Pandemia koronawirusa sparaliżowała życie miliardów ludzi na całym świecie. Z jej skutkami musi zmagać się także Zagłębie Lubin, z którego 30 czerwca może odejść aż 10 piłkarzy.

reklama

Na ten moment kadra Zagłębia Lubin wygląda odrobinę niepokojąco. Wszystko dlatego, że sezon najpewniej zostanie zakończony po upływie 30 czerwca, czyli terminie, w którym wygasają kontrakty wielu piłkarzom - niem tylko "Miedziowych". Z Zagłębia Lubin z końcem czerwca mogą odejść: Dominik Kalinowski, Oliwier Zych, Dominik Jończy, Jewgienij Baszkirow, Kamil Mazek, Jakub Tosik oraz Paweł Żyra. Oprócz tego do Lecha Poznań odchodzi Alan Czerwiński, Bartosz Kopacz do Lechii Gdańsk i do swojego klubu najpewniej wróci Dejan Dražić, którego umowa wypożyczenia nie zawierała opcji wykupu. Niekażdy ze wspomnianych zawodników stanowi o sile zespołu, jednak nawet piłkarzy będących uzupełnieniem będzie trzeba zastąpić.

Nie jest to jednak sytuacja, z którą zmagać się będzie tylko nasz klub. W każdym z 16 zespołów PKO Ekstraklasy znajduje się przynajmniej kilku piłkarzy, których umowy wygasają z końcem czerwca.

FIFA, UEFA, PZPN oraz Ekstraklasa S.A. będą szukały rozwiązania, które pozwoli na jak najmniej bolesne dokończenie sezonu 2019/2020. Całkiem możliwe, że na mocy jakiejś nadzwyczajnej uchwały europejskiej federacji kontrakty zostaną przedłużone do faktycznego końca sezonu, czyli np. 31 sierpnia 2020. Inny scenariusz z kolei zakłada, że 30 czerwca zawodnicy, których umowy wygasają, będą wolni, zaś mimo trwania sezonu inne drużyny będą mogły pozyskiwać piłkarzy, by móc graczy odchodzących zastąpić.

Sprawa związana z umowami piłkarzy będzie zależna od tego, jakie decyzje zapadną w kontekście terminu zakończenia rozgrywek i formatu ligi na nowy sezon. Więcej dowiemy się zapewne po świętach Wielkiej Nocy.

źródło: Własne