- Mam teorię, która mówi, że każdy może wykorzystać swój potencjał w 80 proc. By osiągnąć maksimum potrzeba znacznie więcej pracy, a także dobrego otoczenia. Jako otoczenie rozumiem też analizy, rozmowy z zawodnikami, przekazywanie wiedzy. Słowem, dobrą atmosferę pracy i wiedzę pracowników. Dopiero w drugiej kolejności liczy się architektura i fasady, które podziwiamy. Budynki to najłatwiejsza sprawa - wystarczy mieć odpowiednie pieniądze. 

- Gdzie są młodzi, którzy posiadają coś ekstra i stanowią o różnicy w swoich drużynach? Nabycie tych dodatkowych 20 proc. w rozwoju wcale nie jest takie trudne. Ale trzeba być skupionym i mieć przygotowany plan od pierwszego dnia w klubie. W Polsce jest ten problem, że ciągle dochodzi do zmiany właścicieli, prezesów, dyrektorów, trenerów. Piłkarze też przychodzą i odchodzą. Nie ma jednak spójnej wizji w klubach. Bez niej w skali Europy osiągnie się tylko przeciętność.
 
- [Akademia - dop. red.] Może nie przynieść Zagłębiu mistrzostwa kraju w następnych kilku latach, ale powinno dać przynajmniej jednego zawodnika, który sprzedany zostanie za kilka milionów euro. Może na takiego będzie trzeba czekać sześć, siedem lat, ale się opłaci. W takich klubach, jak Benfica Lizbona, FC Porto, Ajax Amsterdam czy Manchester United, gdzie skupiają się na szkoleniu, twierdzą że wychowanie pierwszego pokolenia zajmuje od 10 do 12 lat. Teraz Zagłębie ma 18 latków na dobrym poziomie, ale za kilka lat, może mieć jeszcze lepszych. Tych, którzy teraz są o pięć, sześć lat młodsi i dopiero przejdą przez całość nowego systemu szkolenia Zagłębia. W porządku - ktoś może w to wątpić. Ale to moja wizja poparta wiedzą, ale też wiarą, bo jestem przekonany, że pracując codziennie, w każdej sekundzie, nad ich rozwojem można osiągnąć dużo więcej. Trenerzy muszą pracować dwa razy ciężej, choćby wypełniając raporty. Do tej pory głównie grali mecze, skupiali się na nich. A ja patrzę na treningi - trzy czwarte pracy dotyczy wyłącznie zajęć w tygodniu, nie rozgrywek ligowych i turniejów. Ale tak jak ciągle powtarzam: najważniejsza jest konsekwencja w działaniu. Czy to Barcelona, czy Zagłębie trzeba podążać jedną ścieżką. Inaczej mówiąc, niech trenerzy są proaktywni, ale nie można im pozwolić, by każdy robił swoje.
 
Cały wywiad Michała Zachodnego można przeczytać <<TUTAJ>>.
źródło:

KONKURS TYPERA

mkszaglebie.pl
Sprawdź swoje umiejętności i typuj z MKSZaglebie.pl. Wygrywaj nagrody!

DODAJ KOMENTARZ (NIEZALOGOWANY)

Możliwość dodawania komentarzy została wyłączona!
 

KOMENTARZE (0)