0 Żółte kartki 2
0 Czerwone kartki 0
11 Rzuty rożne 1
3 Spalone 2

Przed graczami Zagłębia Lubin ostatnie domowe spotkanie w rozgrywkach 2022/2023. Lubinianie powalczą o zwycięstwo ze Stalą Mielec, a spotkanie to rozgrywane będzie w ramach 33. kolejki PKO BP Ekstraklasy.

Po ostatnim meczu, w którym lubinianie pokonali na wyjeździe Cracovię 1:0, humory w szatni dwukrotnego mistrza Polski znacznie się poprawiły. Wszystko przez to, że na dwie kolejki przed końcem sezonu nie musimy drżeć o ligowy byt, a w dodatku mamy szansę zająć miejsce w tabeli, które nie będzie kompromitujące. Niestety, to tylko pokazuje, jak nasza liga jest słaba, bo po kiepskich spotkaniach nadal mamy szansę doskoczyć do pierwszej dziesiątki w stawce.

Będzie to 24. mecz pomiędzy Zagłębiem Lubin a Stalą Mielec. Bilans gier w przeszłości przemawia za lubinianami, którzy pokonali zespół z Mielca 13 razy, padło sześć remisów, a czterokrotnie zwyciężali piłkarze Stali. Ostatnia porażka, z jesieni ubiegłego roku, była bardzo dotkliwa, bo grające w kuriozalnym składzie Zagłębie Lubin uległo rywalowi z Mielca aż 0:3.

Zagłębie Lubin po 32. kolejkach PKO BP Ekstraklasy zajmuje 11. pozycje w tabeli i ma w dorobku 41 oczek. Lubinianie mają zaledwie trzy punkty straty do będącego na miejscu 6. Górnika Zabrze. Tabela jest jednak spłaszczona i od 15. Wisły Płock dzielą nas zaledwie cztery oczka.

Stal Mielec miała dobrą jesień, ale później zaczęła dołować, co spowodowało zmianę na stanowisku pierwszego trenera. Adama Majewskiego, który był przymierzany do naszego klubu pod koniec rundy jesiennej, zastąpił Kamil Kiereś. Stal ma obecnie jeden punkt mniej od nas i zajmuje pozycję 13.

W zespole Zagłębia Lubin zabraknie na pewno Jakuba Żebrowskiego, który jest już jedną nogą poza Zagłębiem. Oprócz tego ze Stalą nie wystąpią kontuzjowani Mateusz Bartolewski, Luis Mata i Jakub Świerczok. Nikt w zespole z Lubina nie musi pauzować za kartki, ale zagrożeni na mecz z Rakowem Częstochowa w ostatniej kolejce są Łukasz Łakomy, Filip Starzyński, Bartłomiej Kłudka oraz Aleks Ławniczak. W zespole Stali nie ma również zawieszonych, ale uważać muszą Marcin Flis, Krystian Getinger, Arkadiusz Kasperkiewicz, Bartosz Mrozek i Bartłomiej Ciepiela.

Spotkanie rozpocznie się w piątek o 18:00. Zapraszamy wszystkich kibiców na Stadion Zagłębia, a tym, którzy nie mogą się na nim pojawić, polecamy transmisję na żywo w Canal+ Sport, Canal+ Sport3 i Canal+ Online.

Nie zapominajcie również o #TyperMKS. Na oddanie typów przed meczem ze Stalą Mielec macie czas do piątku do godziny 17:00.

Do boju Zagłębie!

Piłkarze Zagłębia Lubin zafundowali swoim kibicom godne pożegnanie z meczami domowymi w sezonie 2022/2023. W 33. kolejce PKO BP Ekstraklasy zwyciężyli ze Stalą Mielec 2:0 i tym samym osiągnęli czwartą wygraną z rzędu. W pojedynku z mielczanami gole zdobyli Tornike Gaprindashvili oraz Dawid Kurminowski.

Mimo osiągnięcia pozytywnego wyniku w Krakowie przed tygodniem, trener Waldemar Fornalik nie zdecydował się na dokonanie wielu roszad w pierwszym składzie. Jedyną korektą było wystawienie w pierwszej jedenastce Tornike Gaprindashvilego, który zastąpił Damjana Bohara. Jak się później okazało, decyzja o desygnowaniu Gruzina do gry była słuszna.

Pierwsze minuty były dość nerwowe w wykonaniu Zagłębia Lubin. Stal Mielec miała na celu przyciśnięcie naszej drużyny i w pierwszym kwadransie jej się to udało. Już w 3. minucie spotkania groźnie pod naszą bramką główkował były gracz „Miedziowych”, Mateusz Matras. Strzał „Marixa” minął jednak słupek bramki strzeżonej przez Sokratisa Dioudisa. W kolejnych akcjach zawodnicy Stali byli albo blokowani, albo nasi gracze w odpowiednim momencie umiejętnie przerywali ataki gości. W kolejnych minutach lubinianie zaczęli się odgrażać, a Stal nie dość, że nie była w stanie nam zagrozić, to jeszcze taktycznie wyglądała gorzej od naszej drużyny, która potrafiła wykorzystać wolne przestrzenie między formacjami. Pierwsze poważne ostrzeżenie rywale otrzymali w 26. minucie, gdy Kacper Chodyna uderzył mocno po ziemi, jednak dobrze interweniował Bartosz Mrozek, parując strzał na rzut rożny. W 32. minucie Bartosz Kopacz po dośrodkowaniu bardzo dobrze uderzył piłkę głową, ale doskonale interweniował w tej sytuacji bramkarz Stali. To co nie udało się Kopaczowi, udało się minutę później Tornike Gaprindashvilemu. Po kolejnym rzucie rożnym Gruzin skorzystał z zamieszania podbramkowego i z bliskiej odległości mocnym strzałem pokonał Mrozka. Już w 41. minucie mogło być 2:0 dla Zagłębia Lubin. Ponownie próbował Bartosz Kopacz, ale jego mocne uderzenie lewą nogą ponownie kapitalnie wybronił Mrozek. W doliczonym czasie gry Zagłębie Lubin zdobyło drugiego gola. Lubinianie rozegrali koncertową kontrę, a gola z około pięciu metrów po podaniu Łukasza Łakomego zdobył Dawid Kurminowski. Do przerwy zawodnicy Waldemara Fornalika prowadzili 2:0 po dobrej grze i prowadzenie było w pełni zasłużone.

W drugiej połowie pierwsza groźna sytuacja należała do gości. Po podaniu Krystiana Getingera do piłki doszedł Fabian Hiszpański. Choć zawodnik był niepilnowany, w doskonałej sytuacji nie zdołał celnie wykończyć główką dobrego podania. W tej sytuacji bardzo źle zachowali się obrońcy „Miedziowych”. Kolejna groźna sytuacja również należała do gości. W 69. minucie wprowadzony z ławki Koki Hinokio uderzył płasko z dystansu, ale choć na raty, to skutecznie interweniował Dioudis. W 82. minucie spotkania doskonałą sytuację na podwyższenie prowadzenia mieli lubinianie. Najpierw z dystansu uderzał Kacper Chodyna, a następnie dobitkę próbował wykończyć rezerwowy Tomasz Pieńko, ale w obu sytuacjach rewelacyjnie bronił Mrozek.

„Miedziowi” ostatecznie wygrali 2:0 i Stal Mielec może być wdzięczna swojemu bramkarzowi, że wynik ten nie był wyższy. Piłkarze Waldemara Fornalika dzięki wygraniu czterech meczów z rzędu doskoczyli do górnej części tabeli i obecnie zajmują 7. miejsce w ligowej stawce.