Historia

Większość młodych mieszkańców Lubina była zrzeszona w Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego (OMTUR). Kilku z nich, niedługo po zakończeniu II Wojny Światowej, stworzyło w Lubinie pierwsze ognisko sportowe. Rozpoczęło się od zorganizowania w 1945 koła OMTUR, gdzie utworzono sekcję piłki nożnej. Zawodnicy trenowali przy zrobionym przez siebie boisku przy ul. Kościuszki. Pierwsze mecze datuje się na 1945, m.in. z drużyną wojsk radzieckich stacjonujących w Lubinie. Niewiele czasu upłynęło, jak na mecze zaczęło chodzić niemal całe miasto.

W styczniu 1946 roku na bazie wcześniej wspomnianego OMTURu powstał KS Zawisza Lubin. Był to początek sportu w Lubinie oraz historii współczesnego Zagłębia.

Historia nazw klubu:

  • (sierpień 1945) Organizacja Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych (OMTUR) Lubin
  • (styczeń 1946) Zawisza Lubin
  • (1949) KS Gwardia Lubin
  • (1951) KS Spójnia Lubin
  • (1953) Zawisza Lubin
  • (1960) Górnik Lubin
  • (1966) Międzyzakładowy Klub Sportowy Zagłębie Lubin

Wicemistrzostwo Polski 1989/1990

Zagłębie Lubin będąc beniaminkiem zdobyło wicemistrzostwo Polski, był to zdecydowanie pierwszy największy dotychczas sukces naszego klubu, dzięki któremu mieliśmy prawo do gry w Pucharze UEFA.

Mistrzostwo Polski 1990/1991

Sezon, w którym nasz Miedziowy klub zdobył swoje pierwsze w historii Mistrzostwo Polski. Zdobycie trofeum zapewniliśmy sobie w 29. kolejce rozgrywek pokonując w Lubinie 2:1 naszych braci, Zawisze Bydgoszcz. Dzięki zdobyciu mistrzostwa zagraliśmy w Pucharze Mistrzów Klubowych - odpowiedniku obecnej Ligi Mistrzów.

Puchar Polski 2004/2005 - finał - Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski

18 czerwca 2005 roku rozpoczęliśmy marsz po pierwszy w historii klubu Puchar Polski. Niestety, Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski w pierwszym meczu finałowym pokonała nas 2:0 i mimo naszego zwycięstwa w rewanżu 1:0, trofeum powędrowało do zespołu z Grodziska Wielkopolskiego.

Brązowy medalista mistrzostw Polski 2005/2006

Wspomniany sezon rozpoczęliśmy bardzo kiepsko, bo po pięciu kolejkach mieliśmy zaledwie trzy punkty w dorobku i okupowaliśmy ostatnią lokatę w tabeli. Pracę stracił Drażen Besek, a do klubu przyszedł Franciszek Smuda. Zmiana okazała się bardzo dobra, bowiem po 30. kolejkach zajęliśmy drugie miejsce z 49 punktami w dorobku.

Puchar Polski 2005/2006 - finał - Wisła Płock

W sezonie 2005/2006 w finałowym dwumeczu o Puchar Polski nasza drużyna mierzyła się z Wisłą Płock. Niestety oba te spotkania przegraliśmy - kolejno 2:3 i 1:3. Z krajowego trofeum cieszyli się zawodnicy „Nafciarzy”.

Mistrzostwo Polski 2006/2007

26 maja o godz. 18:00, w ostatniej kolejce mierzyliśmy się w wyjazdowym spotkaniu z Legią Warszawa. Spotkanie zakończyło się 2:1 dla nas, było to drugie mistrzostwo w naszej historii. Bramki zdobywali Manu Arboleda oraz Michał Stasiak. Warto odnotować, że spotkania moglibyśmy nie wygrać, gdyby nie przytomność arbitra Huberta Siejewicza, który po burzliwej konsultacji z sędzią liniowym nie uznał bramki Legii w końcówce na 2:2, gdyż dopatrzył się faulu w ataku jednego z legionistów.

Puchar Polski 2013/2014 - finał - Zawisza Bydgoszcz

Po kilku latach posuchy w sezonie 2013/2014 Zagłębie Lubin znalazło się w finale Pucharu Polski. Nie był to jednak mecz, który wspomina się ze szczególną sympatią. Po pierwsze - po rzutach karnych ulegliśmy bydgoskiemu Zawiszy. Po drugie - ze względu na konflikt kibiców Zawiszy z właścicielem Radosławem Osuchem, zorganizowane grupy kibiców Zagłębia i Zawiszy nie zdecydowały się na udział w tym meczu, więc „Januszowa” oprawa widowiska nie wszystkim przypadła do gustu. Po trzecie - chyba najważniejsze - ta porażka napędziła zjazd Zagłębia Lubin do I ligi. Miał być Puchar Polski, utrzymanie i gra w eliminacjach Ligi Europy, a skończyło się na przegranym w karnych finale, spadku do I ligi i oglądaniu meczów eliminacyjnych Zawiszy w telewizji.

Awans do Ekstraklasy po roku przerwy 2014/2015

Po spadku do I ligi ograniczone zostało finansowanie drużyny, co oznaczało konieczność zmiany modelu funkcjonowania Zagłębia Lubin. Odważniej postawiono na młodych zawodników, zaufano trenerowi Piotrowi Stokowcowi i efektem tego była zaledwie roczna przerwa od gry w Ekstraklasie.

Brązowy medal w sezonie 2015/2016

Jako beniaminek zespół prowadzony przez Piotra Stokowca szedł jak burza. Miewał co prawda zadyszki, ale złożona w większości z Polaków drużyna potrafiła się z tarapatów otrząsać. Dzięki ambicji, woli walki i wytrwałości, jako beniaminek zdobyliśmy 3. miejsce w rozgrywkach ekstraklasy w sezonie 2015/2016. Dzięki temu sezon później mogliśmy zagrać w eliminacjach do Ligi Europy.

Liga Europy 2016/2017

Niewiele zmieniona, lecz wzmocniona drużyna przystąpiła po zdobyciu brązu w lidze do nowego sezonu i próbowała podjąć walkę w eliminacjach do Ligi Europy. Wstydu Zagłębie Lubin nie przyniosło. Zdołało przejść Sławię Sofia i Partizana Belgrad, a zatrzymało się dopiero na duńskim, wybieganym SønderjyskE, które jednak nie było o wiele lepsze od „Miedziowych”. Po dobrej pucharowej przeprawie złapaliśmy zadyszkę i choć głośno wówczas było o powiedzeniu trenera Michała Probierza, że „Puchary to dla polskich drużyn pocałunek śmierci”, jednak naszemu zespołowi bliżej było do stwierdzenia Oresta Lenczyka, który przyznawał wprost, że „kto ma formę latem, ten ma problem”. Faktycznie byliśmy przygotowani dobrze na mecze pucharowe, ale im dalej w las, tym był gorzej. Efektem tego było zakończenie sezonu na 9. miejscu, czyli w grupie spadkowej.

Czasy najnowsze

W ostatnich trzech sezonach dzieje się niewiele. Zespół budowany jest spokojnie, bez spektakularnych nakładów finansowych. Najlepsze osiągnięcie drużyny od czasu zdobycia brązowego medalu w sezonie 2015/2016, to zdobycie 6. miejsca w lidze w sezonie 2018/2019. Ostatnie sezony obfitują jedynie w walkę Zagłębia Lubin o utrzymanie w elicie.

źródło: Zagłębie Lubin SA / własne / statystyki i dane za wikipedia.org

Ostatnia aktualizacja: 2022-07-09, 15:48:07