Skrzydłowy Valon Ethemi trenuje z drużyną Zagłębia. Ogłoszenie transferu Valona nastąpi niebawem, bowiem klub czeka aż Ethemi ukończy 23 rok życia, wówczas zespołowi FK Kukesi nie będzie należał się ekwiwalent za wyszkolenie byłego zawodnika.

Valon Ethemi urodził się w Palatice w Macedonii Północnej, jednak posiada także obywatelstwo albańskie, tak jak jego rodzice. Ethemi jest wychowankiem KF Renova Džepčište – w tym zespole występował we wczesnych latach juniorskich. Następnie w wieku 17 lat przeprowadził się z Macedonii Północnej do Albanii – dołączył wówczas do Dinama Tirana, w którym spędził rok.

Kolejnym przystankiem w karierze Valona był KF Adriatiku Mamurras (22 mecze, 4 gole), grający w albańskiej 1. lidze, czyli na drugim poziomie rozgrywkowym. W sezonie 2016/2017 zaprezentował się na tyle dobrze, że został wypatrzony przez FK Kukësi, w którym grał do lata 2020 roku.

23-latek jest niezwykle uniwersalnym zawodnikiem. W swojej karierze występował na przeróżnych pozycjach. Najczęściej oczywiście grał jako środkowy ofensywny pomocnik, prawy i lewy skrzydłowy, ale występował także jako prawy obrońca czy niżej grający środkowy pomocnik.

W sumie Valon Ethemi dla FK Kukësi zagrał w 112 meczach. Jego dorobek to 14 goli i 11 asyst. W poprzednim sezonie ze swoją drużyną zdobył wicemistrzostwo kraju.

Ethemi to także jednokrotny reprezentant Albanii do lat 21. Zadebiutował w meczu towarzyskim z Bośnią i Hercegowiną, który miał miejsce 28 maja 2016 roku.

Kontrakt Ethemiego wygasł z końcem sezonu 2019/2020, dlatego do Zagłębia Lubin przejdzie na zasadzie wolnego transferu. Jednak powodem tego, dlaczego Albańczyk nie dołączył do "Miedziowych" w sierpniu jest fakt, iż do ukończenia 23 roku życia klubom kształtującym zawodnika należy się ekwiwalent. Nasz klub nie przewidywał płatności za skrzydłowego, wobec czego proces przenosin nieco wydłużył się w czasie.

źródło: Własne, przegladsportowy.pl