Mecze derbowe Zagłębia ze Śląskiem obfitowały w piłkarskie emocje, a temperatura związana z derbowymi starciami rozgrzewa kibiców obu zespołów na długo przed pierwszym gwizdkiem sędziego. Kto do tej pory częściej zwyciężał?

Ze Śląskiem Wrocław graliśmy do tej pory 43 razy, a pierwsze spotkanie rozegraliśmy 20.11.1985 roku w dawnej 1. lidze i zakończyło się ono zwycięstwem wrocławian 3:0. Dotychczasowy bilans gier to 18 zwycięstw Zagłębia, 9 remisów i 16 zwycięstw Śląska. Bilans bramek wynosi 63-51 na korzyść Zagłębia.

Czy pamiętasz to spotkanie...

26.09.1992 roku w 9. kolejce ówczesnej ligi w Lubinie miały miejsce 13. derby Dolnego Śląska. Po jednostronnym meczu Zagłębie Lubin pokonało Śląsk Wrocław po golach: Dylusia (3), Grecha, Michaliszyna (2) i Stachurskiego aż 7:0. Do tej pory jest to najwyższe ligowe zwycięstwo Zagłębia w historii oraz jednocześnie najwyższa ligowa porażka Śląska.

Ostatni pojedynek

43., dotychczas ostatnie, derby Dolnego Śląska odbyły się 21.09.2019 roku we Wrocławiu. Był to ligowy debiut trenerski Martina Ševeli i wielu kibiców zastanawiało się nad tym, jak nasza drużyna sobie poradzi. Ostatecznie mecz był bogaty w emocje oraz zwroty akcji i zakończył się remisem 4:4.

Derby Dolnego Śląska

• Mecze: 43