Pogoń Szczecin - Zagłębie Lubin

Stadion Miejski im. Floriana Krygiera 27-08-2022 17:30, PKO Ekstraklasa, 7. kolejka

3:0
(1:0)
  • 26'

Gol Damian Dąbrowski

• Zmiana Arkadiusz Woźniak - Damjan Bohar

46'

• Zmiana Marko Poletanović - Kōki Hinokio

46'

• 62'

Gol Kamil Grosicki

• 64'

Gol Pontus Almqvist

• 66'

Zmiana Pontus Almqvist - Luka Zahović

• 71'

Zmiana Benedikt Zech - Mariusz Malec

• 71'

Zmiana Kamil Grosicki - Mariusz Fornalczyk

• Zmiana Guram Giorbelidze - Mateusz Bartolewski

72'

• Zmiana Tornike Gaprindashvili - Adam Ratajczyk

73'

• Żółta kartka Kōki Hinokio

80'

• Zmiana Rafał Adamski - Szymon Kobusiński

81'

• 81'

Zmiana Sebastian Kowalczyk - Marcel Wędrychowski

• 81'

Zmiana Jean Carlos Silva - Wahan Biczachczian

• Żółta kartka Tomasz Makowski

87'

0 Spalone 1

Nie udało się wygrać przed tygodniem, to trzeba spróbować teraz. Zagłębie Lubin w sobotę 27 sierpnia w delegacji zagra z Pogonią Szczecin w ramach 7. kolejki PKO BP Ekstraklasy.

Sobotni mecz pomiędzy Pogonią Szczecin a Zagłębiem Lubin będzie 53. pomiędzy tymi ekipami w historii. Lubinianie wygrali z Pogonią 15 razy, przegraliśmy z „Portowcami” 16-krotnie, a aż 21 razy padał rezultat remisowy. Ostatnie starcie między Zagłębiem a Pogonią miało miejsce w lutym bieżącego roku. Wówczas w Szczecinie przegraliśmy 1:2, a jedynego gola dla „Miedziowych” strzelił Patryk Szysz. Szerzej o historii pojedynków pisaliśmy w tym miejscu.

Gospodarze sobotniego meczu mają rozegranych 5 meczów, w których uzbierali 10 punktów. Na taki dorobek składają się 3 zwycięstwa, remis i porażka. W poprzedniej kolejce Pogoń Szczecin nie grała, gdyż ze względu na grę w eliminacjach Ligi Konferencji Europy Raków Częstochowa przełożył starcie z Pogonią na 31 sierpnia. W kolejce nr 5 Pogoń mierzyła się na własnym boisku z Wisłą Płock. To spotkanie zakończyło się remisem 2:2, a gole dla „Portowców” zdobywali Mateusz Łęgowski oraz Luka Zahović.

Posłuchaj: #MKSTalk | #07 Druga porażka w bieżącym sezonie. Indolencja strzelecka trwa

Zagłębie Lubin rozegrało komplet, czyli 6 meczów. Lubinianie mają 8 punktów i równy bilans, bo po dwa razy wygrali, zremisowali i przegrali. W poprzedniej kolejce, mimo przewagi w pierwszej połowie, „Miedziowi” ostatecznie przegrali 0:1 z Radomiakiem Radom.

Trener Pogoni Szczecin, Jens Gustafsson, na konferencji prasowej przed meczem z Zagłębiem Lubin zdradził, że w szeregach gospodarzy na pewno zabraknie Michała Kucharczyka i Rafała Kurzawy. Ponadto nie jest pewna gra Luki Zahovicia, który miał problemy zdrowotne.

- Historycznie jest na równi – wygraliśmy podobną liczbę spotkań, więc to pokazuje, że i jutro będzie zacięty mecz. Będziemy się skupiać na zwycięstwie - mówi cytowany przez pogonsportnet.pl Jens Gustafson. - Nie będę oceniał Zagłębia. Skupiam się na naszej grze. Ostatnio zagraliśmy 90 minut dobrej piłki. Celem jest podobne podejście w sobotę. Zamierzamy go dobrze rozpocząć i skończyć. Potrafimy ciężko pracować i utrzymać wysoki poziom przez cały mecz. Jestem przed jutrem pewni stylu i naszej energii. Nie mam żadnych przeczuć. Podoba mi się gra Zagłębia. Nie jest to nudny zespół. Potrafią się bronić, zaatakować i spodziewam się ciekawego widowiska. Mogę chwalić ich organizację, piłkarzy i na pewno nie będzie nudny - dodaje trener gospodarzy sobotniego meczu.

Piotr Stokowiec nie będzie mógł skorzystać z kontuzjowanych od dłuższego czasu Jakuba Żubrowskiego i Sasy Zivca. Ponadto z powodu urazów zabraknie również Tomasza Pieńki, Adama Ratajczyka oraz Aleksa Ławniczaka. Nikt nie pauzuje za kartki. Szczegółowy raport kartkowy możecie przeczytać na naszej stronie w tym miejscu.

Pojedynek Pogoń Szczecin - Zagłębie Lubin już w sobotę o 17:30. Transmisja w Canal+ Sport oraz TVP Sport. Pamiętajcie, że do 16:30 możecie oddawać swoje typy w zabawie #TyperMKS - szczegóły dotyczące oddawania typów na mecz z Pogonią Szczecin dostępne są tutaj. Do wygrania oryginalna koszulka meczowa Zagłębia Lubin!

Zagłębie Lubin do beznadziejnej dyspozycji w ataku dołożyło równie beznadziejną postawę w obronie. W 7. kolejce PKO BP Ekstraklasy "Miedziowi" ulegli zasłużenie 0:3 Pogoni Szczecin.

Dali się wyszaleć i przyłożyli

W spotkaniu z Pogonią Szczecin źle nie działo się od samego początku. W pierwszych dwudziestu minutach prezentowaliśmy się nieźle. Lubinianie kilkukrotnie przycisnęli gospodarzy, ale próby Kacpra Chodyny, Rafała Adamskiego czy Tornike Gaprindashvilego były zbyt słabe, by po nich piłka mogła zatrzepotać w siatce. Gola na 0:1 straciliśmy w 26. minucie po fragmencie, w którym lepsze piłkarsko było Zagłębie Lubin. Ale i tak się zdarza. Ponownie zawiodła koncentracja i asekuracja sektorów przed polem karnym. Nie wiemy, co kolejny raz kierowało naszymi zawodnikami, że tylko przyglądali się oddającemu strzał rywalowi.

Dynamika żółwi

Całościowo Zagłębie Lubin w spotkaniu z Pogonią Szczecin było katastrofalnie wolne. Oglądaliśmy zespół podobny do tego, jak w pierwszym meczu ze Śląskiem Wrocław, gdzie nie potrafiliśmy wymienić trzech podań na pięciu metrach. Każdy zespół, który w swoich szeregach ma piłkarzy lepszych niż bardzo słabi i trenera, który jest trenerem, potrafi przeczytać "styl gry" Zagłębia i bez jakichkolwiek problemów sobie z nim radzi. Dynamika Zagłębiu Lubin Piotra Stokowca jest obca. "Miedziowym" brak tożsamości, pozytywnych cech, z którymi można się utożsamiać. Zamiast tego mamy rozbity zlepek indywidualności, który jest jedynie gwarantem zdobycia kilku punktów na farcie, bo o pozytywnej powtarzalności nie może być mowy.

Skądś to znamy

Niestety, ale dość szybko mamy powtórkę z rozrywki i musimy się mierzyć z tym, że Piotr Stokowiec chce udowadniać każdemu, że ma racje. A racji wybitnie nie ma. Bartosz Kopacz rozegrał w Zagłębiu Lubin kolejny dramatyczny mecz i w normalnej sytuacji zapewne miałby problem z utrzymaniem miejsca nie tyle w składzie, co w kadrze meczowej. Tymczasem oglądamy Bartosza co mecz, po 90 minut, w dodatku z opaską kapitańską. W meczu z Pogonią Szczecin do kilkukrotnych błędów w ustawieniu dorzucił asystę palce lizać. Szkoda, że dla Pogoni. Co musi ten zawodnik zrobić, by w końcu otrzymał szansę ktoś inny? Na pomeczowej konferencji trener Piotr Stokowiec powiedział, że nie godzi się na takie porażki, jak ta z Pogonią. Zobaczymy, bo jeśli w kolejnych dwóch meczach (Fortuna Puchar Polski i PKO BP Ekstraklasa) piłkarze jak Bartosz Kopacz, czy Tomasz Makowski, którzy w ostatnich dwóch meczach (Radomiak Radom i Pogoń Sczecin) wymiernie przyczynili się do porażki, znów będą mieli pewny pierwszy plac, to oznacza, że trener jest w pełni pogodzony z losem i nad niczym nie panuje.

Pogoń rozważna, Pogoń skuteczna

"Portowcy" w przeciwieństwie do nas zagrali do bólu skutecznie, byli przy tym rozważni i ich gra była po prostu mądra. Czy możemy powiedzieć, że zagrali przeciwko nam fenomenalny mecz? No, nie. A czy możemy powiedzieć, że wygrali zasłużenie? Oczywiście, że tak. Pogoń Szczecin obecnie ma to, czego brakuje Zagłębiu. Nasi rywale byli mądrzy, a my... Nie chcemy przytaczać sławnego powiedzenia trenera Jarosława Kotasa, ale takie porównania w pierwszej kolejności cisną się na język.

Czy mamy się bać IV-ligowca?

Kolejnym mecz Zagłębie zagra już we wtorek, a rywalem lubinian w Fortuna Pucharze Polski będzie STEGU Start Jełowa. Jeśli dwukrotny mistrz Polski będzie grał tak, jak przez większość meczu z Pogonią Szczecin, to niestety, ale kibice przewidujący naszą wysoką wygraną na Opolszczyźnie chyba się zawiodą. Na tę chwilę NIC na nią nie wskazuje.

27 sierpnia 2022, 17:30 - Szczecin (Stadion im. Floriana Krygiera)

Pogoń Szczecin 3:0 Zagłębie Lubin

bramki: Dąbrowski 26, Grosicki 62, Almqvist 64