Piłka nożna rozpala emocje kibiców na całym świecie. Pokazują to kolejne Mistrzostwa Świata, jak i zwykłe mecze, nawet w niższych klasach rozgrywkowych. Piłkarze zarabiają coraz więcej, są wręcz celebrytami i gwiazdami popkultury, tymczasem sama piłka nożna nie zmieniła się za bardzo. Oczywiście pewne techniczne sprawy ulegają zmianie (na przykład technologia VAR), ale ciągle do gry potrzeba piłki, bramek i oczywiście odpowiedniego obuwia, czyli korków. I właśnie jakie wybrać, aby gra na trawiastej murawie była udana?

Wygląd nie jest najważniejszy

Można pomyśleć, że na to pytanie łatwo odpowiedzieć, ale czy tak w rzeczywistości jest? Zdecydowanie nie, bo od doboru właściwych korków zależy bardzo wiele. Odpowiednie obuwie ogranicza wystąpienie bolesnej kontuzji lub urazu. Dobrze dopasowane sprawia, że gra nam się komfortowo, jesteśmy bardziej efektywni i czujemy się pewniej na boisku. Oczywiście, żadne buty nie zrobią z nas piłkarza, jak Ronaldo, Neymar czy Messi, ale polepszą jakość naszej gry, bo dzięki nim będziemy mogli pokazać się z lepszej strony.

I chociaż może nas zachwycić ich wyjątkowy wygląd, taki jak widzimy u znanych gwiazd, to nie on jest najważniejszy. Podobnie jak kolor czy wzór. To miłe dodatki, ale o nich trzeba myśleć w dalszej kolejności. Najważniejsze zaś jest to, aby buty były idealnie dobrane do powierzchni, na której będziemy grać. W naszym przypadku szukamy butów dopasowanych do trawy. Ważne też, aby wybierać sprawdzone modele od znanych firm, jak buty piłkarskie adidas. Sprawdźmy, na co zwracać uwagę, by wybrać najlepsze korki do grania na trawiastej murawie!

Jakie odrzucić już na początku?

Na początek możemy odrzucić buty, które kompletnie nie nadają się do grania na murawie. To “halówki”, których kauczukowa podeszwa zapewnia dobrą przyczepność, ale tylko na drewnianym parkiecie. Zresztą ich nazwa wskazuje na to, że kompletnie nie pasują do trawy. Nie decydujmy się też na “turfy”. Wyposażone w gumowe kurki sprawdzą się lepiej na sztucznej murawie.

Najlepsze na trawę – wkręty oraz lanki

Do rozgrywek na trawie rekomendowane są dwa rodzaje obuwia: wkręty oraz lanki. W jednym, jak i drugim przypadku korki są twarde, tak samo podeszwa wykonana jest z solidnych materiałów. Buty charakteryzują się też wąską budową, co zapewnia lepsze ruchy podczas gry: przyspieszenie i zmianę kierunku biegu.

Buty zaś różnią się pod kątem tego, jakie zastosowano w nich korki. We wkrętach – jak sama nazwa wskazuje – są wkręcane (metalowe lub aluminiowe), a więc łatwe – w razie uszkodzenia – do wymiany. W lankach korki tworzą jednolitą całość z podeszwą, są jednocześnie zbudowane z tego samego tworzywa. Nie da się więc ich zmienić.

Jakie wybrać?

Lanki są bardzo popularne, sprawdzą się szczególnie na twardej płycie boiska, ale też na bardziej miękkiej murawie będą odpowiednie. Są lekkie, wykonane z syntetycznego materiału, a największą ich zaletą jest to, że podczas gry nie ma możliwości, by wypadł korek. Ta mocna strona to jednocześnie wada, bo w razie, gdy korek się ułamie, nie ma możliwości jego wymiany. W takiej sytuacji więc trzeba będzie kupić nowe buty.

Wkręty zaś będą bardziej odpowiednie na miękkie powierzchnie, gdyż lepiej niż lanki pozwalają zachować równowagę nawet na grząskim boisku. Jak wspomnieliśmy wcześniej, ten typ obuwia posiada aluminiowe bądź metalowe korki. Ich długość powinniśmy dobierać w zależności od stopnia miękkości płyty boiska. Warto jednak wiedzieć, że na boiskach niskiej jakości łatwiej je zgubić. Stanowią też zagrożenie uszkodzenia ciała, z tego względu nie mogą być używane w rozgrywkach młodzików oraz dzieci.

Niezależnie od tego, jaki typ obuwia wybierzemy, zawsze warto celować w jakość, a taką zapewniają korki adidas. Są sprawdzone, używają ich zarówno najlepsi piłkarze na świecie, jak i amatorzy, którzy czasem lubią pograć w piłkę. Gdzie znaleźć buty tej marki? Zapraszamy pod adres www.no10.pl.

Energo Kontrol - partner strategiczny mkszaglebie.pl

12 KOMENTARZE

    • No i co z tego, że podano link do sklepu? Co po artykule, który doradza nam wybór korków, gdyby nie dało się ich kupić? Może po prostu sklep no10.pl jest jednym z najlepszych w swojej branży? Podanie linku do tak znanego sklepy nie powinno wzbudzać żadnych podejrzeń w stosunku do tego, czy artykuł jest sponsorowany.

     • Kolega z takim animuszem broni artykułu ,że moje podejrzenie się pogłębiają ;), choć wg. kolegi to ,,…nie powinno wzbudzać żadnych podejrzeń …”
      Może ten sklep jest a może nie jest najlepszy , tego nie wiemy…
      No i skoro sklep jest tak znany ,to po co podawać jeszcze link?
      Koniec końców spierając się – reklamujemy ten sklep w tym serwisie ,niech będzie i na zdrowie:)
      A tak na serio : takie artykuły to chyba nie powinny być zamieszczane w rubryce :,,hot news” ,bo to ani nie hot ,ani tym bardziej nie news…
      Zgadzam się z kolei z kol. dariuszs ,że przy takiej ,,suszy” transferowej w naszym klubie ,trzeba czymś zająć ciekawskich .
      Ale za prawdę powiadam wam: nie traćcie wiary – zapowiadają ,że na koniec tygodnia wreszcie kogoś uda się kupić .
      I to jest HOT !

     • Każdy, kto w pewnym stopniu interesuje się segmentem korków piłkarskich firmy adidas wie, że sklep no10.pl jest oficjalnym dystrybutorem butów tej marki w Polsce. Kupując buty w sklepie no10.pl mamy gwarancję, że dostaniemy towar najwyższej jakości, w stu procentach zgodny z opisem. Dodam tylko, że pod wpływem tego artykułu zakupiłem sobie korki adidas evo832 o rozmiarze 43 i towar został wysłany po godzinie od zakupu! Zdecydowanie polecam sklep no10.pl!

      Rubryka Hot News również jest w pełni słuszna – panuje sezon na granie w piłkę, wiele osób szuka sobie butów do gry, a będzie mógł je znaleźć w naszym sklepie no10.pl. Również dla piłkarzy Zagłębia artykuł jest bardzo przydatny – dzięki niemu na pewno nikt się nie pomyli i nie kupi sobie na ten sezon halówek, które nie nadają się do grania na trawie.

 1. Fachowy artykuł. W sumie myślałem ostatnio nad nowymi korkami, które byłyby nieco profesjonalniejsze niż moje Nike’i za 80 złotych czy Sandici z chińskiego centrum. Zajrzę do sklepu no10.pl i może coś sobię wybiorę!