W niedzielne popołudnie Zagłębie Lubin rozegra pierwszy mecz sparingowy. Rywalem podopiecznych Waldemara Fornalika będzie rumuńskie FC Botoșani.

FC Botoșani to profesjonalny klub piłkarski z siedzibą w Botoșani w Rumunii. Drużyna gra w najwyższej lidze rumuńskiej - Liga I. Po raz pierwszy wystąpiła w Europie w Lidze Europejskiej UEFA 2015-2016. Domem graczy z Botoșani jest stadion miejski, który może pomieścić 7782 kibiców.

FC Botoșani został założony w 2001 roku i przeszedł kilka zmian nazw w swojej historii. Przed II wojną światową główną drużyną piłkarską w Botoșani była Venus. Po wojnie drużyna przeszła szereg zmian nazw i bez większych sukcesów grała głównie w ligach regionalnych i na trzecim poziomie. W 1979 roku drużyna awansowała do drugiej ligi pn. Divizia B i osiągnęła historyczne trzecie miejsce w sezonie 1979/1980. Potem wyniki zespołu się pogorszył i zespół ledwo uniknął degradacji pod koniec lat 80.

Drużyna spędziła 11 sezonów w Divizia B, zanim spadła do trzeciej ligi w 1990 roku. Następnie spadła do ligi okręgowej i została rozwiązana w 1993 roku. Inna drużyna o nazwie Unirea Botoșani grała od 1998 do 2000 roku i połączyła się z trzecioligowym Poli Iași, tworząc Poli Unirea Iași. Drużyna FC Botoșani została reaktywowana w 2001 roku i zaczęła grać w trzeciej lidze rumuńskiej. W 2004 roku zespół awansował do drugiej ligi, gdzie grał przez dziewięć kolejnych sezonów. W sezonie 2012-2013 FC Botoșani zajął pierwsze miejsce w swojej grupie i po raz pierwszy awansował do najwyższej ligi w kraju.

W swoim pierwszym sezonie w Liga I głównym celem zespołu było uniknięcie degradacji. FC Botoșani zadebiutował w najwyższej klasie rozgrywkowej 21 lipca 2013 roku w zremisowanym 0:0 meczu z CFR Cluj. Drużyna zanotowała swoje pierwsze zwycięstwo w Lidze I 26 lipca 2013 roku, w wygranym 2:1 wyjazdowym meczu z Gaz Metan Mediaș. Po tym zwycięstwie zespół miał serię słabych występów, a jego menedżer Cristian Popovici został zwolniony. Zespół zakończył sezon 2013-2014 na 12. miejscu, dwa punkty nad strefą spadkową.

FC Botoșani rozpoczął kolejny sezon od zwycięstw nad Astra Giurgiu i Dinamo Bukareszt, czyli dwoma klubami walczącymi o tytuł mistrzowski. Pod koniec sezonu drużyna po raz pierwszy zakwalifikowała się do Ligi Europejskiej UEFA, ponieważ kilka innych klubów nie mogło uzyskać licencji. Po remisie z Viitorulem Constanța zespół Botoșani ponownie zajał ósme miejsce. 2 lipca 2015 roku FC Botoșani zadebiutował w europejskich rozgrywkach w I rundzie kwalifikacyjnej Ligi Europejskiej UEFA, wygrywając 1: 1 ze Spartakiem Cchinwali u siebie. W rewanżu w Gruzji FC Botoșani odniósł swoje pierwsze europejskie zwycięstwo, pokonując 3:1 Spartaki Cchinwali i awansując do następnej rundy, gdzie zmierzył się z Legią Warszawa. Z Polakami nasi najbliżsi rywale przegrali 0:3 i 0:1. FC Botoșani zakończył sezon 2019/2020 na czwartym miejscu, najlepszym w historii w Liga I i po raz pierwszy od pięciu lat zakwalifikował się do Ligi Europejskiej UEFA. Drużyna wygrała 2:1 z kazachską drużyną Ordabasy Szymkent w pierwszej rundzie, ale została wyeliminowana przez Shkëndiję Tetewo z Macedonii po porażce u siebie 0:1 w drugiej rundzie.

Najbardziej zagorzali kibice są zrzeseni w grupach Dark Hooligans, Renegații i BT Pride. Głównym rywalami klubu FC Botoșani są ACS Foresta Suceava oraz FC Politehnica Iași. W obecnym sezonie rumuński rywal, z którym przyjdzie nam rywalizować w niedzielę, ma na koncie 21 punktów po 21. kolejkach i zajmuje 13. miejsce w tabeli.

W drużynie naszego pierwszego rywala podczas obozu w Turcji grali znani z występów w Polsce Stefan Aškovski, Paul Batin, Deivydas Matulevičius, Bogdan Racovițan, Aco Stojkov oraz Bogdan Straton.

Mecz odbędzie się o godzinie 15:00 i będzie transmitowany. Na chwilę przed jego rozpoczęciem na naszych i klubowych mediach społecznościowych pojawią się linki kierujące do odtwarzaczy.

Zagłębie Lubin - FC Botoșani

Belek (Susesi Football Centre) 08-01-2023, 15:00