Zagłębie Lubin - Wisła Kraków

Stadion Zagłębia Lubin 14-07-2020, 20:30, PKO Ekstraklasa, 36. kolejka PKO Ekstraklasy

(3:1)

0 Czerwone kartki 0
6 Rzuty rożne 2
1 Spalone 2

W ramach 36. kolejki PKO BP Ekstraklasy Zagłębie na stadionie w Lubinie zmierzy się z będącą na 13. miejscu w tabeli drużyną Wisły Kraków. Będzie to starcie bezpośrednich sąsiadów w tabeli, bowiem Zagłębie jest 12.

W tym sezonie z ekipą z Krakowa Zagłębie mierzyło się dwukrotnie, jednak kibice ,,Miedziowych" nie będą wspominać tych spotkań przyjemnie, ponieważ oba wygrała Wisła. 31 sierpnia w Krakowie mecz zakończył się wynikiem 4:2 po bramkach Michała Maka, Kamila Wojtkowskiego i 2 trafieniach Pawła Brożka dla Wisły. Dla Zagłębia do bramki trafiali Saša Zivec oraz Saša Balic. Był to ostatni mecz Bena van Deala na ławce trenerskiej "Miedziowych". Zaś 16 lutego na stadionie w Lubinie Wisła wygrała 1:0 po bardzo ładnej bramce Vukana Savicevicia.

Do tej pory drużyny mierzyły się ze sobą 53 razy. Bilans meczów jest jednak bardzo niekorzystny dla Zagłębia. 30 razy lepsza okazała się Wisła, 12 razy ,,Miedziowi" zdobyli trzy punkty, zaś 11 spotkań zakończyło się remisem. Bilans bramkowy jest także fatalny dla Zagłębia i wynosi 101:58.

W tym sezonie najlepszym strzelcem Wisły jest Paweł Brożek, który zdobył 8 bramek i zanotował 2 asysty. Jednak obrońcy ,,Miedziowych" nie muszą na niego uważać, gdyż nie zagra w tym spotkaniu z powodu kontuzji. Podobnie jak Brożek, w pojedynku z lubinianami nie zagra drugi najlepszy strzelec Wisły - Jakub Błaszczykowski, który zdobył 6 bramek i zaliczył 4 asysty.

Pomimo braku ważnych zawodników, Wisła jest w bardzo dobrej formie. W pięciu spotkaniach grupy spadkowej zdobyła 10 punktów, pokonując między innymi Górnika Zabrze. Z nieobecności Pawła Brożka skorzystał Alon Turgeman, który wyrasta na jedną z gwiazd ekstraklasy. Izraelczyk w trzech ostatnich spotkaniach zdobył 4 bramki.

Martin Sevela dalej nie będzie mógł skorzystać z Damiana Oko, który jest kontuzjowany. Szkoleniowiec naszego zespołu zapowiedział również, że w ostatnich dwóch meczach sezonu dojdzie do kilku zmian w składzie. Niewykluczone, że nadal będą swoje minuty dostawać ci zawodnicy, którzy wcześniej grali mniej oraz ci, którzy dopiero co dołączyli z akademii.

W ekipie Wisły zabraknie wcześniej wspomnianych Jakuba Błaszczykowskiego i Pawła Brożka oraz Michała Maka, Łukasza Burligi i Vukana Savicevicia.

Z pewnością nie będzie to łatwe spotkanie, jednakże ,,Miedziowi" muszą się spiąć, bo w ostatnim meczu u siebie wypadałoby przeprosić swoich sympatyków za słaby sezon.

Autor: Oskar Konicki

W ostatnim w tym sezonie meczu przed własną publicznością Zagłębie Lubin zgarnęło komplet punktów. Lubinianie w 36. kolejce PKO BP Ekstraklasy pokonali Wisłę Kraków 3:1.

Przed rozpoczęciem spotkania odbyła się krótka ceremonia związana z wręczeniem pamiątkowych tabliczek trzem piłkarzom – Alanowi Czerwińskiemu, Bartoszowi Kopaczowi oraz Jakubowi Tosikowi. Wspomniani gracze po zakończeniu sezonu odejdą z Zagłębia Lubin, a dziś rozegrali swój ostatni mecz na Stadionie Zagłębia w barwach „Miedziowych”. W kierunku Czerwińskiego skierowany był nawet specjalny transparent: „Alan – dzięki za walkę do końca!”.

Obie drużyny chciały to spotkanie wygrać, ale od pierwszych minut większą determinację było widać w Zagłębiu Lubin. Nasi zawodnicy częściej byli przy piłce i starali się poszukać sposobu na pokonanie bramkarza gości. Niestety w 9. minucie Kacper Bieszczad popełnił prosty błąd, wypuścił piłkę, którą moment później przejął Alon Turgeman. Napastnik Wisły nie miał problemu ze skutecznym wykończeniem tej sytuacji i wyprowadził swoją drużynę na jednobramkowe prowadzenie.

Strata gola nie zmieniła specjalnie obrazu gry – czyli zawodnicy Martina Seveli dalej grali swoje i starali się szybko odpowiedzieć na trafienie „Białej Gwiazdy”. Ta sztuka udała się po dwóch kwadransach. W 31. minucie meczu prawą stroną pobiegł Alan Czerwiński. Prawy obrońca dograł w pole karne do Filipa Starzyńskiego, ten uderzył – piłka jeszcze odbiła się od nogi Lukasa Klemenza i wpadła do bramki strzeżonej przez Mateusza Lisa.

Zaledwie siedem minut później „Miedziowi” wyprowadzili drugi cios. Tym razem z lewej strony uciekł Patryk Szysz, w tempo dograł do szukającego pozycji w polu karnym Sasy Zivca, a Słoweniec mocno, lewą nogą i w swoim stylu dał Zagłębiu prowadzenie 2:1. Taki rezultat utrzymał się do przerwy.

W drugiej odsłonie meczu obie drużyny miały swoje sytuacje. Szczęścia próbowali Bohar (ładnie obronił Lis) czy dla Wisły Turgeman (tym razem dobrze interweniował Bieszczad). Decydujący cios należał jednak do naszych zawodników. W 58. minucie meczu Filip Starzyński dokładnie dośrodkował w kierunku Łukasza Poręby, a wychowanek Zagłębia Lubin głową skierował piłkę do bramki krakowskiej Wisły, podwyższając tym samym rezultat na 3:1.

Do końca meczu wynik już nie uległ zmianie i to Zagłębie Lubin zdobyło trzy punkty. Niewiele one zmieniają w sytuacji drużyny, ale zawsze lepiej pożegnać się z kibicami i swoim stadionem zwycięstwem.

Po spotkaniu pod „Przodkiem” fanatycy podziękowali Jakubowi Tosikowi, Alanowi Czerwińskiemu oraz Bartoszowi Kopaczowi za grę w Zagłębiu.