Stadion Zagłębia

Pełna nazwa: KGHM Zagłębie Arena (od października 2023)
Adres: Ul. Marii Skłodowskiej-Curie 98, 59-301 Lubin, Polska
Pojemność: 16 150 (wszystkie miejsca siedzące)
Nawierzchnia: Naturalna
Podgrzewanie murawy: Tak
Wymiary płyty boiska: 105 x 68 m
Oświetlenie: 2500 lx
Lata budowy: 2008-2011
Architekci: PeBeKa

Zagłębie Lubin od 2009 roku występuje na mogącym pomieścić ponad 16 tysięcy widzów Stadionie Zagłębia. W momencie otwarcia, na mocy umowy sponsorskiej, nowoczesny obiekt „Miedziowych” nazywał się „Dialog Arena”, a sponsorem tytularnym nazwy była firma telekomunikacyjna Dialog.

Umowa wygasała wraz z końcem lutego 2012 roku i nie została przedłużona, bowiem nowy właściciel Dialogu, firma Netia, nie była w stanie zainwestować aż tylu środków w sponsoring klubu piłkarskiego. Zarząd klubu podjął decyzję, że do momentu pozyskania nowego sponsora stadionu będzie on się nazywał po prostu Stadionem Zagłębia.

Stadion Zagłębia, to nie tylko arena zmagań pierwszej drużyny „Miedziowych”. Na tym obiekcie odbył się między innymi mecz sparingowy reprezentacji seniorskich Polska - Gruzja.

Oprócz tego obiekt Zagłębia Lubin został wykorzystany do rozegrania meczu o Superpuchar Polski pomiędzy Lechem Poznań a Wisłą Kraków.

W 2018 roku na obiekcie w Lubinie odbył się także mecz eliminacji Mistrzostw Europy do lat 21 - Polska - Wyspy Owcze. Wówczas, w domu, w prowadzonej przez trenera Czesława Michniewicza kadrze, zagrał rodowity lubinianin, wychowanek Zagłębia Lubin - Filip Jagiełło.

Od 7 października stadion przy ul. Skłodowskiej-Curie 98 nazywa się KGHM Zagłębie Arena.

Stadiony, na których grało Zagłębie w przeszłości:

• (od 1945 do 1946) Boisko przy ulicy Kościuszki
  • (od 1946 do 1971) Stadion przy ulicy Odrodzenia, obecnie stadion OSiR Lubin
  • (od 1971 do 1972) Z powodu remontu stadionu przy ulicy Odrodzenia drużyna rozgrywa mecze na stadionie zastępczym, o nawierzchni żużlowej a także na boiskach w Ścinawie i Chojnowie
  • (od 1972 do 1985) Stadion Górniczy przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie (w ostatnich latach wykorzystywany do treningów pierwszego zespołu oraz meczów grup młodzieżowych, obecnie korzysta z niego Górnik Lubin)
  • (od 1985 do 2008) Stadion Górniczego Ośrodka Sportowego (w PRL nosił nazwę Stadion 40-lecia Powrotu Ziem Zachodnich i Północnych do Macierzy) przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie
  • (od 2008 do 2009) Z powodu budowy nowego stadionu przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie drużyna rozgrywa mecze na stadionie w Polkowicach
  • (od 2009) Stadion Dialog Arena przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie (od stycznia 2012 pod nazwą "Stadion Zagłębia Lubin")

Ostatnia aktualizacja: 2023-11-03 21:24:10