1 Żółte kartki 1
0 Czerwone kartki 0
3 Rzuty rożne 2
2 Spalone 0

Długo wyczekiwane, 44. derby Dolnego Śląska, odbędą się już dziś. Dla kibiców obu drużyn to szczególny mecz, w którym oczekują od swoich zawodników pełnego zaangażowania. Jedno jest pewne - nie zabraknie emocji!

Historia na korzyść "Miedziowych"

Ze Śląskiem Wrocław graliśmy do tej pory 43 razy. Dotychczasowy bilans gier to 18 zwycięstw Zagłębia, 9 remisów i 16 zwycięstw Śląska. Bilans bramek wynosi 63-51 na korzyść Zagłębia. Więcej o historii pojedynków napisaliśmy tutaj.

Odwrócone role

Już nie pamiętamy, kiedy było tak, że to Śląsk do derbów z Zagłębiem przystępował w roli faworyta. W ostatnich latach "Miedziowi" walczyli o pierwszą ósemkę i możliwość gry w pucharach, z kolei zespół z Wrocławia walczył o utrzymanie. W tym sezonie role się odwróciły - Śląsk jest w czołówce i ma sporą przewagę punktową nad naszą drużyną. Po 23. kolejce PKO Ekstraklasy Śląsk Wrocław z bilansem 10-9-4 i 39 punktami na koncie zajmował 4. pozycję w lidze, tracąc do lidera sześć oczek. Zagłębie po 23. meczach jest w tabeli 11. i z bilansem 8-5-10 ma na koncie 29 punktów, tracąc do pierwszej ósemki trzy punkty.

Bez większych strat

Szkoleniowcy obu drużyn mogą być zadowoleni, bo do meczu derbowego ich zespoły przystąpią bez znaczących strat kadrowych, spowodowanych zawieszeniami lub kontuzjami. W obu drużynach nikt nie pauzuje za żółte kartki, jedynie kilku zawodników musi uważać, bo jest o jedną kartkę od zawieszenia. Są to Bartosz Kopacz, Filip Starzyński, Saša Balić w Zagłębiu oraz Przemysław Płacheta w Śląsku. W wywiadzie przedmeczowym dla oficjalnej strony klubu, Martin Ševela przyznał, że w zespole nikt nie narzeka na kontuzje i będzie miał komfort wyboru składu. Oznacza to powrót do kadry meczowej Matyasa Tajtiego (z powodu drobnego urazu opuścił mecz z Wisłą Płock) oraz obecność Jakuba Tosika, który mecz w Płocku opuszczał kulejąc. W meczowej 20-stce znajdą się na pewno Jewgienij Baszkirow oraz Dejan Dražić. Rosjanin wystąpi prawdopodobnie od początku, zastępując sprzedanego do Legii Warszawa Bartosza Slisza, zaś Dražić usiądzie na ławce rezerwowych.

Przed meczem powiedzieli

Martin Ševela (trener Zagłębia Lubin)

"Oglądaliśmy ostatni mecz Śląska z Górnikiem. Początek meczu należał do gospodarzy gdzie strzelili szybko dwie bramki. W kolejnych minutach utrzymywali wynik lecz pod koniec gdy Górnik zdobył bramkę pojawiła się dramaturgia. Śląsk ostatecznie wyszedł ze starcia zwycięsko. Jest to zgrana drużyna, która posiada jakościowych zawodników w ofensywie. Musimy przygotować odpowiednią taktykę, aby zdobyć wygraną. Ważne są dla nas punkty, ponieważ do końca rundy zostało niewiele meczów. Liczymy na wsparcie naszych kibiców."

Vitezslav Lavicka (trener Śląska Wrocław)

"Te mecze zawsze są inne. Zagłębie ma swoją jakość, ale my chcemy utrzymać kierunek, w którym podążamy. Przed nami trzy ważne spotkania, w tym dwa wyjazdowe, ale zaczynamy od derbów. Możemy wiele zyskać, ale i wiele stracić. Doskonale pamiętam ostatnie spotkanie. Wiem że kibice lubią takie mecze: osiem bramek, ofensywna gra z obu stron, emocje do samego końca. To zawsze się podoba, ale z taktycznego punktu widzenia nie zagraliśmy perfekcyjnie. Miałem sporo uwag co do organizacji naszej gry. Musimy to poprawić." Cytat za slasknet.com.

Prawdopodobne składy:

Zagłębie Lubin: 30. Hładun - 44. Czerwiński, 2. Kopacz, 33. Guldan, 3. Balić - 7. Živec, 24. Tosik, 4. Baszkirow, 39. Bohar, 18. Starzyński - 21. Białek.

Śląsk Wrocław: 1. Putnocky - 18. Musonda, 5. Puerto, 15. Tamas, 4. Stiglec - 7. Pich, 21. Łabojko, 6. Chrapek, 29. Mączyński, 8. Płacheta - 11. Raicević.

Derby ze Śląskiem są dla kibiców bardzo ważne, ale patrząc to, w jakiej sytuacji jesteśmy obecnie, jak na dłoni widać, że ten mecz może mieć przeogromne znaczenie. W przypadku wygranej może to zbudować pewność siebie u piłkarzy Zagłębia i być wiatrem w żagle na resztę meczów w sezonie zasadniczym. Przegrana zaś spowoduje, że będziemy zaledwie kilka oczek nad strefą spadkową i sytuacja "Miedziowych" będzie mogła być określana mianem bardzo złej. My jednak wierzymy tylko i wyłącznie w pozytywny scenariusz i zwycięstwo naszej drużyny!

DERBY DLA ZAGŁĘBIA!

44. derby Dolnego Śląska padły łupem Zagłębia Lubin! Po dobrej grze "Miedziowi" zwyciężyli ze Śląskiem Wrocław 3:1. Radość kibicom swoimi golami przysporzyli Saša Živec (dwukrotnie) oraz Patryk Szysz. Dzięki wygranej awansowaliśmy na 9. miejsce w tabeli.

Pierwsza część spotkania była dość wyrównana, ale odrobinę lepiej od Śląska Wrocław prezentowali się piłkarze Martina Ševeli. Odrobinę lepiej, nie oznacza źle. "Miedziowi" kontrolowali przebieg gry i starali się kreować sytuację pod bramką gości. Słowem - robiliśmy to, czego nie udało się w ostatnich trzech meczach na wiosnę. Śląsk z kolei nie miał zbyt wielu sytuacji i jedyne warte odnotowania zagrania, to strzały Filipa Raicevicia - na szczęście dla nas były nieskuteczne. Pierwsza część meczu zakończyło się remisem 0:0.

Druga część meczu była bardzo emocjonująca, bo padły w niej aż cztery bramki. Pierwszą w 56. minucie zdobył Saša Živec, który skorzystał na dobrym podaniu Damjana Bohara w pole bramkowe. Dwanaście minut później było już 2:0. Filip Starzyński dograł do Dejana Dražicia, ten wrzucił w pole karne i Patryk Szysz w fenomenalny sposób, nożycami uderzył skutecznie na brmakę Matuša Putnocky'ego. W 79. minucie meczu padł gol na 3:0. Damjan Bohar ponownie znalazł się w dogodnej sytuacji, podniósł głowę i w podobnej sytuacji, jak przy pierwszym trafieniu, wystawił piłkę Živcowi, który znów się nie pomylił. Honorowe trafienie dla Śląska miało miejsce w 83. minucie pojedynku. Filip Marković uderzył na bramkę Zagłębia, trafił jednak w Lubomira Guldana, który skierował piłkę do własnej bramki.

Mecz ostatecznie zakończył się zwycięstwem naszej drużyny 3:1. Jest to w pełni zasłużony wynik, który jest efektem zaangażowania piłkarzy w mecz. Zwycięstwo w meczu derbowym oraz układ pozostałych wyników w tej kolejce, pozwoliły na awans Zagłębia Lubin na 9. miejsce w tabeli PKO Ekstraklasy. Mamy obecnie jeden punkt straty do 8. Wisły Płock, więc nadal wszystko jest możliwe. Wystarczy grać tak, jak dziś.