Przed "Miedziowymi" pierwsza gra kontrolna podczas obozu w tureckim Belek. W niedzielę o 15:30 lubinianie zmierzą się z FC Koper.

Football Club Koper (FC Koper) to słoweński klub piłkarski z siedzibą w Koprze, rywalizujący w słoweńskiej PrvaLiga, najwyższej klasie rozgrywkowej piłki nożnej w Słowenii. Klub został założony w 1920 roku. Koper jest jednym z pięciu słoweńskich klubów, które zdobyły wszystkie trzy krajowe trofea (mistrzostwo, puchar i superpuchar). Domowym stadionem klubu jest Bonifika Stadium, który może pomieścić 4 047 widzów.

Klub został założony w 1920 roku jako Circolo sportivo Capodistria. Drużyna składała się z uczniów, pracowników i rybaków, a jego barwami były czarno-białe. W 1928 roku klub zmienił nazwę na Unione sportiva Capodistriana, a po sześciu latach na Libertas.

Po II wojnie światowej klub stał się częścią większej organizacji sportowej i przyjął nazwę Aurora. Do 1948 roku w okolicach Kopru działało pięć klubów: Aurora, Meduza, Partizan, Edilit i Adria. W 1955 roku Aurora i Meduza połączyły siły, tworząc NK Koper. Klub grał pod tą nazwą w różnych jugosłowiańskich ligach do 1991 roku, będąc jednym z najbardziej utytułowanych słoweńskich klubów. Po uzyskaniu niepodległości przez Słowenię, klub występował w słoweńskiej PrvaLiga. Pod koniec lat 90. klub został zdegradowany do drugiej ligi dwukrotnie, borykając się z poważnymi problemami finansowymi i zmieniając nazwę na FC Koper. W nowym tysiącleciu Koper systematycznie zajmował miejsca w górnej połowie tabeli. W 2002 roku klub brał udział w Pucharze Intertoto UEFA, debiutując tym samym w międzynarodowym turnieju.

W latach 2005–2006 Mladen Rudonja wrócił do klubu, a razem z nim pojawił się serbsko-amerykański biznesmen Milan Mandarić, który spłacił większość długów. Po pierwszej połowie sezonu, przed przyjściem nowego zarządu, Koper walczył o uniknięcie degradacji. W drugiej części sezonu, pod wodzą nowego trenera, Milivoja Bračuna, klub rozpoczął serię meczów bez porażki, co doprowadziło do zajęcia trzeciego miejsca w słoweńskiej PrvaLiga i zdobycia Pucharu Słowenii po raz pierwszy. To także zapewniło drużynie udział w rundach kwalifikacyjnych do Pucharu UEFA w sezonie 2006–2007. Kolejne sezony były trudniejsze i nie było łatwo o utrzymanie. W sezonie 2009–2010 skład został wzmocniony, a pod wodzą Mirana Pavlina klub ostatecznie zdobył mistrzostwo słoweńskiej PrvaLiga po raz pierwszy, zapewniając sobie miejsce w eliminacjach Ligi Mistrzów, gdzie przegrał z Dinamo Zagrzeb 4:5 w dwumeczu (1:5, 3:0). W wyniku tego Pavlin opuścił klub. Po sezonie 2016-2017 Koper nie uzyskał licencji na udział w rozgrywkach i został zdegradowany. Ostatni większy sukces FC Koper to zdobycie pucharu Słowenii w sezonie 2021/2022. Obecnie FC Koper zajmuje 3. miejsce w ligowe stawce i ma na koncie 30 punktów. Do lidera NK Celje traci aż 17 oczek.

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na kanale Zagłębia Lubin w serwisie YouTube.

Zagłębie Lubin - FC Koper

Susesi Football Centre, Belek 21-01-2024, 15:30