2 Żółte kartki 1
0 Czerwone kartki 0
10 Rzuty rożne 6
1 Spalone 1

W sobotni wieczór Zagłębie Lubin rozegra mecz ligowy z Widzewem Łódź w ramach 30. kolejki PKO BP Ekstraklasy. „Miedziowi” muszą zwyciężyć, jeśli myślą o oddaleniu od siebie widma spadku.

Lubinianie w ostatnim czasie nie są w najwyższej formie i po dobrych meczach na początku rundy, w kilku poprzednich spotkaniach hurtowo tracili punkty. Po 29. kolejce PKO BP Ekstraklasy Zagłębie Lubin znajduje się na 15., ostatnim bezpiecznym, miejscu w tabeli. Zdobyte 32 punkty pozwalają lubinianom na zachowanie jednopunktowej przewagi nad strefą spadkową oraz utrzymanie trzypunktowej straty do 11. Górnika Zabrze. Ewentualne zwycięstwo nad Widzewem Łódź pozwoliłoby lubinianom na oddalenie się od dna tabeli i uzyskanie względnego spokoju przed kolejnymi spotkaniami.

Przez większą część sezonu Widzew Łódź uznawany był za rewelację rozgrywek i znajdował się w ścisłej czołówce tabeli. W ostatnich meczach, podobnie zresztą jak nasza drużyna, ma problemy z wygrywaniem. Drużyna z Łodzi nie zwyciężyła od ośmiu meczów, co jest podobnym wyczynem do naszego zespołu, który nie wygrał od sześciu spotkań. Obecnie Widzew zajmuje 8. miejsce w tabeli z 38 punktami na koncie.

- Tak naprawdę przez pryzmat wiosny przekonaliśmy się, jak bardzo ponad stan były wyniki, które Widzew osiągał w rundzie jesiennej. W tym roku łodzianie są drugim najgorszym zespołem w lidze, jeżeli chodzi o liczbę zdobytych punktów. Patrząc obecnie na tabelę i grę ekipy trenera Niedźwiedzia można zacząć zastanawiać się, jak to było możliwe, że Widzew przerwę zimową spędził na brązowym miejscu podium. Aktualne wyniki są dużo bardziej logiczne. We znaki daje się krótka ławka rezerwowych, rywalizacja jest na kiepskim poziomie. Nikt nie naciska za bardzo chociażby na takiego Bartka Pawłowskiego lub Marka Hanouska. Nie kupuję takiej narracji, która się pojawia, że warsztat trenera Niedźwiedzia został rozczytany. Tej drużynie indywidualnie brakuje jakości. Być może taka wiosna jest paradoksalnie jedną z lepszych rzeczy, które mogły się przydarzyć. Myślę bowiem, że włodarze zobaczą, ile jeszcze temu zespołowi brakuje. Widzew potrzebuje konkretnych wzmocnień do każdej formacji – mówił w wywiadzie udzielonym naszemu serwisowi dziennikarz Leszek Milewski z Goal.pl.

W przeszłości mierzyliśmy się 52 razy. Zagłębie Lubin wygrało 19 meczów, 14 razy padały remisy, a 19 spotkań padło łupem Widzewa – bilans spotkań mamy więc idealnie równy. W rundzie jesiennej Widzew Łódź zaprezentował się dużo lepiej od Zagłębia Lubin i w pełni wykorzystał wielbłądy obrony „Miedziowych”. Ostatecznie spotkanie zakończyło się wygraną łódzkiego zespołu 3:0.

W zespole Zagłębia Lubin zabraknie na pewno Kacpra Bieszczada, Damiana Oko i Kacpra Lepczyńskiego, którzy w piątek zagrali z Polonią Warszawa w eWinner II lidze. Oprócz tego na mecz z Widzewem Łódź zabraknąć może Luisa Maty, Mateusza Bartolewskiego i Jakuba Żubrowskiego. Goście sobotniego pojedynku będą musieli sobie poradzić bez Fabio Nunesa, Patryka Lipskiego, Wasyla Łytwynenki i być może Jordiego Sancheza.

Spotkanie rozpocznie o 17:30 wraz z pierwszym gwizdkiem sędziego Krzysztofa Jakubika. Was zapraszamy do zakupu biletów i przyjścia na mecz, a także do wzięcia udziału w zabawie #TyperMKS. Czas na oddanie typów macie do 16:30.

Zagłębie Lubin przełamało się i zdobyło trzy punkty w meczu z Widzewem Łódź, który pokonało 2:0. Dzięki wygranej sytuacja lubinian w tabeli uległa poprawie.

W składzie Zagłębia Lubin doszło zaledwie do jednej zmiany w porównaniu do ostatniego meczu ligowego z Koroną Kielce. Już na pierwszy rzut oka było widać, że ta decyzja była słuszna, bo gra lubinian w spotkaniu z kielczanami nie wyglądała źle, a najsłabsze ogniwo w postaci Bartosza Kopacza zostało wyeliminowane i zastąpione pewniejszym Jarosławem Jachem.

Groźnie pod bramką Widzewa Łódź było już w 3. minucie, gdy sam na sam z Henrichem Ravasem znalazł się Kacper Chodyna, jednak nasz skrzydłowy uderzył wprost w golkipera gości. W kolejnych minutach swoje okazje mieli ponownie Chodyna, następnie Damjan Bohar oraz Dawid Kurminowski, ale brakowało szczęścia. Widzew odpowiedział dopiero w 27. minucie, gdy piłkę za plecy obrońców dostał Jordi Sanchez, ale nie zdołał pokonać Sokratisa Dioudisa w dogodnej sytuacji. W 34. minucie lubinianie wyszli na zasłużone prowadzenie. Kurminowski otrzymał rewelacyjne podanie od Marko Poletanovicia, wykorzystał beznadziejne ustawienie obrońców Widzewa i w sytuacji sam na sam delikatnym lobem pokonał Ravasa. Chwilę przed przerwą swoje sytuacje mieli jeszcze gracze Widzewa: Paweł Zieliński i Jordi Sanchez, ale wynik po gwizdku kończącym pierwszą część meczu nie uległ zmianie.

Po kwadransie odpoczynku mogliśmy szybko podwyższyć prowadzenie, gdy po kontrataku Chodyna dograł w pole karne do Kurminowskiego, który jednak źle złożył się do uderzenia i przestrzelił w dobrej sytuacji. W kolejnych minutach gra nieco się uspokoiła i nieco więcej okazji próbował tworzyć Widzew, jednak niewiele z tego wynikało i goście nadal mieli w dorobku zero goli. W samej końcówce ponownie przycisnęliśmy, a sporo ożywienia wniosła zmiana Tomasza Pieńki. Gol na 2:0 padł w doliczonym czasie gry. Kacper Chodyna uderzył na bramkę z okolicy „szesnastki”, nie dając szans Ravasowi. Chwilę później sędzia Krzysztof Jakubik zakończył spotkanie.

Lubinianie dzięki zwycięstwu nieco odskoczyli od strefy spadkowej i choć do utrzymania jeszcze daleka droga, to w końcu możemy liczyć na siebie, a nie jedynie na słabszych rywali. W spotkaniu z Widzewem Łódź w zasadzie nie było słabych ogniw, co w perspektywie ostatnich czterech meczów sezonów również może napawać optymizmem.