Nasz redakcyjny kolega Patryk Olszak przyjrzał się trzem zespołom, które wraz z nowym sezonem będą rywalizowały w rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy. Zapraszamy!

Już za tydzień rusza nasza ukochana PKO Ekstraklasa, czyli uznana przez wielu najlepszą ligą świata. Jak co roku poznajemy spadkowiczów jak i drużyny, które zajmą ich miejsce. W tym felietonie zajmę się tymi drugimi. Nie tylko z kronikarskiego obowiązku lecz również dlatego, że w tym roku mamy wyjątkowe powroty po latach.

Ekstraklasę jak każdy wie opuścił po roku gry na najwyższym szczeblu rozgrywek Łódzki Klub Sportowy, do tego Arka Gdynia i Korona Kielce. W ich miejsce witamy Podbeskidzie Bielsko-Biała, która czekała najkrócej na powrót do elity – 4 lata, do tego Warta Poznań – 25 lat i Stal Mielec, która wraca po 24 latach niebytu.

Podbeskidzie Bielsko-Biała

,,Górale’’ wracają do elity po 4 latach błąkania się po boiska pierwszej ligi. Corocznym celem bielszczan był awans do Ekstraklasy, który w tym sezonie się ziścił. Wiele osób pamięta ich spektakularny spadek po tragicznej rundzie finałowej, w której zdobyli tylko jeden punkt. Teraz wracają i moim zdaniem nie są kandydatem do spadku, nawet jeśli by spadały w tym sezonie 3 drużyny. Podbeskidzie było pierwszą drużyną, która mogła oficjalnie ogłosić swój awans do Ekstraklasy, ostatecznie kończąc rozgrywki na drugim miejscu, zaraz za plecami mieleckiej Stali. Na ten moment w składzie Podbeskidzia możemy ujrzeć kilku ciekawych zawodników takich jak np. znany z Zagłębia Martin Polacek czy napastnik rodem z Chorwacji – Marko Roginić. Do klubu na ten moment nie doszło do większych zmian. Klub wzmocniło dwóch zawodników – Gergo Kocics oraz Milan Radunić. Klub natomiast opuścił Mateusz Sopoćko, który powrócił z wypożyczenia do Lechii Gdańsk. Z bielszczanami spotkamy się w 9 kolejce na wyjeździe.

Stal Mielec

Mistrzowie pierwszej ligi wracają do Ekstraklasy po 24 latach tułania się po niższych ligach. Byli mistrzowie Polski po awansie rozpoczęli małą rewolucję kadrową. Wiemy już na pewno, że do drużyny z Mielca dołączył Petteri Forsell z Korony Kielce, dysponujący potężnym uderzeniem z rzutu wolnego (przekonali się w poprzednim sezonie o tym), a drużynę opuścił Michał Żyro, który wzmocnił brązowych medalistów poprzedniego sezonu – Piasta Gliwice. Dużym ubytkiem niewątpliwie jest również strata Bartosza Nowaka, który był zarówno i najlepszym strzelcem i asystentem w składzie mielczan; przeszedł do Górnika Zabrze. Za Jakuba Wrąbla ściągnięto znanego w Lubinie Michała Gliwę a w pakiecie z Rakowa Częstochowa razem z Gliwą dołączył Michał Kościelny. Duet napastników mają stworzyć młody Łukasz Zjawiński wraz z wypożyczonym z Lecha Poznań Pawłem Tomczykiem. Nie będę wyrokować co może czekać ,,Stalowców’’ w Ekstraklasie, ponieważ dla mnie są wielką niewiadomą w tym momencie. Wartym odnotowania jest fakt, że z klubem pożegnał się trener Dariusz Marzec a w jego miejsce zatrudniono Dariusza Skrzypczaka. Ze Stalą spotkamy się w 10 kolejce na naszym stadionie.

Warta Poznań

Najbardziej zaskakujący z beniaminków, ponieważ celem ,,Zielonych’’ było utrzymanie się w pierwszej lidze. Awans zrobili po barażach, pierw ogrywając Termalicę Nieciecza 1:0 oraz Radomiaka Radom 2:0. Na ten moment nie doszło do wielkich zmian kadrowych, z zawodników, którzy odeszli warto odnotować odejście Jakuba Apolinarskiego, który najpewniej wróci do Rakowa Częstochowa, z którego był wypożyczony, a zespół wzmocnił Mateusz Czyżycki z Odry Opole. Tak jak Stal, ciężko mi określić na co tak naprawdę stać drużynę z Poznania. Teraz skład nie wiem na ile prezentuje się, by mogli myśleć o utrzymaniu w PKO Ekstraklasie. Problemem Warty głównie teraz jest gdzie mogą rozgrywać swoje mecze jako gospodarze. Z poznaniakami spotkamy się w 2 kolejce – 28 sierpnia - w meczu rozgrywanym na naszym stadionie.

Autor: Patryk Olszak