobrym trenerem? albo Lettieri? bo ja patrząc tylko na ich CV i doświadczenie napisałbym że są/będą chujowymi trenerami ;]

  Dla mnie M. Lewandowski ma charyzmę, nie chce mi się wierzyć że pozwoli się komuś opierdalać albo nie dawać z siebie max. I wole taką nową krew niż już stare, te same twarze.

  Mieliśmy już Pavla Hapala, doświadczonego, z bogatą historią itd… i szału nie było.
  Piszesz że my już zmarnowaliśmy czas…. no sorry stary ale my go marnujemy od 2007 roku z 1 przebłyskiem po awansie. Co roku taka „anomalia” się w naszej lidze zdarza. Jestem realista i nie wierze, że jakikolwiek trener z marszu da nam majstra, miejsce w pucharach itd.

  • O tym marnowaniu czasu mowie. Ja nie mowie o roku czy dwoch. Pozatym nigdzie nigdy nie uslyszalem zeby Lewandowski gdzie kolwiek powiedzial ze marzy by byc trenerem, po drugie nie chodzi by sie chcialo chodzi o to by wdrozyc pewien trend,filozofie, wiesz dlaczego Fc Barcelona jest tam gdzie jest? bo kiedys nie jaki Johan Cruyff zarazil i wdrozyl cos co nazywali stylem totalnym ,na ktorym do dzisiaj Barcelona zbiera owoce. My nigdy nie bedziemy Barcelona nie znaczy ,ze nie mozeby marzyc i podazac na zajlepszymi.

 12. Najlepszym rozwiazanie bedzie trener z doswiadczeniem. Taki u boku ktorego Lewandowski tez sie czegos nauczy. Stokowiec to kofliktowy gosc, kiedys w Wigry Suwałki jako piłkarz skłócił kadre z zarzadem i tez to sie zle dla klubu skonczylo. Moze faktycznie Magiera lub Zieliński. Musi być Polak , lecz z naciskiem stawiania na młodych Polaków.

 13. Cóż…z pewnością 3,5 roku temu nie spodziewałem się ile potrwa przygoda Stokowca u nas…wydawało mi się po spotkaniu w Suwałkach przegranym 1:2 że nie dotrwa do końca rundy jesiennej w 1 lidze…nie ma co na nim psów wieszać…medal, promowanie zawodników takich jak Jach, K. Piatek, Dąbrowski który poszedł do Legii, Kubicki, Jagiełło…fajna przygoda z Partizanem…jest na pewno dobrym trenerem i myślę że szybko znajdzie jakąś pracę, gdy tylko jakiemuś prezesowi znudzi się trener…może i była konieczna ta zmiana, choć zdeklarowanym przeciwnikiem pozostania jego nie byłem. Za tym ruchem jest na pewno wstrząśnięcie szatnią, może tego właśnie Zagłębiu trzeba. Możecie mówić co chcecie, ale trzeba za ten czas Stokowcowi podziękować, kończy się pewna era, nigdy nie myślałem że na ławce zobaczymy go 150 razy. Oby nowy trener wytrzymał 2 razy tyle. Kto za niego na stałe? Na moje powinien to być Magiera, chciałbym Smutnego Waldemara, ale niestety Wdowczyk za szybko pokąsał się z drużyną. Żadnych trenerów zza granicy-choć obecnie jest BOOM na nich, to jednak jestem zdeklarowanym przeciwnikiem takich prób. Za dużo przeżyłem Beseków czy innych wynalazków pokroju Hapala by mieć cierpliwość do tego. Jeżeli zatrudnią kogoś pokroju Rumaka, to sami siebie skompromitują. Teraz nie ma już co gdybać-w środe trudne zadanie, ale już nie takim podołali piłkarze. Jazda, oby tym wstrząsem włączyli swoje turbo na całego

 14. Witam jestem kibicem ZL- po opadnięciu emocji , jeszcze raz twierdzę, że nasz klub powinien zatrudnić kogoś pokroju Petrescu ( żadnego pseudo polskiego trenera). Co do M. Lewandowskiego -dyrektor lub asystent I trenera – tylko trener zagraniczny ( kierunek : Włochy,Hiszpania,Niemcy). Ponadto Polacek out, Bako z nim, prawdziwy trener od przygotowania fizycznego z trenerem z zagranicy ( razem ).Powrót do akademii Holendra- kontrakt na 5 lat,Paluszek out do Wrocka.Teraz nie wiem czy Prezio rozmawiał z kimś z zagranicy ? ( dla mnie nst. dyletant w tym klubie ). Kto ma dokończyć ligę !!! Stokowiec ma pracować dalej – do VI 2018 ( II drużyna,juniorzy młodsi etc. )-żadnej odprawy!!!!!

 15. Stokowiec trener stworzony do pracy w Zagłębiu żegnaj twój czas minął teraz może Legia może Lechia a może Lech będziesz rozrywany pewnie… Dla nowego trenera wszystkiego dobrego życzę i oby było lepiej wierze w to bo mamy potencjał i tyle w temacie.

 16. Stokowiec, to najlepsze co miało Zagłębie. Jak na potencjał kadrowy i poziom budżetu, to miejsce w tabeli i tak jest ponad stan. Większość tu komentujących za bardzo chyba „odleciała” w swoich marzeniach i straciła kontakt z rzeczywistością (puchary, a może mistrzostwo?). Czepianie się decyzji kadrowych (takie, a nie inne zmiany, czy wstawianie jednych zamiast drugich) jest śmieszne i pokazuje krótkowzroczność krytyków, którzy najwyraźniej czują się na siłach by zastąpić szkoleniowca. Moment i powód zwolnienia Stokowca jest też absurdalny. Przypadkowy gol w ostatniej minucie meczu decyduje o zwolnieniu trenera, który wyciągnął drużynę z samego dna i metodyczną pracą wprowadził w klubie nową jakość, osiągając przy tym dobre wyniki. Czy gdyby Woźniak wykorzystał wczoraj swoje stuprocentowe okazje, to Stokowiec straciłby pracę? Myślę, że nie i to jest paranoja, pokazująca totalną amatorszczyznę ludzi zarządzających klubem. Szybko zatęsknimy za Stokowcem, bo niestety czekają nas ciężkie czasy, czyli walka o utrzymanie (mam nadzieję udana). Jak słyszę o Lewandowskim, to przypomina mi się Lesiak i nie chciałbym powrotu tamtych czasów. Za długo było stabilnie więc trzeba coś pokombinować, by przy okazji przypodobać się niecierpliwym kibicom. Zwolnienie Stokowca to największy błąd władz Zagłębia w ostatniej dekadzie.

  • W ostatnim sezonie i aktualnym było tak zwanie stabilnie ale chujowo co pokazuje frekwencja na stadionie w ostatnich meczach spowodowana brakiem jakiegokolwiek stylu gry drużyny czy zaangażowania. Idąc twoim tokiem rozumowania należy szybko poinformować Koronę i Górnika żeby się za bardzo nie rozpędzali i zaczęli przegrywać bo mają słaby potencjał kadrowy i niski budżet a ich miejsce w tabeli jest ponad stan.

  • Powiedz mi jedno: jedna z najlepszych akademii, najlepsza w Polsce baza treningowa, budżet obsolutna czołówka ligi:
   kto w takim razie (oprócz Legii i Lecha) ma walczyć o puchary jak nie Zagłębie? Dlaczego o mistrza potrafi w ostatnich latach Jaga z podobnymi czy mniejszymi pieniędzmi, a my mamy nie chcieć przynajmniej walki o puchary. Przez taką właśnie mentalność ludzi w klubie (środek tabeli, wiosną się zobacyz o co walczymy) jesteśmy gdzie jesteśmy.

 17. Ja nie rozumiem jak ludzie mogą bronić Stokowca i krytykować jego zwolnienie -Bo odniósł sukces PARE LAT TEMU ? Ludzie popatrzcie na to co działao sie OSTATNIO co mamy DZIS jak gra drużyna jaki ma styl ta drużyna – Jakie długie serie porażek łapie 5-6 Porażek z rzedu – To samo w zeszlym sezonie. Zawodnicu nie tyle nie rozwijają sie pod okiem tego szkoleniowca – oni sie cofają w rozwoju po paru miesiącach spedzonych tutaj. To czego wy oczekiwaliscie kolejnego zmarnowanego sezonu rozegranego w podobnym stylu jak 2 poprzednie ?

  Szacunek należy sie Stokowcowi za jego prace w przeszlosci za awans do ekstraklasy – 3 miejsce i Pamietny wygrany 2 mecz z Partizanem – ale od tego momentu to juz tylko dlugotrwały zjazd w dół z drobnymi przeblyskami które po chwili zamieniały sie w maraton porażek – Wiec z czegoś to wynika że takie długie serie porażek sie pojawiały .
  Że drużyna zatraciła styl gry i zaczeła grac piłke brzydka dla oka – Frekwencja zaczela spadać ludzie zaczeli mieć dość – Czas na zmiany – zmiany niosą za sobą zawsze pewne ryzyko ale jak już paru z was wspomniało pewna formuła sie wyczerpała – należy podziekować panu Stokowcowi za prace i życzyć powodzenia u nowego pracodawcy.

 18. Najlepsze co dzisiaj dla Zagłębia to jego odejście i zakończenie tej toksycznej relacji do której doprowadził Stokowiec i wszyscy mieli tego dość. Nie ma czego żałować i się przekonacie Ci którzy są jeszcze zapatrzeni w Stokowca bo to naprawdę bardzo przeciętny trener. W Lubinie miał wszystko i szanse na stworzenie czegoś na lata ale mu się nie udało ale nie dlatego że jest słabym trenerem ale dlatego jakim jest człowiekiem. Mistrz własnego ego i nic więcej dziękujemy za dobre chwilę bo były takie ale ze swoją mentalnością nadaje się co najwyżej na trenera Ruchu…. Stokowiec stwierdził że jest stworzony do pracy w Zagłebiu no to adios bez żalu żadnego!