Zakończenie 10. serii gier w PKO BP Ekstraklasie, to dobry czas by sprawdzić, jak nasi młodzieżowcy wyglądają na tle innych młodych piłkarzy w lidze. Bazować będziemy na opracowaniu serwisu naszpicy.pl, w którym podobne podsumowanie znajdziecie po każdej zakończonej kolejce.

Na pierwszy rzut weźmy liczbę młodzieżowców, która wystąpiła w barwach naszego klubu w 10. kolejce PKO BP Ekstraklasy. Było to dwóch zawodników z 2000 roku i jeden z rocznika 2001 (lub młodsi). Na tle ligi akurat ta kolejka wypadła przeciętnie, bo taki rezultat w tabeli serwisu naszpicy.pl dał nam 10. lokatę na 18. Dużo lepiej wygląda to, gdy popatrzymy na minuty - tutaj nasi młodzi piłkarze rozegrali w sumie 192 minuty, przez co zajęli w zestawieniu 3. miejsce. Ustąpili jedynie Legii Warszawa (225 minut) i ... Bruk-Bet Termalice Nieciecza (226 minut). Ogólnie samo w sobie zestawienie wygląda nieźle dla naszego klubu, ale musimy dodać, że "minuty" do tego zestawienia robią nam przede wszystkim otrzaskany z ligą Łukasz Poręba i Kamil Kruk, który w lidze zadebiutował już jakiś czas temu. Wyraźnie brakuje świeżej krwi, która naciskałaby na innych zawodników i łapała choćby po kilka-kilkanaście minut na mecz.

Jeśli chodzi o minuty na boisku, również trzecie miejsce uzyskujemy za dotychczasowe 10. kolejek. Wynik dobry, ale znów robią go przede wszystkim Poręba i Kruk, a nadal brakuje "świeżaków". Fakt jest jednak taki, że mamy te 3. miejsce w zestawieniu po 10 kolejkach. Uzbieraliśmy w sumie 1529 minut, druga Legia Warszawa ma 1681, a pierwsza Wisła Kraków 1906 minut. Będąca za nami o jedną lokatę w zestawieniu Jagiellonia Białystok ma 1406 punktów.

Wniosek mamy w zasadzie jeden. Licząc czysto regulaminowo, na tle ligi liczba minut młodzieżowców wypada całkiem nieźle, ale wyraźnie brakuje nam napływu nowych, młodych i głodnych gry piłkarzy. Gdyby do Poręby i Kruka dokoptować kogoś młodego, kto zgarnie co mecz więcej niż 2-3 minuty, wówczas moglibyśmy ze spokojem spoglądać w kierunku najwyższego miejsca podium. No ale trzeba też zachować chłodną głowę i pamiętać, że takie zestawienia, to tylko ciekawostka. Chcemy przecież, aby docelowo o miejscu w składzie decydowały umiejętności, a nie tylko wiek.

Powyższe widać, jeśli spojrzymy na Pro Junior System. Tak jak wspomnieliśmy w osobnym, tradycyjnym już newsie, nic się nie zmieniło i Zagłębie Lubin nadal ma 0 punktów i z Górnikiem Zabrze, Radomiakiem Radom i Stalą Mielec wspólnie okupuje ostatnie miejsca w tabeli PJS. Od 1. w zestawieniu Pogoni Szczecin dzieli nas... sporo. "Portowcy" mają 2250 punktów, 2. Lech Poznań ma 1906 punktów, a 3. Lechia Gdańsk 1612. Tutaj mamy sporo do poprawy... Oby po następnych 10 kolejkach wyglądało to lepiej!

Pełne zestawienia, wraz z ładnie opracowanymi infografikami, możecie znaleźć w serwisie naszpicy.pl.

Pierwsze punkty dla Rakowa. Klasyfikacja Pro Junior System po 10. kolejce PKO Ekstraklasy - naszpicy.pl

źródło: Własne, naszpicy.pl