mkszaglebie.pl

Linia pomocy Zagłębia Lubin od wielu sezonów, niezależnie od wykonawców, gwarantowała określony poziom. To od pomocników oczekiwano najwięcej, bowiem potencjał ludzki był wśród nich największy. W minionej rundzie ani gracze środka pola, ani skrzydłowi nie spełnili pokładanych w nich oczekiwań. Kontynuujemy nasz cykl podsumowań. Rozliczamy „Miedziowych” za rundę jesienną sezonu 2021/22.

Miałkość środka pola

Sporo zastrzeżeń w rundzie jesiennej można było mieć do środkowych pomocników Zagłębia Lubin. Forma Filipa Starzyńskiego to w ostatnich miesiącach równia pochyła. 30-latek wystąpił jak dotąd w siedemnastu spotkaniach, które okrasił dwoma bramkami i dwoma asystami. Zanotował on także szesnaście kluczowych podań. To trzeci wynik w Zagłębiu Lubin. O ile poprzedni sezon był w wykonaniu ofensywnego pomocnika nie najlepszy, o tyle ten jest jeszcze gorszy. Starzyński przestrzelił aż trzy rzuty karne, co powiedzmy sobie szczerze - jest nie lada sztuką. A i wpływ 30-latka na grę „Miedziowych” pozostawia do życzenia.

Prawdę mówiąc, uważam, że nadzieją na renesans formy „Figo” jest… osoba trenera Piotra Stokowca. Gdyby tak zastanowić się, kiedy swój prime time w Lubinie miał Starzyński, cofamy się kilka lat wstecz. Właśnie do czasów pierwszej kadencji Stokowca, kiedy sięgaliśmy po brązowy medal mistrzostw Polski.

Dopiero 24 listopada swój pierwszy ligowy mecz w tym sezonie rozegrał Jakub Żubrowski. Taki stan rzeczy podyktowany był kontuzją kolana, której nabawił się jeszcze w sierpniu bieżącego roku. Jak dotąd 29-latek wystąpił w dziewięciu meczach, w których uzbierał łącznie 600 minut gry. Popularny „Żuber”, jaki jest, każdy widzi. Sam nie zrobi nic nadzwyczajnego, jednak nie popełnia też jakichś rażących błędów. Mimo wszystko gwarantuje on określony poziom. Poziom, do którego gra takich asów jak Ilja Żygulow czy Dawid Pakulski (pomimo przebłysków), nawet się nie umywa.

A skoro o tej dwójeczce na końcu, no to wypada o nich także coś powiedzieć, wysnuć jakieś wnioski. Dariusz Żuraw wyciągnął Pakulskiego, jak magik królika z kapelusza. Wszak 23-latek nie poradził sobie w drugoligowym Motorze Lublin. Paradoksalnie, „Paka” nie prezentował się jednak najgorzej, zaliczył kilka niezłych wejść z ławki. Ba, zaczął meldować się w podstawowym składzie Zagłębia. 23-latek wystąpił w dziesięciu spotkaniach w rundzie jesiennej i łącznie uzbierał 378 minut. Niestety, obyło się bez bramki ani asysty w wykoaniu rodowitego wałbrzyszanina. Pakulski zanotował aż 20 udanych odbiorów. Z kolei, jeżeli chodzi o Rosjanina, to cóż… miał być drugim Jewgienijem Baszkirowem, a zgadza się jedynie narodowość. 25-latek wystąpił w jedenastu meczach i zdołał zanotować jedną asystę. Ponadto zanotował pięć kluczowych podań i osiemnaście udanych odbiorów. Jednakże liczby to bardzo często jedno, a rzeczywistość drugie. No i tak to właśnie jest z rosyjskim pomocnikiem, który bardzo często sprawia wrażenie zagubionego, popełnia błędy w ustawieniu, nie nadąża. Czy jest chociaż połowiczną wersją „Baszki”. Śmiem wątpić…

Ni stąd, ni zowąd wywołałem Baszkirowa, więc trzeba skleić i kilka zdań na jego temat. Tylko parę, wszak defensywy pomocnik rodem z Rosji wystąpił w tym sezonie w zaledwie sześciu spotkaniach. Występów zapewne byłoby więcej, gdyby nie kontuzja, która pokrzyżowała plany „Baszki” na minioną rundę. Tak czy siak, 30-latek wystąpił w minionej rundzie w sześciu meczach i zdobył jedną bramkę. W meczu z Piastem Gliwice popisał się trafieniem, gwarantującym Zagłębiu komplet punktów wywiezionych ze Śląska. Rosyjski pomocnik w sześciu meczach zanotował osiem udanych odbiorów. Miał także dwa kluczowe podania. To tyle o Baszkirowie, gwoli ścisłości.

Ostatnim piłkarzem środka pola, na którego bez wątpienia wypada zwrócić uwagę jest Łukasz Poręba. Wychowanek Zagłębia jest jedną z jaśniejszych postaci w szeregach lubinian na jesień. 21-latek zagrał w osiemnastu meczach, na które składa się 1408 minut gry, podczas których zdobył jedną bramkę i zanotował trzy asysty. „Poręb” ma na swoim koncie dziesięć kluczowych podań i 29 udanych odbiorów. Od jakiegoś czasu media spekulują, jakoby smalić cholewki w kierunku wychowanka Zagłębia miała Legia Warszawa. Nie ma się czemu dziwić. Wszak umowa młodzieżowca wygasa wraz z początkiem lipca przyszłego roku, dlatego będzie on teraz łakomym kąskiem na rynku transferowym, Mówiło się przecież również o zainteresowaniu rosyjskiego PFK Soczi, ostatnimi czasy sprawa jednak przycichła. Odejście Łukasza Poręby z Zagłębia zdaje się być nieubłagane. Pytanie, czy „Miedziowi” otrzymają za ten transfer jakąś gratyfikację finansową.

Niemrawi skrzydłowi

Powiedzieliśmy sobie już nieco o liderach środka pola, którzy zawodzą. Tak się jednak składa, że grę Zagłębia na swoich barkach w ostatnich latach często dźwigali też skrzydłowi. Wszyscy w Lubinie z utęsknieniem wspominają wiosnę Patryka Szysza, kiedy 23-latek ciągnął za uszy będących w nie najlepszej formie „Miedziowych”. Wówczas aż siedem z ośmiu strzelonych przez skrzydłowego goli padło właśnie w drugiej części rozgrywek. I o przeszłości, a o teraźniejszości jest jednak ten tekst. Na jesień Szysz wystąpił w osiemnastu meczach, w których przebywał on na murawie 1420 minut. Mecze te okrasił czterema bramkami i jedną asystą. Szysz miał także w minionej rundzie 21 kluczowych podań, jest także liderem w zespole, jeżeli chodzi o udane dryblingi Coraz częściej w mediach spekuluje się o możliwym przejściu 23-latka do warszawskiej Legii. Kwota, która pojawiała się w mediach oscylowała w granicy 500 tysięcy euro. Z jednej strony to mało, szczególnie patrząc z kibicowskiego punktu widzenia, z drugiej ci znający specyfikę rynku, nie będą ferować już wyroków tak pochopnie. Szczególnie, że obecna umowa Zagłębia z Szyszem wygasa wraz z końcem czerwca przyszłego roku.

Całkiem niezłe wejście do PKO BP Ekstraklasy miał także Erik Daniel. Wypożyczony ze Slovana Bratysława piłkarz, często dawał się we znaki defensorom przeciwników, robiąc sporo wiatru na skrzydle. Z czasem spuścił jednak nieco z tonu, a jego wpływ na grę „Miedziowych” zdecydowanie zmalał. Daniel rozegrał jak dotąd szesnaście spotkań, w których strzelił dwie bramki i zanotował dwie asysty. Co więcej, 23 razy kluczowo podawał i zanotował 36 udanych dryblingów. Niewykluczone, że Daniel nie zdołał poprawić już swoich cyferek. W kuluarach mówi się, że 29-latek chętnie zmieniłby otoczenie. Jak będzie? Czas pokaże, niemniej jednak legitymujący się słowackim paszportem Czech ma papiery na to, by stać się jednym z czołowym skrzydłowych ligi. Zważając na niepewną przyszłość Szysza, szkoda byłoby, gdyby Daniel opuścił Lubin już zimą.

Pamiętacie duet Bohar - Zivec ? Nostalgia. To se ne vrati… Dziś w Lubinie pozostał już tylko ten drugi. Niestety, co więcej, jest on cieniem samego siebie. Przerwa spowodowana kontuzją zrobiła swoje i do gry powrócił inny piłkarz. Mniej bramkostrzelny, mniej asystujący, mniej błyskotliwy, jak na skrzydłowego przystało. W minionej rundzie Słoweniec wystąpił w trzynastu spotkaniach, w których zdobył dwie bramki i raz asystował. Sasa Zivec zanotował w rundzie jesiennej siedem kluczowych podań i 28 udanych dryblingów. Zdaje się jednak, że najlepsze czasy Słoweniec ma już za sobą. Nie jestem pewien, czy powinniśmy pożegnać Zivca już teraz, jednakże w moim odczuciu pewna formułka się już wyczerpała.

W minionej rundzie w dziesięciu meczach PKO BP Ekstraklasy wystąpił także Adam Ratajczyk. 19-latek jak na razie kompletnie nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań. Łącznie przebywał on na murawie przez 475 minut i nie zdołał zdobyć gola, ani zanotować asysty. „Rataj” ma na swoim koncie szesnaście udanych dryblingów i cztery kluczowe podania. W kwestii młodzieżowca to tyle, bo… nie ma się nad czym zanadto rozwodzić.

Jak wspomniałem, spośród obecnej kadry Zagłębia, największe oczekiwania pokładam w pomocnikach. Pomocnikach, którzy nie tyle zawodzą, ile są w stanie dać naszemu zespołowi o wiele więcej. Nam pozostaje liczyć, że Piotr Stokowiec zasieje w zespole sporo pozytywnego fermentu i co poszczególni piłkarze odrodzą się na wiosnę. Tego życzę zarówno wam, jak i sobie.

źródło: Własne, ekstraklasa.org

KONKURS TYPERA

mkszaglebie.pl
Sprawdź swoje umiejętności i typuj z MKSZaglebie.pl. Wygrywaj nagrody!

Dodaj komentarz

Możliwość dodawania komentarzy została wyłączona!

KOMENTARZE (2)28.12.2021 21:51
Lopez (Gość)
A cos nie zawodzi w tym klubie...no chyba ze toalety jeszcze działają hehe
28.12.2021 21:12
Hwudepe (Gość)
Obroncy tragedia, pomocnicy zawiedli, jeszcze został atak haha.