Po pucharowej wygranej nad Łódzkim Klubem Sportowym przychodzi nam zmierzyć się już w PKO BP Ekstraklasie z Górnikiem Zabrze. „Miedziowi” podchodzą do spotkania po dwóch ligowych porażkach i remisie, z kolei zabrzanie w ostatnich trzech meczach po razie wygrali, przegrali i zremisowali. Oznacza to więc, że w sobotę o 17:30 spotkają się dwie nieobliczalne drużyny.

W sobotę z Górnikiem Zabrze zagramy po raz 65. w historii. Bilans historycznych spotkań przemawia za naszymi najbliższymi rywalami, który wygrał z Zagłębiem 21 razy. Nasza drużyna nie jest dużo gorsza, bo zwyciężyliśmy z zabrzanami 18-krotnie. Padło również 25 remisów. Znakiem firmowym meczów Zagłębia z Górnikiem w ostatnich latach jest rezultat 2:0. Od 2018 roku, w ostatnich 8 meczach wynik 2:0 dla Zagłębia Lubin lub Górnika Zabrze padał aż 8 razy. Oprócz tego raz padł wynik 1:1 i raz Górnik wygrał 1:0. Ostatni mecz pomiędzy naszymi zespołami miał miejsce 14 marca 2021 roku i wygrali go nasi najbliżsi rywale – 2:0, a jakżeby inaczej.

Po 12. kolejka PKO BP Ekstraklasy w sezonie 2021/2022 Górnik Zabrze przebywał na 13. miejscu z 14 punktami na koncie. Bilans zespołu ze Śląska to 4 wygrane, 2 remisy i 5 porażek – oznacza to tyle, że podobnie jak Zagłębie, Górnik ma do rozegrania jeszcze jeden zaległy mecz. Najlepszym strzelcem Górnika Zabrze jest Jesus Jimenez, który w obecnych rozgrywkach trafiał do siatki rywali 6-krotnie. Najlepszych asystentów jest trzech - po 2 asysty mają wspomniany Jimenez, Bartosz Nowak i Alasana Manneh. Lubinianie z bilansem 5 zwycięstw, 1 remis i 5 porażek są o 2 pozycje wyżej od sobotniego rywala, mają również 2 punkty przewagi. Najwięcej bramek w drużynie z Lubina ma Patryk Szysz, który zdobył 3 gole. Najlepszym asystentem jest z kolei Łukasz Poręba, który 3-krotnie popisywał się decydującym podaniem.

Trener Jan Urban prawdopodobnie będzie miał komfort skorzystania ze swoich wszystkich zawodników, bowiem nie podano do publicznej wiadomości komunikatów na temat problemów ze zdrowiem któregoś z graczy – chyba, że jest to jakaś zasłona dymna. Nasz szkoleniowiec, Dariusz Żuraw, ma nieco więcej problemów na głowie – przede wszystkim, jak załatać dziurę na lewej stronie bloku defensywnego. Zabraknie bowiem w Zabrzu Mateusza Bartolewskiego, który odpoczywa ze względu na zawieszenie za żółte kartki. Nie będzie także kontuzjowanych: Sasy Balicia, Jewgienija Baszkirowa, Lorenco Simicia, Damiana Oko, Kacpra Bieszczada oraz Adama Ratajczyka. Niepewna jest także sytuacja Jakuba Wójcickiego – jeśli zdrowie dopisze, to zapewne właśnie Kuba będzie zastępował innych zawodników na lewej stronie obrony. Jeśli nie będzie mógł zagrać, to nie możemy wykluczyć gry na lewej stronie Iana Solera, Patryka Szysza czy nawet rozpoczęcia meczu w zestawieniu 3-5-2 z Szyszem i Chodyną na wahadłach. Zobaczymy, co wymyśli trener Żuraw.

Pojedynek Górnik - Zagłębie zapowiada się interesująco, bo obie drużyny potrafią z tygodnia na tydzień zmienić swoje oblicze. My liczymy oczywiście na zwycięstwo „Miedziowych”, jednak o tym, jakim rezultatem zakończy się sobotnie starcie, przekonamy się około 19:30, po ostatnim gwizdku sędziego Damiana Kosa.

Przypominamy także o zabawie #TyperMKS, w której możecie walczyć o oryginalną koszulkę Zagłębia Lubin. Szczegóły dotyczące rundy typera przed meczem z Górnikiem znajdują się tutaj.

Tylko 3 punkty!

Górnik Zabrze - Zagłębie Lubin