W środę 26 stycznia Zagłębie Lubin rozegra dwie gry kontrolne. Rywalami „Miedziowych” na koniec obozu przygotowawczego będą serbski FK Metalac Gornji Milanovac oraz ukraińska Polissia Żytomierz.

FK Metalac Gornji Milanovac

FK Metalac powstał w czerwcu 1961 roku pod nazwą FK Radnik. Siedzibą tego klubu jest 25-tysięczne miasto Gornji Milanovac. Założycielem drużyny był piłkarz Miroslav Spasojević, który mógł liczyć wówczas na wsparcie firm Metalac oraz Graditelj. Nazwę na FK Metalac zmienił cztery lata później. Po dziewięciu latach istnienia zespół ten zakwalifikował się do Pucharu Jugosławii, ale odpadł już w pierwszej rundzie. W 1995 roku doszło do fuzji FK Metalac z FK Autoeksport, po czym FK Metalac występował w IV lidze.

W niższych ligach FK Metalac grał do sezonu 2008/2009, w którym na zapleczu Superligi zajął 5. miejsce, ale ostatecznie awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej. W debiutanckim sezonie FK Metalac zajął 9. miejsce w rozgrywkach.

W kolejnych latach lawirowali pomiędzy SuperLigą, a pierwszą ligą Serbii – ostatecznie w najwyższej klasie rozgrywkowej są ponownie od sezonu 2020/2021. Obecnie FK Metalac zajmuje w tabeli 15. miejsce – to przedostatnia lokata, a od naszego sparingowego rywala gorszy na tę chwilę jest jedynie FK Radnicki 1923 Kragujevac.

Najlepszym strzelcem FK Metalac jest skrzydłowy Stefan Cvetkovic (4 gole), a najlepszym asystentem Filip Antonijevic (4 asysty). Uwagę zwrócić należy także na Jovana Vlalukina, 22-letniego prawego obrońcę, który swego czasu uchodził za naprawdę spory talent. Obecnie nieco spuścił z tonu, ale gra w FK Metalac regularnie i na pewno ze względu na wiek nie powinno się go jeszcze przekreślać.

FK Polissia Żytomierz

FK Polissia Żytomierz to klub utworzony w 1959 roku w 265-tysięcznym Żytomierzu na Ukrainie. Klub nie posiada w swoim dorobku znacznych sukcesów, bo przez wiele lat przemieszczał się między niższymi ligami na Ukrainie. W dodatku klub podczas swojego istnienia, przede wszystkim na powiązania właścicielskie, zmieniał swoje nazwy i występował jako: Spartak Żytomierz (1977-1988), Polissya Żytomierz (1989-1992), Chimik Żytomierz (1992-1997), Polissya Żytomierz (1997-2005) oraz Żytychi Żytomierz (2005-2006). Klub ten przez długi czas miał problem z przeskoczeniem magicznej bariery 2. ligi. Niestety, w 2005 roku po zajęciu 18. miejsca w 2. lidze i spadku, władze postanowiły o zaprzestaniu finansowania klubu. W nowym sezonie powstały dwa kluby - MFK Żytomierz i FC Żytychi Żytomierz, ale w kolejnym roku upadły.

„Złote czasy” dla FK Polissia nastąpiły w sezonie 2015/2016, gdy postanowiono o reaktywowaniu drużyny. FK Polissia awansowała najpierw z 4. do 3. ligi, następnie do 2., a od sezonu 2021/2022 występuje na zapleczu ukraińskiej Perszej Lihi. Po 20. kolejce zajmuje 9. miejsce w tabeli. Najlepszym strzelcem tej drużyny jest Artiom Kozak (5 goli), a najlepszym asystentem Jewgienij Morozow (4 asysty). Najbardziej znanymi graczami z Żytomierza są Władisław Ogirija oraz Rusłan Babenko, który miał epizod w Rakowie Częstochowa.

Oba sparingi najprawdopodobniej będą transmitowane przez nasz klub na kanale Zagłębia w serwisie Youtube.com. Link do transmisji pojawi się na naszym i klubowym koncie na Twitterze na około 30 minut przed rozpoczęciem każdego meczu.

źródło: Własne, wikipedia, transfermarkt.pl