mkszaglebie.pl

W ubiegły piątek 16 lipca 2021 roku prezes zarządu Zagłębia Lubin S.A. Artur Jankowski, wraz z dyrektorem sportowym Luboirem Guldanem i dyrektorem akademii Adamem Buczkiem, zaprezentowali na konferencji prasowej plan strategii działania Klubu oraz Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie na lata 2021 – 2025. Zaprezentowany został również nowy trener Dariusz Żuraw. Po słownym przedstawieniu na konferencji najważniejszych założeń czteroletniej strategii działania, została ona zaprezentowana Kibicom na oficjalnej stronie Klubu. W tym artykule temat nowego trenera zostaje celowo pominięty, ponieważ jego przedmiotem jest tylko i wyłącznie analiza zaprezentowanego planu strategii.

Strategia została umieszczona w formie prezentacji programu PowerPoint i składa się z 4 slajdów, z czego pierwszy z nich jest slajdem tytułowym. Na kolejnych slajdach znajdziemy 5 filarów czteroletniej strategii wraz ze skromnym rozwinięciem każdego z nich. Uczciwie patrząc na ten plik, jak na plan strategii na najbliższe 4 lata i zamieszczenie w nim 3 merytorycznych slajdów, w których znajdujemy bardzo zdawkowe informacje w jaki sposób Klub oraz Akademia będą dążyły do nich, jest w mojej opinii dość mało poważne.

Pierwszym punktem strategii jest „Konsekwentne budowanie jednej z najlepszych Akademii Piłkarskich w Europie wschodniej pod marką KGHM. Najatrakcyjniejszy projekt sportowy i biznesowy w Polsce”. Na rozwinięcie tak szerokiego założenia, otrzymujemy dwa zdania rozwijające ten plan i dowiadujemy się o modelu biznesowo-sportowym, który pozwoli na stały przepływ zawodników pomiędzy akademią, a pierwszą drużyną oraz rozwój na wielu płaszczyznach, przez sportową, finansową czy infrastrukturalną. Bardzo fajne ogólniki, ale na rozwinięcie tezy wypadałoby podać w jaki sposób ten rozwój sportowy, infrastrukturalny, skautingowy i finansowy przez ten czas ma się odbyć. Wyobrażam sobie np. przy rozwoju skautingowym, że zostaje podane w strategii, że w danym roku zamierzamy rozbudować dział skautingu do liczby X osób, zamierzamy się skupić na skautingu regionu Y, zamierzamy zainwestować w narzędzia analityczne Z, które pomogą znaleźć nam dopasowanych zawodników. Tylko wówczas, my Kibice dostalibyśmy solidne podstawy do późniejszego rozliczania, czy zostało to zrobione, a w tym formacie nie będziemy mieli punktu zaczepienia.

Kolejny punkt strategii stanowi o docelowym wprowadzeniu proporcji 70% młodych zawodników (do 24. roku życia) w pierwszej drużynie i wsparcie ich doświadczonymi zawodnikami. W rozwinięciu dowiadujemy się o progresywnej przebudowie drużyny i rozpoczęciu tego planu od nadchodzącego sezonu, w którym powinno występować 4 takich zawodników. No to czas na przykrą weryfikację tego planu, ponieważ taką liczbę zawodników do 24. roku życia mogliśmy w miarę często oglądać w zeszłym sezonie. Pamiętajmy, że jeden zawodnik w składzie musi być młodzieżowcem, więc pozostają jeszcze 3 pozycje dla takich zawodników. Zawodnikami poniżej 24. roku życia grającymi w zeszłym sezonie byli: Kamil Kruk, Kacper Chodyna, Patryk Szysz, Łukasz Poręba, Adam Ratajczyk, Łukasz Łakomy czy nawet Damian Oko, Karol Podliński oraz Dominik Jończy. Na regularną grę w pierwszym zespole w sezonie 2021/22 mogą liczyć Chodyna, Kruk, Szysz, którzy w zeszłym sezonie byli ważnymi postaciami, a o pozycję młodzieżowca będą rywalizować Poręba, Ratajczyk, Łakomy oraz najprawdopodobniej Bieszczad po udanym wypożyczeniu do Chrobrego. Należy zaznaczyć, że Kamil Kruk w nadchodzącym sezonie również będzie miał status młodzieżowca. Biorąc pod uwagę dość skromną liczbę transferów na chwilę obecną, w pierwszym zespole przynajmniej 4 wecześniej wspomnianych zawodników będzie miało miejsce.

Trzecim filarem strategii jest reinwestycja 25% zysków z każdego transferu wychodzącego w specjalnie utworzony budżet inwestycyjny akademii przeznaczony na rozwój infrastruktury oraz zakup sprzętu i technologii. Sam plan wydaje się bardzo trafny, jeżeli Klub nie będzie rozwijał obiektów i zaplecza możemy popaść w marazm i zaprzestanie rozwoju, z którym chyba trochę mamy obecnie do czynienia. Jednakże, warto byłoby w tym punkcie przedstawić konkretne plany na inwestycje, ponownie jest to przedstawione zbyt ogólnikowo i nie wiemy, co może powstać dzięki takiemu działaniu.

Punkt czwarty stanowi o utworzeniu oddzielnego rachunku inwestycyjnego w celu pozyskiwania najzdolniejszych młodych zawodników z rynku polskiego do akademii oraz corocznych wpłatach na te inwestycje z budżetu Klubu. Jako rozwinięcie tego działania otrzymujemy jedno zdanie o ustalonej, stałej kwocie z budżetu przeznaczonej na ten cel. Nie wiemy jednak jaka będzie to kwota, jakimi kryteriami Klub będzie się kierował przy pozyskiwaniu najzdolniejszej młodzieży oraz z czego Klub zamierza zrezygnować w budżecie, przekazując tę kwotę. W zasadzie ta teza to poniekąd dodatek do punktu nr 1, ponieważ można argumentować to jako rozwój finansowy czy sportowy, poprzez pozyskiwanie najzdolniejszych młodych zawodników.

Ostatni filar zakłada rozbudowę ogólnopolskiego skautingu młodzieżowego, rozwój oparty na inwestycje w wiedzę i szkolenia trenerów – inwestycje w najlepsze kadry zarządzające. Czy to nie kolejne powielenie części punktu nr 1? Zabrakło pomysłów do równej liczby 5 filarów i kreatywnie postanowiono trochę przeformułować to co zapisano wcześniej?

Zapoznając się z tą skromną strategią działania Klubu oraz Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie na lata 2021 – 2025, mam niepokojące wrażenie, że pewne osoby zaprzepaściły przynajmniej rok i za wiele dla rozwoju Zagłębia nie zrobiły, a w momencie, gdy Kibice coraz głośniej wyrażali swoje zaniepokojenie, spisali na kolanie dokument, z mało zobowiązującymi hasłami i przedstawiły go Kibicom, aby prowizorycznie uspokoić ich obawy, wywołane ostatnimi wydarzeniami. Mając na uwadze okoliczności, takie jak strata trenera w środku okresu przygotowawczego, bardzo słabe wyniki w sparingach przed nowym sezonem, brak transferów przychodzących, ich wątpliwą liczbę, brak transferów na pozycje najbardziej tego wymagające, a jeśli się pojawią, to ich późna realizacja nie pozwalają zbytnio poważnie odbierać zaprezentowanej strategii, która wydaje się ma być tylko prowizorycznych działań. W dużej mierze te założenia wszyscy doskonale znamy, przecież o postawieniu na młodzież każdy przedstawiciel Klubu otwarcie mówi od dawna, rozwój infrastruktury czy skautingu zapowiada każdy klub, wszyscy chcą iść do przodu, nie są to działania innowacyjne w piłkarskim świecie.

Autor: Kacper Nadolski

źródło: Własne

KONKURS TYPERA

mkszaglebie.pl
Sprawdź swoje umiejętności i typuj z MKSZaglebie.pl. Wygrywaj nagrody!

Dodaj komentarz

Możliwość dodawania komentarzy została wyłączona!

KOMENTARZE (10)21.07.2021 14:21
Te redakcja usowacie moj komentarz to bylo wyciac za dwa wyrazy a nie caly tekst
21.07.2021 11:37
Jest jeszcze jedno nurtujace zagadnienie.
Jak w tym planie plasuja sie pieniazki z transferow wtornych, z solidarity payments.
Zielinski moze trafic do City, Piatek moze tez byc odpalony z Herty...
Na co zostana spozytkowane fundusze?
21.07.2021 09:49
Autor dotyka sedna:

"Zapoznając się z tą skromną strategią działania Klubu oraz Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie na lata 2021 – 2025, mam niepokojące wrażenie, że pewne osoby zaprzepaściły przynajmniej rok i za wiele dla rozwoju Zagłębia nie zrobiły, a w momencie, gdy Kibice coraz głośniej wyrażali swoje zaniepokojenie, spisali na kolanie dokument, z mało zobowiązującymi hasłami i przedstawiły go Kibicom, aby prowizorycznie uspokoić ich obawy, wywołane ostatnimi wydarzeniami. "

Bardzo trudno nie wyciągnąc własnie takich wniosków. I to nie wynika z zadnej złej woli, tylko z czystych faktów. Najpierw braliśmy udział w wyścigach na ściąganie zawodników, lekką ręką za Jankowskiego sformalizowano ponad 20 kontraktów przychodzących. Czy wpłynęło to na jakość klubu? Zwykła szara przeciętność, nic ponadto. Zadnych celów i ambicji. Jedynym namacalnym efektem było wydrenowanie kluboweje kasy.

I teraz szumnie przeskakując z jednego chaotycznego bieguna na drugi, próbuje się z kibiców robić idiotów. Przykre i żałosne to jednocześnie. Trudno mieć zaufanie do tych ludzi. To nie jest profesjonalne zarządzanie, tylko desperacka próba utrzymania sie przy korycie. Ze stratą dla klubu i kibiców.
20.07.2021 23:13
W zadnym wypadku.
Realistyczne spojrzenie na zagadnienie.
Poza tym wychodze z zalozenia ze szklanka jest w polowie pelna niz pusta.
Nie nosze rozowych okularow i problemy tez bez ogrodek punktuje.
20.07.2021 21:55
mariano (Gość)
amateo stara w klubie pracuje że tak optykę zmieniłeś ? wcześniej tylko wrzuty i stęknanie a teraz obrońca uciśnionych
20.07.2021 21:32
Plan jest krotki i zwezly, stad bedzie w miare elastyczny w realizowaniu.
Ale jest jeden problem-zbyt wielu trenerow akademi daje noge jak tylko sie doszkoli.
20.07.2021 19:34
mykysy (Gość)
Taka strategia pisana na kolanie powinna być normą że grają młodzi z naszej Akademii i każdy o
tym wie. Ja chcę klubu silnego walczącego o najwyższe cele z pełnymi trybunami dlaczego tak nie może być??,,, po to przecież była budowana nasz akademia. A tutaj jest strategia sprzedawania kogo się tylko da i ciułania na krawędzi i jeszcze mamy za to płacić. Nie wierzę Ci w nic Jankowski sprzedałeś kogo się dało za grube miliony a wy się śmiejecie że napastnik jest potrzebny. Nie wiem jakim cudem jesteś jeszcze prezesem naszego klubu . Strategia na poczet fatalnej prowadzonej polityki klubu bo dzięki niej nikomu z was nic się nie stanie taka jest prawda Jankowski Guldan i reszta .
20.07.2021 19:13
Prawda jest niestety brutalna strategia to brak strategii, ktoś na szybko zrobił ta prezentacje aby coś ładnie powiedzieć. Brak informacji oraz wprowadzanie nas w błąd i oby jeszcze trochę się na stołku utrzymać to jest niestety cała strategia. Prawda jest taka że wszyscy uciekają z tego klubu - zawodnicy, sztab szkoleniowy i nawet młodzi zawodnicy z akademii.
20.07.2021 18:30
A gdzie napastnik gdzie się kurw. Pytam
20.07.2021 18:14
Mks (Gość)
Wielkie mydlenie oczu