Polski Związek Piłki Nożnej zakończył rekrutację do II edycji Programu Certyfikacji akademii i szkółek piłkarskich. Zagłębie Lubin otrzymało złote odznaczenie, które będzie obowiązywało w sezonach 2020/2021 oraz 2021/2022.

Do drugiej edycji programu przystąpiło w sumie 100 podmiotów. Do kolejnego etapu związek zakwalifikował 98 z nich. O gwiazdkę złotą ubiegało się 9 szkółek, o srebrną 19, a o brązową 70.

Aby walczyć o złotą gwiazdkę, należało przedstawić swój program szkolenia - w przypadku gwiazdek srebrnych i brązowych, można było zdecydować, czy będzie realizowany program własny, czy też będzie to Program Szkolenia PZPN.

Zagłębie Lubin otrzymało w Programie Certyfikacji najwyższą, złotą gwiazdkę, a w punktacji na karcie ocen ustąpiło jedynie Ślęzy Wrocław.

Miejsce | Nazwa klubu | Punktacja na karcie ocen

2. Zagłębie Lubin - 15,05
  3. KS Ursus Warszawa - 14,25
  4. Warta Poznań - 14,20
  5. Wisła Płock - 10,80

Niezbyt udanie rozpoczął się tydzień dla wszystkich osób związanych z "Miedziowymi". Po festiwalu błędów w obronie Zagłębie Lubin przegrało 2:4 ze Stalą Mielec w 11. kolejce PKO BP Ekstraklasy. Porażka mogłaby być jeszcze bardziej dotkliwa, ale Dominik Hładun obronił rzut karny Fabiana Piaseckiego i również skutecznie interweniował w dwóch innych, bardzo trudnych sytuacjach.

W składzie „Miedziowych” doszło do kilku roszad. Dariusz Żuraw zdecydował się na desygnowanie do gry w środku obrony dwóch debiutantów – młodzieżowca Kacpra Lepczyńskiego oraz 29-letniego Aleksandara Panticia. Oprócz tego, w pierwszym składzie znalazł się również Dawid Pakulski, a na ławce znalazł się Sasa Zivec oraz młodzieżowcy – Patryk Kusztal, Oliwier Sławiński, Bartłomiej Kłudka, Szymon Weirauch czy Tomasz Pieńko. Jeśli chodzi o zestawienie gospodarzy, nie było niespodzianek i Stal wyszła takim zestawieniem, jak awizowało większość mediów.

Zaczęliśmy w 5. minucie spotkania od uderzenia Filipa Starzyńskiego, ale bez większych problemów wyłapał je bramkarz gospodarzy – Rafał Strączek. Pod naszą bramką działo się cztery minuty później, kiedy niefrasobliwość w obronie Zagłębia próbował wykorzystać Perez, ale przestrzelił. W 14. minucie Stal Mielec objęła prowadzenie. Kompletnie zagapili się przy wrzutce obrońcy Zagłębia Lubin, a opisywany przez nas w cyklu „Pod lupą” Mateusz Mak, strzałem głową pokonał Dominika Hładuna, który także zawahał się przy wyjściu do piłki. Zagłębie Lubin dość szybko wyrównało, bo już w 22. minucie. Piłkę po zgraniu Tomasa Zajica otrzymał Erik Daniel, lekko ją podprowadził i lewą nogą huknął z dystansu na bramkę Strączka – bramkarz mielczan był bezradny! Trzy minuty później mogło być 2:1 dla Stali, ale po strzale Maka piłka obiła się o poprzeczkę naszej bramki. W 31. minucie to my powinniśmy prowadzić 2:1. Stało się jednak coś niemożliwego… „Miedziowi” wyszli dwóch na jednego, Zajic dograł do Szysza, a ten nie trafił mając przed sobą pustą bramkę. Niepotrzebnie nasz skrzydłowy szukał lewej nogi… To była dwusetka… Więcej szczęścia mieliśmy jedenaście minut później. Mocno w pole karne futbolówkę wbił Łukasz Poręba, a Krystian Getinger wpakował ją do własnej bramki. Do przerwy prowadziliśmy 2:1 po golach Daniela i samobójczym trafieniu Getingera.

W drugiej połowie niestety nie działo się nic dobrego dla naszej drużyny. Już w 50. minucie sędzia Sebastian Kransy podyktował rzut karny dla Stali Mielec – wszystko przez idiotyczny faul Łukasza Poręby na jednym z rywali. Po chwilowej analizie VAR sędzia podtrzymał decyzję, a jedenastkę pewnie wykonał Grzegorz Tomasiewicz, przez co na tablicy wyników był remis 2:2. W 54. minucie meczu Starzyński zgrywał do Daniela, ten uderzył na bramkę, ale na bok futbolówkę zbił Strączek. W 62. minucie żółtą kartką napomniany został Łukasz Poręba. Tym samym „Poręb” jest wykluczony z meczu z Cracovią. Zaledwie minutę później Stal objęła prowadzenie. Dublet skompletował Mateusz Mak, który po stałym fragmencie najpierw przegrał pojedynek z Hładunem, ale przy dobitce nie dał szans naszemu wychowankowi, zdobywając gola na 3:2. W 75. minucie Stal Mielec podwyższyła prowadzenie. Po dośrodkowaniu pojedynek z Tomasem Zajicem wygrał Marcin Flis i głową umieścił piłkę w naszej bramce. W 81. minucie spotkania w skandaliczny sposób we własnym polu karnym interweniował Aleksandar Pantić, sfaulował rywala, przez co sędzia podyktował rzut karny. Strzał Fabiana Piaseckiego znakomicie wybronił jednak Dominik Hładun, dla którego była to już druga obroniona „jedenastka” w obecnych rozgrywkach. Panticiowi tego wieczora nie było jednak mało. W 85. minucie kolejny raz zachował się fatalnie i w niegroźnej sytuacji na połowie rywala sfaulował jednego z graczy gospodarzy, za co obejrzał drugą żółtą, w konsekwencji czerwoną kartkę. Chwilę później Dominik Hładun ponownie uchronił nasz zespół przed stratą kolejnego gola. Sędzia zakończył mecz przy wyniku 4:2 dla Stali Mielec, co oznacza drugą porażkę naszej drużyny z rzędu.

Z pozytywów: Patryk Kusztal (rocznik 2003), Oliwier Sławiński (2005) i Kacper Lepczyński (2001) zadebiutowali w Zagłębiu Lubin w rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy. Swoje minuty otrzymał również Tomasz Pieńko (2004), który wcześniej zagrał kilkanaście minut przeciwko Wiśle Płock, a także przeciwko Śląskowi II Wrocław w Fortuna Pucharze Polski.

18 października 2021, 18:00 - Mielec (stadion MOSiR)

Stal Mielec 4:2 Zagłębie Lubin

bramki: Mak 14, 63, Tomasiewicz 52 (k), Flis 75 - Daniel 22, Getinger 41 (s)