Przed sobotnim starciem Raków Częstochowa - Zagłębie Lubin postanowiliśmy się przyjrzeć bliżej graczowi gospodarzy - Iviemu Lópezowi.

Ivi López, a właściwie Iván López Álvarez to hiszpański piłkarz, występujący na pozycji pomocnika lub napastnika w drużynie, z którą rywalizujemy w sobotę wieczorem, czyli Rakowie Częstochowa. Urodził się 29 czerwca 1994 roku w Madrycie.

Jego pierwszym klubem w karierze był CU Collado Villalba. Po dziewięciu latach spędzonych w grupach młodzieżowych Collado, Ivi przeszedł do Getafe CF. To właśnie w tym zespole zadebiutował w rozgrywkach seniorskich na poziome rezerwa, a następnie pierwszego zespołu. W Getafe Ivi wystąpił dziesięciokrotnie na poziomie LaLiga, a większość swoich meczów rozgrywał w drużynie B (64 mecze, 11 goli i 1 asysta). Postanowił więc poszukać innych rozwiązań i przeszedł do Sevilla Atlético, czyli drugiego zespołu Sevilla FC. Tam na poziomie Segunda División B zaprezentował się fantastycznie i w dwa sezony zagrał 73 mecze, w których strzelił 23 gole i zaliczył 8 asyst. To zaowocowało innymi ofertami i ostatecznym powrotem do LaLiga w barwach Levante UD, które za zawodnika zapłaciło 1,5 mln euro. Przez cały sezon 2017/2018 Ivi López zagrał 32 razy, w których zdobył 5 goli i zaliczy 3 asysty. W nowym sezonie musiał jednak szukać już innych wyzwań i rundę jesienną spędził na wypożyczeniu w grającym w LaLiga Real Valladolid. Tam zagrał tylko pięciokrotnie (1 asysta) i wiosnę musiał spędzić już w innej drużynie – tym razem już w Segunda División - Sporting Gijón. W Gijón niestety nie było lepiej i rundę wiosenną zakończył z 7 meczami w koszulce Sportingu. Nowy sezon miał przynieść nowe nadzieje, ale efektownie grający piłkarz znów musiał szukać szczęścia na wypożyczeniu. Najpierw w rundzie jesiennej sezonu 2019/2020 grał w SD Huesca (9 meczów, 1 gol), a następnie wiosnę spędził w SD Ponferradina (14 meczów, 3 gole, 1 asysta).

We wrześniu 2020 roku przeszedł do Rakowa Częstochowa jako wolny zawodnik, do tej pory rozgrywając w barwach drużyny spod Jasnej Góry 52 mecze. Dorobek Iviego to 21 goli i 13 asyst, dlatego przekładając to na liczbę rozegranych dotychczas przez niego meczów w ekstraklasie, nie bez powodu jest on określany mianem jednego z najlepszych zawodników całej ligi.

Zagłębiu również dał się we znaki. Co prawda przeciwko lubinianom zagrał tylko raz, ale w 18. kolejce PKO BP Ekstraklasy 21 lutego 2021 roku, w wygranym przez Raków meczu 2:1, strzelił gola i zanotował asystę, więc w zasadzie w pojedynkę rozstrzygnął losy spotkania. Wspomniany gol był wyjątkowej urody, bo padł bezpośrednio z rzutu wolnego.

#11 Iván López Álvarez (Ivi López)

• Data i miejsce urodzenia: 29 czerwca 1994 r. Madryt (Hiszpania)
  • Pozycja na boisku: środkowy ofensywny pomocnik, skrzydłowy, napastnik
  • Wiodąca noga: prawa
  • Numer na koszulce: 11
  • Poprzednie kluby: CU Collado Villalba, Getafe CF, Getafe CF B, Sevilla Atlético, Levante UD, Real Valladolid, Sporting Gijón, SD Huesca, SD Ponferradina.

Raków Częstochowa - Zagłębie Lubin

Miejski Stadion Piłkarski Raków 27-11-2021, 20:00