Nowym piłkarzem Zagłębia Lubin zostanie Albańczyk Valon Ethemi. 23-letni uniwersalny pomocnik niedawno odszedł z albańskiego FK Kukësi po wygaśnięciu kontraktu, dlatego do "Miedziowych" przejdzie na zasadzie wolnego transferu.

Valon Ethemi urodził się w Palatice w Macedonii Północnej, jednak posiada także obywatelstwo albańskie, tak jak jego rodzice. Ethemi jest wychowankiem KF Renova Džepčište – w tym zespole występował we wczesnych latach juniorskich. Następnie w wieku 17 lat przeprowadził się z Macedonii Północnej do Albanii – dołączył wówczas do Dinama Tirana, w którym spędził rok.

Kolejnym przystankiem w karierze Valona był KF Adriatiku Mamurras (22 mecze, 4 gole), grający w albańskiej 1. lidze, czyli na drugim poziomie rozgrywkowym. W sezonie 2016/2017 zaprezentował się na tyle dobrze, że został wypatrzony przez FK Kukësi, w którym grał do lata 2020 roku.

23-latek jest niezwykle uniwersalnym zawodnikiem. W swojej karierze występował na przeróżnych pozycjach. Najczęściej oczywiście grał jako środkowy ofensywny pomocnik, prawy i lewy skrzydłowy, ale występował także jako prawy obrońca czy niżej grający środkowy pomocnik.

W sumie Valon Ethemi dla FK Kukësi zagrał w 112 meczach. Jego dorobek to 14 goli i 11 asyst. W poprzednim sezonie ze swoją drużyną zdobył wicemistrzostwo kraju.

Ethemi to także jednokrotny reprezentant Albanii do lat 21. Zadebiutował w meczu towarzyskim z Bośnią i Hercegowiną, który miał miejsce 28 maja 2016 roku.

Kontrakt Ethemiego wygasł z końcem sezonu 2019/2020, dlatego do Zagłębia Lubin przejdzie na zasadzie wolnego transferu.

Valon Ethemi

• data i miejsce urodzenia: 3 października 1997 r. Palatica (Macedonia Północna)
  • narodowość: Macedonia Północna oraz Albania
  • pozycja: środkowy pomocnik, skrzydłowy