AP KGHM Zagłębie

Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie, która powstała to wspólny projekt klubu oraz właściciela - KGHM Polska Miedź S.A. Ma on na celu dostarczanie ukształtowanych wychowanków do pierwszej drużyny Zagłębia Lubin, a także rozwijać dzieci i młodzież poprzez zachęcania do uprawiania aktywności fizycznej.

Jej wizja oparta jest o handbook utworzony przez dyrektora technicznego Richarda Grootscholtena. Według założeń piłkarze Zagłębia trenują w oparciu o holenderski system szkolenia.

Struktura AP KGHM Zagłębie

Za sprawą inwestowania środków w akademię przez właściciela, KGHM Polska Miedź S.A., klub odnosi wiele korzyści - sportowych i wizerunkowych. Klub ma możliwość komunikowania, że dzięki akademii wiele dzieci, a następnie nastolatków ma szansę uprawiać sport oraz prowadzić zdrowy tryb życia, właśnie dzięki piłce nożnej i zajęciom prowadzonym na klubowych obiektach.

Jak w jednym z wywiadów dla Przeglądu Sportowego wspomniał prekursor Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie, Holender Richard Grootscholten, aż 70% zawodników trenujących w klubie w przyszłości nie zostanie na profesjonalnym poziomie i będzie musiało szukać innego sposobu na realizację swojej kariery zawodowej. Przez to klub oraz właściciel bardzo często włączają się w akcje promowania rzetelnego podejścia do nauki w szkole, co pozwoli zawodnikom, którzy nie zostaną profesjonalistami, na łatwiejsze odnalezienie się w życiu zawodowym po zakończeniu szkoły lub kontraktu w klubie.

Utworzenie oraz prowadzenie akademii piłkarskiej w dobrze działającym klubie sportowym umożliwia znaczące ograniczenie kosztów przeznaczanych na transfery, a przede wszystkim daje możliwość obserwacji utalentowanych zawodników od najmłodszych lat. Trenerzy bardzo dokładnie widzą mocne i słabe strony młodego piłkarza i dzięki temu mogą wdrożyć system szkoleń pozwalający na doskonalenie warsztatu. Profesjonalne akademie piłkarskie już od wielu lat działają przy zachodnich klubach, jednakże w Polsce ten rodzaj działalności zaczął się stopniowo rozwijać dopiero w ostatnich latach. Właściciele wielu klubów zauważyli liczne korzyści z posiadania własnej akademii szkolącej potencjalnych profesjonalnych piłkarzy. Należą do nich niebywale oszczędności na transferach, a przede wszystkim możliwość sprzedania utalentowanego zawodnika za kwotę niejednokrotnie przekraczającą roczny budżet akademii.

I właśnie taką akademię piłkarską prowadzi przy swoim klubie Zagłębie Lubin. We współpracy z KGHM Polska Miedź jest realizowany projekt mający na celu stworzenia ośrodka szkoleniowego na europejskim poziomie. Z pewnością wpływa na to baza treningowa, jaką mogą pochwalić się tylko nieliczne akademie piłkarskie w Polsce. W jej skład wchodzą m.in. dwa oświetlone boiska ze sztuczną nawierzchnią, 5 boisk naturalnych, plac treningowy czy też bursa dla zamiejscowych młodych piłkarzy. Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie już w tej chwili należy do jednej z najlepszych w kraju i może pochwalić się licznymi sukcesami młodych piłkarzy.

Na pozytywny odbiór akademii wpływa też fakt, że jej wychowankowie często osiągają spore sukcesy w pierwszej drużynie klubu lub kontynuują karierę w zagranicznych klubach.

Najbardziej znani absolwenci AP KGHM Zagłębie

Bartosz Białek, Konrad Forenc, Dominik Hładun, Łukasz Poręba, Bartosz Slisz, Arkadiusz Woźniak, Jarosław Jach, Jarosław Kubicki, Adrian Błąd, Piotr Zieliński, Krzysztof Piątek, Filip Jagiełło, Łukasz Poręba.

Baza treningowa AP KGHM Zagłębie

W skład centrum treningowego Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie wchodzą: dwa oświetlone boiska ze sztuczną nawierzchnią, pięć boisk naturalnych (dwa oświetlone), otwarty plac treningowy (oświetlony), bursa dla młodych piłkarzy oraz budynek bursy, w skład której wchodzi całe zaplecze treningowe oraz część biurowa.

Sukcesy drużynowe AP KGHM Zagłębie

• Mistrzostwo Polski Juniorów 2009/2010, 2010/2011 i 2021/2022, 2022/2023