Poprawić bilans na wyjeździe | Zapowiedź meczu Lechia – Zagłębie

0
fot. Sławomir Puciato

W sobotni wieczór Zagłębie Lubin zagra w kolejnym meczu PKO Ekstraklasy. Rywalem zespołu prowadzonego przez Martina Sevelę będzie Lechia Gdańsk – zdobywca Pucharu i Superpucharu Polski w poprzednim sezonie i aktualna 3. drużyna ligi. Mecz będzie wymagający, ale do wygrania, więc wszystko w nogach naszego zespołu. Trzeba poprawić nasz wyjazdowy bilans, bo imponujący nie jest.

Rywale dobrze rozpoczęli sezon

Po 10. kolejkach Lechia Gdańsk zajmuje 3. pozycję w tabeli PKO Ekstraklasy. Drużyna Piotra Stokowca może pochwalić się bilansem 5-4-1. Piłkarze Martina Seveli zagrają więc z zespołem, który poległ w tym sezonie tylko raz.

Zagłębie Lubin, dzięki wygranej z ŁKS-em, awansowało w tabeli na pozycję 10. Zwycięstwo z beniaminkiem było bardzo ważne, bo „Miedziowi” odrobinę uciekli zespołom znajdującym się w strefie spadkowej i doskoczyli do pierwszej ósemki ligowej stawki. Po 1/3 sezonu zasadniczego nasz zespół zajmuje 10. lokatę, ma 12 punktów w dorobku i bilans 3-3-4. Mecz z Lechią będzie więc także o to, by wyrównać liczbę wygranych z porażkami.

Lechia ma problem z obrońcami, a jak w Zagłębiu?

Piotr Stokowiec i jego sztab będą musieli się trochę wysilić na mecz z Zagłębiem Lubin. Wszystko dlatego, że z powodu kontuzji lub kartek z „Miedziowymi” nie będzie mogło zagrać kilku podstawowych obrońców. Nie wiadomo kto zastąpi zawieszonego za żółte kartki Filipa Mladenovicia oraz kto zagra obok Błażeja Augustyna. W przypadku Mladenovicia lokalne media sugerują, że na lewej obronie może zagrać Żarko. Udovicić, a na w środku bloku defensywnego może zostać zastosowany znany nam z 1. Ligi manewr – czyli z Jarosławem Kubickim. Wszystko zależy od tego, w jakiej dyspozycji zdrowotnej będą Michał Nalepa i Mario Maloca.

W Zagłębiu też mamy kilka problemów, ale nie wiadomo jeszcze, czy są one poważne. W meczu z Koroną Kielce w Pucharze Polski kontuzję złapał Dawid Pakulski. Pomocnik nie wyrobił się na mecz z ŁKS-em i nie wiadomo czy będzie gotowy też na mecz z Lechią.

Z kolei w starciu z beniaminkiem, urazu stopy doznał Sasa Balić. Jego występ też stoi pod znakiem zapytania. Mamy jednak nadzieję, że Sasa wyrobi się na to spotkanie. O tym, kto może zastąpić Czarnogórca pisaliśmy w niusie poniżej.

Historycznie na korzyść Lechii

Do tej pory z Lechią Gdańsk „Miedziowi” mierzyli się w meczach ligowych 30-krotnie. Zespół z Gdańska, mówiąc delikatnie, nam nie leży. Na 30 poprzednich meczów zespół z północy Polski wygrał 16 razy, przy 7 zwycięstwach Zagłębia i 7 remisach. Bilans bramkowy także odrobinę przytłaczający i wynosi 42-30 dla Lechii.

W poprzednim sezonie gdańszczanom nie udało się jednak wygrać z naszym zespołem. Wszystko zaczęło się od emocjonującego meczu 22 września 2018 roku. Wówczas do przerwy, po hattricku Artura Sobiecha, przegrywaliśmy aż 0:3, by po przerwie zdobyć trzy gole i wyrównać stan meczu.

22 września 2018, 18:00 – Gdańsk (Stadion Energa Gdańsk)

Lechia Gdańsk 3:3 Zagłębie Lubin

bramki: Sobiech 8, 15, 25 – Bohar 61, Starzyński 71 (k), Mareš 90

Drugi mecz odbył się na początku marca 2019 roku, w dość zimowej aurze. Na boisku działo się niewiele, ale to piłkarze z Lubina jako pierwsi strzelili bramkę. Pierwsze trafienie zaliczył z rzutu karnego w 28. minucie Filip Starzyński, jednak jeszcze przed przerwą wyrównał wychowanek „Miedziowych” – Jarosław Kubicki. Gdy wydawało się, że spotkanie zakończy się remisem 1:1, w 82. minucie meczu gola na 2:1 zdobył niezawodny Słoweniec Damjan Bohar. Ta bramka dała Zagłębiu Lubin bardzo ważne zwycięstwo.

4 marca 2019, 18:00 – Lubin (Stadion Zagłębia)

Zagłębie Lubin 2:1 Lechia Gdańsk

bramki: Starzyński 28 (k), Bohar 82 – Kubicki 41

Ostatni mecz z poprzedniego sezonu między Lechią a Zagłębiem miał miejsce już w grupie mistrzowskiej. 12 maja 2019 roku zremisowaliśmy z „Lechistami” 1:1. Strzelanie w tym meczu rozpoczął nasz zespół w 44. minucie za sprawą Lubomira Guldana. Lechia jednak grała w tym meczu dużo, dużo lepiej, więc prowadzenie naszej drużyny w tamtym meczu było dość zaskakujące. Nie dziwiła więc także bramka Michała Maka na 1:1 z 77. minuty meczu. Ostatecznie nikt w Zagłębiu nie powinien mieć pretensji po tym remisie, bo z gry mieli zdecydowanie więcej gospodarze.

12 maja 2019, 18:00 – Gdańsk (Stadion Energa Gdańsk)

Lechia Gdańsk 1:1 Zagłębie Lubin

bramki: Mak 77 – Guldan 44

***

Zagłębie Lubin – Lechia Gdańsk

Liczba meczów: 30
Zwycięstw Zagłębia: 7
Remisów: 7
Wygrane Lechii: 16

Bez kibiców gości

W meczu z Lechią Gdańsk piłkarzy Zagłębia Lubin kibice nie będą mogli wspierać z sektora gości. Jest to wynikiem zakazu stadionowego za derby.

Pierwszy gwizdek sędziego Piotra Lasyka wybrzmi punktualnie o godzinie 20:00. Studio w Canal+ Sport rozpocznie się pół godziny wcześniej.

Tylko zwycięstwo!

Energo Kontrol - partner strategiczny mkszaglebie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

eleven + two =