W sobotni wieczór Zagłębie rozegra piekielnie ważne w kontekście walki o utrzymanie spotkanie. Tym razem naprzeciw „Miedziowych” staną piłkarze gdańskiej Lechii. Przypominamy ostatnie starcie obu ekip. Sprawdziliśmy także, kto częściej zwyciężał w historii.

Lechia Gdańsk to zespół, który zdecydowanie nie leży Zagłębiu. Oba zespoły spotykały się w przeszłości 35 razy, a zespół z województwa pomorskiego zgarniał pełną pulę osiemnastokrotnie. Lubinianie pokonywali gdańszczan osiem razy, natomiast dziewięć razy dzieliliśmy się też punktami.

Pierwsza historyczna potyczka obu ekip miała sięga sezonu 1978/79. Wówczas z zielono-biało-zielonymi spotkaliśmy się w ramach rozgrywek ówczesnej II ligi gr. II. Wówczas w pierwszym meczu ulegliśmy Lechii 0:2, jednak w rewanżu to gdańszczanie zmuszeni byli uznać wyższość Zagłębia. „Miedziowi” zwyciężyli wysoko 4:1.

Ostatni pojedynek naszego zespołu z Lechią miał miejsce 6 listopada zeszłego roku. Wówczas Zagłębie szybko objęło prowadzenie. W 6. minucie meczu Filip Starzyński wykorzystał rzut karny po faulu na Sasy Zivcu. Wynik 1:0 dla lubinian utrzymywał się do samej końcówki i wydawało się, że Zagłębie wywiezie z Gdańska cenne punkty. Ale tak się nie stało… W końcówce podopiecznym Tomasza Kaczmarka udało się wyrównać, a następnie przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Katem „Miedziowych” okazał się być Marco Terazzino, który dwukrotnie pokonał Dominika Hładuna.

Bilans Zagłębie - Lechia

• Zwycięstwa Zagłębia: 8.
  • Remisy: 9.
  • Zwycięstwa Lechii: 18.