Nasze Zagłębie po zabójczych końcówkach ostatnich meczów zdobyło komplet 6 punktów i plasuje się na 3. pozycji w tabeli ekstraklasy. Ale dziś nie o tym. Korzystając z przerwy w rozgrywkach, warto przypatrzeć się najciekawszym transferom w innych klubach.

Zacząć można od mistrzów Polski, czyli Legii Warszawa. Kadrę zespołu prowadzonego przez Aleksandara Vukovicia wzmocniło kilku ciekawych zawodników. Najważniejszym transferem dla warszawiaków niewątpliwie jest powrót legendy – Artura Boruca. Dodatkowo klub wzmocnili – Bartosz Kapustka, który po obiecującym Euro 2016 trafił do Leicester City, w którym przez 4 lata rozegrał 67 minut w niebieskiej koszulce i był kilkukrotnie wypożyczany np. do Freiburga. Wartym odnotowania transferem przy legionistach może być jeszcze transfer Josipa Juranovicia, który przychodzi z Hajduka Split i ma za sobą już rozegrane 2 mecze w reprezentacji Chorwacji, która jakby nie patrzeć jeszcze przez minimum 2 lata będzie wicemistrzem świata.

Przejdźmy dalej. Na tapetę wleci nasz niedawny rywal z otwarcia sezonu, czyli poznański Lech. W klubie z ul. Bułgarskiej zakontraktowano z Norymbergii Mikaela Ishaka, który ma trudne zadanie jakim jest zastąpienie w godny sposób Christiana Gytkjaera, do tego już w zimę zakontraktowano Alana Czerwińskiego, który przeszedł do Lecha z Zagłębia. Ciekawym ruchem moim zdaniem może być niedawny transfer ,,Kolejorza”, czyli sprowadzenie Jana Sykory ze Slavii Praga, który nie był jakimś odrzutkiem w czeskiej lidze i jest dziesięciokrotnym reprezentantem Czech.

To okienko to również powroty innych ciekawych zawodników do PKO Ekstraklasy. Wspomnieć trzeba chociażby o przyjściu Jakuba Świerczoka, który wraca do polskiej ligi po wojażach w Łudogorcu Razgrad i dziś reprezentuje barwy brązowych medalistów poprzedniego sezonu – Piasta Gliwice. Innym dość ciekawym powrotem jest na pewno powrót Waldemara Soboty do Śląska Wrocław po kilkuletniej przygodzie na niemieckich boiskach. Kolejnym z zawodników, którzy wracają do Ekstraklasy jest również Michał Kucharczyk, który zamienił rosyjski Ural Jekaterynburg na szczecińską Pogoń.

Kolejnym ciekawym ruchem transferowym może pochwalić się Cracovia, która pozyskała Marcosa Alvareza, który przychodzi do klubu prowadzonego przez Michała Probierza z VfL Osnabruck, w którym był najlepszym strzelcem – strzelił 13 bramek. Do Rakowa Częstochowa ściągnięto znanego już na polskich boiskach – Vladislava Gutkovskisa, który wzmocnił częstochowian z Termaliki Nieciecza. Wartym odnotowania jest również zmiana barw klubowych przez lidera Arki Gdynia w poprzednich sezonach – Pavelsa Steinborsa, który przeszedł do Jagiellonii. Ciekawym transferem pochwalić się może również krakowska Wisła, która zakontraktowała 69-krotnego reprezentanta Czarnogóry – Fatosa Beciraja.

Teraz może mniej oczywiste nazwiska wlecą – Mateusz Kuzimski i Bartosz Nowak. Pierwszy z nich był czołowym strzelcem 1 ligi, strzelając tam 15 bramek w barwach Chojniczanki Chojnice, a Nowak miał totalny sezon konia, kończąc rozgrywki w barwach Stali Mielec mając na koncie po 13 bramek i asyst. Na pewno mogą być ciekawym wzmocnieniem ligi i dodaniem nowej jakości o ile pokażą się tak dobrze jak na pierwszoligowych boiskach.

Zapewne w Ekstraklasie objawią się również inni zawodnicy – tacy którzy są na ten moment nieoczywistymi wyborami, bądź ci, tak jak Bartosz Białek w naszym zespole, który dołączył do kadry pierwszego zespołu w trakcie rozgrywek ligowych. Na ten moment to są moje osobiste typy do najciekawszych ruchów w innych klubach Ekstraklasy. Jak będzie to boisko zweryfikuje.

Autor: Patryk Olszak

źródło: Własne