Stadion Zagłębia, Lubin 04-02-2022 20:30, PKO Ekstraklasa, Kolejka - 20

1:3
(0:2)

Raport niedostępny!

Po przerwie zimowej wracamy do ligowego grania. Na start czeka nas domowe starcie z Legią Warszawa, która po przeprowadzeniu kilku zmian zamierza wiosną odwrócić zły los. Zagłębie Lubin zaś przeszło jeszcze większe zmiany, więc o łatwym oddaniu punktów nie może być mowy. Lubinianie będą walczyli o to, by zbierać punkty i odskoczyć od dołu tabeli.

Zmiany, zmiany, zmiany...

Zarówno w drużynie gospodarzy, jak i u gości piątkowego meczu w przerwie zimowej dokonano zmian. Zagłębie Lubin ma nowy sztab z Piotrem Stokowcem na czele, całkowicie przebudowaną linię obrony, nowego kapitana, klasowego środkowego pomocnika i nowego napastnika. Ze względu na zmianę trenera jeszcze pod koniec piłkarskiej jesieni, zimą w Legii doszło do zmian przede wszystkim na boisku. Z klubem pożegnali się Mahir Emreli, Andre Martins, Kacper Kostorz, a jedną nogą w nowym klubie jest Luquinhas. Do zespołu Legii dołączyli między innymi Patryk Sokołowski z Piasta Gliwice, Maciej Rosołek, który wrócił z wypożyczenia oraz Paweł Wszołek z Unionu Berlin. Zobaczymy, jak oba rywalizujące ze sobą kluby odnajdą się po wspomnianych zmianach.

Jak było dawniej?

Do tej pory z Legią Warszawa graliśmy bardzo wiele razy, bo aż 72. O bilansie tych spotkań moglibyśmy jednak zbyt głośno nie mówić, bo jest on niestety bardziej korzystny dla naszych rywali. Aktualny mistrz Polski pokonywał lubinian aż 37 razy. Zagłębie zgarniało komplet punktów czternastokrotnie. 21 razy dzieliliśmy się też punktami.

Sytuacja w tabeli

Zagłębie Lubin po 19. kolejce ma 20 punktów w tabeli, co z bilansem sześciu zwycięstw, dwóch remisów i aż 11 porażek daje nam 14. pozycję w ligowej stawce. Nasi piątkowi rywale są w jeszcze gorszej sytuacji, bo zimowali w strefie spadkowej. Legia Warszawa, która ma rozegranych 18 meczów, z bilansem 5-0-13 zajmuje miejsce 17., czyli przedostatnie. Nad ostatnią Bruk-Bet Termaliką ma zaledwie trzy punkty przewagi.

Sytuacja kadrowa

Zagłębie Lubin będzie musiało sobie poradzić w piątek bez wracających po kontuzjach: Jewgienija Baszkirowa, Kamila Kruka i Adama Ratajczyka. W kadrze tez zabraknie Damiana Oko oraz Dawida Pakulskiego, którzy trenują z drugim zespołem. Do kadry meczowej nie załapie się również młodziutki Oliwier Sławiński - on z kolei przebywa na zgrupowaniu reprezentacji Polski. Legia Warszawa w Lubinie zagra również bez kilku podstawowych zawodników. Za kartki nie zagra Filip Mladenović, a w kadrze zabraknie Luquinhasa oraz Lirima Kastratiego.

Królowie zimowych sparingów

Jest jedna rzecz, która łączy Zagłębie Lubin i Legię Warszawa. Oba te zespoły wygrały wszystkie zimowe sparingi. Zarówno Zagłębie, jak i Legia, zwyciężyły w pięciu meczach.

#TyperMKS

Przypominamy, że do 19:30 możecie oddawać swoje typy w zabawie #TyperMKS. Do wygrania oryginalna koszulka meczowa Zagłębia Lubin!

Początek meczu o godzinie 20:30, widzimy się na Stadionie Zagłębia!

W starciu 20. kolejki PKO BP Ekstraklasy Zagłębie Lubin uległo przy Skłodowskiej-Curie 98 Legii Warszawa aż 1:3. Nie był to na pewno wymarzony mecz naszych obrońców, którzy popełniali takie same proste błędy, jak ich koledzy jesienią.

W składzie na mecz z Legią znalazło się kilka niespodzianek - ale były one bardziej dla tych niewtajemniczonych, bo zarówno obecność Tomasza Pieńki czy Karola Podlińskiego w pierwszej jedenastce nie była dziełem przypadku, lecz dobrej dyspozycji podczas obozu przygotowawczego w Turcji. Oprócz tego na ławce znaleźli się również potencjalni debiutanci z klubowej akademii.

W pierwszych minutach Zagłębie Lubin dwukrotnie zaatakowało po błędach Legii przy wyprowadzeniu piłki, ale niestety próby te były nieskuteczne. Legia odpowiedziała groźnym, lecz niecelnym strzałem Kacpra Skibickiego po bardzo dobrym podaniu Josue. W 18. minucie dobrze w obronie popracował Aleksandar Scekić, Zagłębie Lubin wyprowadziło kontrę za sprawą Patryka Szysza, który podał do Erika Daniela. Czeski skrzydłowy nie oddał strzału na bramkę, wywalczył jedynie rzut rożny. W 26. minucie meczu dośrodkowanie Mateusza Bartolewskiego do Karola Podlińskiego, ale strzał głową naszego napastnika był zbyt lekki, by zaskoczyć Boruca. Minutę później uderzał na bramkę Dominika Hładuna Mattias Johansson, ale został zablokowany przez Aleksa Ławniczaka, dzięki czemu oddaliliśmy zagrożenie. W 30. minucie znów dobrze w odbiorze popracował "Sceka", podał na prawą stronę do Szysza, który po kilkudziesięciometrowym rajdzie zszedł do środka, ale jego strzał był zbyt lekki. W 37. minucie Kacper Chodyna sfaulował Josue przy walce o piłkę i otrzymał żółtą kartkę. To czwarta żółta kartka Kacpra, więc nie zagra w kolejnym meczu.

W 40. minucie meczu Legia Warszawa objęła prowadzenie. Maciej Rosołek wykorzystał dobre podanie Josue i błąd w kryciu Bartosza Kopacza, po czym strzałem z najbliższej odległości pokonał Dominika Hładuna. Nie był to koniec złych informacji w pierwszej części gry. W 44. minucie spotkania było już 2:0 dla Legii. Znów dobrze zagrywał Josue, a gola podwyższającego prowadzenie Legii zdobył Kacper Skibicki. Ponownie w tej sytuacji najlepiej nie zachowała się obrona naszej drużyny. Czy był to sprawiedliwy rezultat? Na pewno nie, bo w pierwszej połowie momentami wyglądaliśmy dużo lepiej od rywala, a o bramkach zdecydowały indywidualne błędy z samej końcówki.

Na drugą połowę zawodnicy Zagłębia Lubin wyszli naładowani pozytywną energia i niemal przez całą drugą część grali znacznie lepiej od legionistów. Już w 48. minucie zdobyliśmy gola kontaktowego. Krótko rzut wolny rozegrali Kacper Chodyna i Patryk Szysz, drugi z wymienionych zawodników delikatnie wypuścił sobie piłkę, po czym huknął na bramkę Artura Boruca, całkowicie go zaskakując. Gol Patryka może z pewnością kandydować do wyróżnień na najładniejsze trafienie w kolejce. W 64. minucie znów bardzo ładnie strzelał Szysz, tym razem bezpośrednio z rzutu wolnego, ale skutecznie sparował strzał na bok Artur Boruc. Chwilę później błąd w wyprowadzeniu piłki popełnił jeden z obrońców gości, futbolówkę przejął Karol Podliński, dograł do Szysza, ale jego techniczny strzał nie zaskoczył bramkarza gości. W kolejnych minutach Zagłębie Lubin przeważało, niemalże zamknęło Legię na jej połowie, ale nie przekładało się to na akcje podbramkowe. Strzały „Miedziowych” wędrowały albo w trybuny lub bramkarza, albo były blokowane.

Legia w końcówce zdobyła trzecią bramkę, choć ciężko uważać, by z gry na niego zasługiwała. Obrońcy Zagłębia Lubin popełnili jednak w tej akcji wiele karygodnych błędów, przez co Paweł Wszołek bez większych problemów stanął oko w oko z Dominikiem Hładunem i go pokonał.

Zagłębie Lubin przegrało, ale gra momentami daje nadzieję na to, że mimo dzisiejszej porażki, wiosna może być w naszym wykonaniu znacznie lepsza niż jesień.

4 lutego 2022 r. godz. 20:30