Zagłębie Lubin otrzymało wyniki badań na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2, które zostały przeprowadzone w poniedziałek 4 maja. Jak informuje Samuel Szczygielski z Weszło, nikt z 50-osobowej listy "Miedziowych" nie jest zakażony.

Zagłębie Lubin otrzymało bardzo dobrą wiadomość o braku zakażeń w naszym zespole, jednak problemy nie ominęły innych drużyn, gdzie znajdują się osoby, u których wykryto obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 - według informacji dziennikarzy Przeglądu Sportowego i Dziennika Zachodniego, chodzi między innymi o Raków Częstochowa i Arkę Gdynia. Warto zaznaczyć, że poniedziałkowe badanie miało na celu wykrycie osób obecnie zarażonych koronawirusem oraz tych, którzy chorobę już przebyli.

Po tym jak zaczęły spływać wyniki badań, Ekstraklasa S.A. zawiesiła czasowo pozwolenie na trenowanie w grupach 14-osobowych. Późniejszy komunikat Polskiego Związku Piłki Nożnej rozwiał nieco wątpliwości, bowiem zawieszenie treningów będzie obowiązywało tylko na czas badań, zawodnicy zostaną dopuszczeni do wspólnego trenowania, a indywidualnie pracować będą jedynie ci, których wyniki nie wskazują jednoznacznie na to, że są zdrowi.

Komunikat PZPN

"Plan wznowienia rozgrywek PKO BP Ekstraklasy przygotowany przez grupę roboczą powołaną przez spółkę Ekstraklasa SA, w skład której wchodzą przedstawiciele Komisji Medycznej PZPN, zakładał w pierwszym kroku przeprowadzenie badań na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2. Testy zostały przeprowadzone w poniedziałek 4 maja, a kluby wyniki tych testów otrzymają we wtorek 5 maja do godziny 13:00.

W sytuacji, w której wynik poniedziałkowego testu nie będzie ujemny, konkretna osoba zostaje skierowana do dalszej diagnostyki badaniem wymazu z nosogardzieli w kierunku SARS-CoV-2 met. Testy Real Time RT-PCR, które w razie zaistnienia takiej konieczności, zostaną przeprowadzane we wtorek 5 maja. Kluby wyniki tych testów poznają w środę 6 maja.

Do czasu uzyskania ostatecznych wyników badań przesiewowych, a w razie konieczności również wyników badań wymazowych, kluby, jak wynika z przygotowanego przez Ekstraklasę planu, prowadzą treningi indywidualne."

źródło: Własne