2 Żółte kartki 3
0 Czerwone kartki 1
7 Rzuty rożne 7
1 Spalone 3

Na inaugurację 5. kolejki zmagań w PKO BP Ekstraklasie Zagłębie Lubin podejmie przed własną publicznością Puszczę Niepołomice. Oba zespoły różni nie tylko dotychczasowa zdobycz punktowa, ale i cel na niedawno rozpoczęty sezon. Podrażnieni porażką w Krakowie podopieczni Waldemara Fornalika z całą pewnością chcieliby wrócić na zwycięski szlak.

Zimny prysznic

Jeśli po pierwszych trzech kolejkach u niektórych fanów "Miedziowych" zapanował hurraoptymizm, tak mecz z Cracovią bardzo bezpośrednio powinien sprowadzić ich na ziemię. Po spotkaniach z Ruchem Chorzów i Śląskiem Wrocław nawet remis z "Kolejorzem" rozpatrywany był w kontekście niedosytu. Wystarczyły jednak dwie zmiany spowodowane urazami, by coś w maszynie trenera Fornalika ewidentnie przestało funkcjonować. Absencje zarówno Marko Poletanovicia, jak i Aleksa Ławniczaka uwypukliły w Krakowie problemy, które do meczu z Puszczą trzeba wyeliminować.

Nawet na tle Cracovii, która, nie ukrywając, przed sezonem mocno kandydowała do miana ligowego średniaka, "Miedziowi" wypadli blado. Postawa swoich podopiecznych powinna dać trenerowi zagwozdkę, czy nie warto dokonać kilku korekt w wyjściowej jedenastce. Oczywiście, to nie my mamy 502 spotkania spędzone na ławce trenerskiej ekstraklasy, ale wystawianie Michała Nalepy z taką dyspozycją, jak w spotkaniu z Cracovią, to proszenie się o kłopoty. Kwestią do przemyślenia zostaję również obsada środka pola i decyzja, czy stawianie na parę Makowski - Dąbrowski przy takim a nie innym stylu gry gości ma sens.

Nutą optymizmu może być powrót do treningu Sokratisa Dioudisa. Grecki bramkarz w obecnym sezonie jeszcze nie wystąpił, zmagał się bowiem z kontuzją, która dawała o sobie znać jeszcze w poprzednich rozgrywkach. Wybór golkipera leży jednak po stronie Waldemara Fornalika. Wciąż niepewny jest również stan zdrowia Aleksa Ławniczaka.

Dla Puszczy każdy punkt jest na wagę złota

Całkiem miłą niespodziankę sprawili swojemu szkoleniowcowi zawodnicy Puszczy Niepołomice. W ósmą rocznicę objęcia drużyny przez trenera Tułacza, "Żubry" zdołały wyrwać punkt w starciu z Legią Warszawa. Kolejkę wcześniej wywalczyli historyczne trzy punkty w ekstraklasie pokonując Stal Mielec. Puszcza to nie jest zespół, który piłkarsko zdominuje ekipę "Miedziowych". Można się spodziewać, że goście specjalnie oddadzą Zagłębiu piłkę i bazować będą na dobrej defensywie. Czego można się obawiać? Zdecydowanie stałych fragmentów gry, które opanowane mają do perfekcji. Tak zdobywali wiele bramek i za czasów gry w 1. Lidze, i w spotkaniu z Legią.

Wyciągnąć wnioski

Pora meczu nie jest idealna, to jasne. Piątek, wczesna jak na dzień roboczy godzina, a no i Puszcza to nie Lech Poznań. Warto jednak przyjść na stadion. Zawsze. Sami zawodnicy również mają coś do udowodnienia. Muszą pokazać, że porażka sprzed tygodnia to było tylko chwilowe potknięcie po mocnym początku sezonu. Pierwszy gwizdek spotkania równo o godzinie 18:00.

Kuba Synowiec

W 5. kolejce Zagłębie Lubin odniosło skromne zwycięstwo, pokonując Puszczę Niepołomice 1:0. Bramkę na wagę trzech punktów zdobył w 50. minucie Kacper Chodyna.

Męczarnie Zagłębia

Obraz meczu Zagłębia z Puszczą nie mógł być dla nikogo zaskoczeniem. Podopieczni Tomasza Tułacza w pierwszych czterech występach po awansie zdążyli już wszystkich przyzwyczaić, że skupiają się na defensywie, a w ataku często ograniczają się do prostych środków, takich jak choćby stałe fragmenty gry. „Miedziowi” od pierwszej minuty dobrze operowali futbolówką i przejęli inicjatywę. Aktywny był Damjan Bohar, który znalazł się w trzech niezłych sytuacjach, aby wyprowadzić lubinian na prowadzenie, ale na nic zdawały się te próby Słoweńca. Bardzo mocne uderzenie Serhija Bułecy wybronił też golkiper Puszczy - Kevin Komar. Pod koniec pierwszej połowy dwukrotnie bramce „Żubrów” zagroził jeszcze Dawid Kurminowski, ale znów spisał się bramkarz gości. Do przerwy Zagłębie biło głową w mur. Można było odnieść wrażenie, że aż prosiło się, ażeby lubinianie przyśpieszyli jeszcze swoje ataki i skupili się na lepszej finalizacji wypracowanych okazji.

Skromne zwycięstwo wywalczone w drugiej połowie

W 50. minucie „Miedziowym” udało się udokumentować przewagę. Kacper Chodyna przechwycił futbolówkę, wpadł w pole karne i nie pozostawił złudzeń Komarowi, wyprowadzając Zagłębie na prowadzenie. Puszcza potrafiła się odgryzać, wykorzystując swoje atuty. W 58. minucie Szymon Weirauch uratował lubinian od straty gola po zamieszaniu w polu karnym i instynktownej interwencji. Jak można było się spodziewać, w drugiej połowie mecz stal się bardziej otwarty, co obie ekipy starały się wykorzystać, aby kontratakować. W końcówce najgroźniejszą okazję meczu stworzyła sobie Puszcza. Po rzucie rożnym Łukasz Sołowiej oddał strzał w poprzeczkę bramki strzeżonej przez Weiraucha. Nie wiedzieć czemu, „Miedziowi” cofnęli się w ostatnich minutach, kilkukrotnie dość rozpaczliwie się broniąc. Zagłębie prosiło się o problemy, natomiast ostatecznie skończyło szczęśliwie. „Miedziowi” odnieśli tym samym trzecią wygraną w tym sezonie.

18 sierpnia 2023, 18:00 - Lubin (Stadion Zagłębia)

Zagłębie Lubin 1:0 Puszcza Niepołomice

bramka: Chodyna 50