3 Żółte kartki 1
0 Czerwone kartki 0
6 Rzuty rożne 4
0 Spalone 0

Choć w naszej sytuacji każdy punkt jest na wagę złota i nie powinniśmy aż tak bardzo wybrzydzać po remisach, to jednak przydałoby się Zagłębiu Lubin zwycięstwo. Ewentualne trzy oczka zdobyte za wygranie meczu z Wisłą Płock mogłyby dać lubinianom 9. miejsce, z kolei ewentualna porażka mogłaby oznaczać zaledwie minimalną przewagę „Miedziowych” nad strefą spadkową.

Zarówno Zagłębie Lubin, jak i Wisła Płock mają o co grać w sobotnim meczu i na pewno żadna z drużyn nie położy się przed rywalem i nie odda punktów bez walki. Sytuacja gości najbliższego starcia, czyli „Miedziowych” na pewno jest trudniejsza od tej gospodarzy. Zagłębie Lubin po czwartkowych meczach 27. kolejki PKO BP Ekstraklasy jest na miejscu 14. i z dorobkiem 31 punktów ma obecnie dwa oczka przewagi nad będącym w strefie spadkowej Górnikiem Zabrze oraz również dwa punkty straty do będącego na pozycji 9. Radomiaka Radom. Wisła Płock miała dobry początek sezonu, ale w ostatnich tygodniach ich forma nie jest najwyższa. Co prawda zajmują 10. miejsce, ale mają zaledwie dwa punkty przewagi nad „Miedziowymi” oraz cztery nad strefą spadkową. Oba zespoły czekają około miesiąc na wygraną. Po raz ostatni w lidze Zagłębie pokonało 6 marca Radomiaka Radom i od tego momentu raz przegrało i dwukrotnie zremisowało. Wisła Płock z kolei ostatni raz wygrała 8 marca z Wartą Poznań i ponownie jak miedziano-biało-zieloni, w kolejnych trzech spotkaniach dwa razy zremisowała i raz przegrała.

W sobotę spotkamy się ze sobą po raz 37. w historii. Lubinianie wygrali 16 meczów, padło pięć remisów, a piłkarze Wisły Płock zwyciężyli z nami piętnastokrotnie. Ostatnie dwa spotkania pomiędzy Zagłębiem Lubin a Wisłą Płock zakończyły się zwycięstwami naszej drużyny 2:1 i 3:1, jeśli jednak popatrzymy na pojedynki rozgrywane na stadionie przy ul. Łukasiewicza, no to „Nafciarze” już tak gościnni nie są. Wszystko za sprawą tego, że ostatnie dwa mecze domowe z naszym zespołem wygrali 4:0, a ostatni raz ulegli „Miedziowym” przed własną publicznością cztery lata temu, gdy 29 marca 2019 roku na tablicy wyników padło skromne 1:0 dla lubinian, a autorem jedynego gola był Filip Starzyński.

Żaden z piłkarzy Waldemara Fornalika nie będzie musiał pauzować w spotkaniu z Wisłą Płock za żółte kartki, ale o jedną kartkę od przymusowej pauzy są Jarosław Jach, Bartłomiej Kłudka i Łukasz Łakomy – ci zawodnicy na pewno będą musieli uważać. Jeśli chodzi zaś o urazy, to klub nie publikował żadnych oficjalnych komunikatów, ale pod znakiem zapytania stoi występ Dawida Kurminowskiego. Wisła Płock również nie ma obecnie piłkarzy zawieszonych za kartki, ale uważać na „żółtka” muszą Rafał Wolski, Jakub Rzeźniczak, Adam Chrzanowski i Jakub Szymański. Z powodu kontuzji zabraknie Milana Kvocery oraz Pawła Chrupałły.

Pierwszy gwizdek sędziego Pawła Malca wybrzmi punktualnie o 12:30 w sobotę. Zachęcamy Was do udziału w naszej zabawie #TyperMKS, gdzie podobnie jak w minionych rundach możecie stanąć do walki o oryginalną koszulkę Zagłębia Lubin z oferty sklepu internetowego Zagłębia Lubin. Szczegóły dotyczące #TyperMKS znajdują się tutaj.

Było sporo mówienia o progresie Zagłębia Lubin, jednak kolejny raz dały znać o sobie demony przeszłości. "Miedziowi" skompromitowali się w Płocku przegrywając 0:2 po fatalnych błędach w obronie, na które zapracowali między innymi Jarosław Jach, Luis Mata i Mateusz Grzybek. Do fatalnej gry z tyłu lubinianie dołożyli wręcz błazenadę w ofensywie. Przegrana w Płocku oznacza, że bardzo mocno komplikuje się sytuacja Zagłębia w tabeli, szczególnie, że przed nami są mecze z Górnikiem Zabrze i Koroną Kielce.

W składzie Zagłębia Lubin doszło do jednej znaczącej zmiany, w porównaniu do poprzedniego meczu. Miejsce w ataku Martina Doležala zajął Jakub Świerczok, dla którego było to pierwsze spotkanie od pierwszy minut od momentu transferu do Zagłębia.

Oba zespoły podchodziły do tego spotkania z podobnym bilansem, bo w ostatnich trzech meczach Wisła Płock i Zagłębie Lubin raz przegrały i dwukrotnie zremisowały. „Nafciarze” byli jednak w gorszej formie w szwerszej perspektywie, bo przecież mieli problem z wygraniem meczu na wiosnę. No nie okazało się to być prorocze…

Choć w pierwszej połowie lubinianie prowadzili grę i kreowali sytuacje, to pod bramką rywala wyglądali dramatycznie. Kilka bardzo dobrych sytuacji zmarnowali Kacper Chodyna, Łukasz Łakomy i przede wszystkim Damjan Bohar. Moglibyśmy się silić na jakieś mongolskie teorie, mówiące że „w normalnej sytuacji to by wpadło”, ale tak naprawdę dawno nie uświadczyliśmy tej „normalnej sytuacji”. Prawda jest taka, że choć z gry w pierwszych trzech kwadransach mieliśmy więcej, tak piłka cały czas odskakiwała naszym graczom od nóg i grali bardzo niechlujnie. Do przerwy był na tablicy wyników bezbramkowy remis z minimalnym wskazaniem na Zagłębie.

W drugiej połowie sytuacja się odmieniła. Lepiej zaczęła grać Wisła Płock, zatem Zagłębie Lubin popełniało coraz więcej niewymuszonych błędów. W 55. minucie Luis Mata skompromitował się biegnąc wszerz boiska i podając do otoczonego rywalami Mateusza Grzybka, który stracił piłkę, a sytuację sam na sam wykorzystał Łukasz Sekulski. To nie był koniec Wisły Płock, bo w 72. minucie rezerwowy Damian Warchoł wykorzystał fatalne zachowanie Jarosława Jacha, który zachował się niczym stoper z A-klasy, stracił piłkę i pozwolił na podwyższenie wyniku. Do końca meczu wynik nie uległ zmianie. Rezerwowi nie byli wcale lepsi od tych, którzy grali w pierwszym składzie, dlatego nie potrafili odmienić oblicza meczu.

Obraz Zagłębia jest taki, że znajduje się obecnie minimalnie nad strefą spadkową, może do niej wpaść, bo już niebawem zmierzy się z bezpośrednimi rywalami w walce o utrzymanie – Górnikiem Zabrze i Koroną Kielce. Niestety, ale to co zobaczyliśmy w Wielką Sobotę zwiastuje rozpaczliwą walkę o utrzymanie do ostatniej kolejki…

8 kwietnia 2023, 12:30 - Płock (Stadion im. Kazimierza Górskiego)

Wisła Płock 2:0 Zagłębie Lubin

bramki: Sekulski 54, Warchoł 71