2 Żółte kartki 1
0 Czerwone kartki 0
5 Rzuty rożne 6
1 Spalone 0

W niedzielne popołudnie „Miedziowi” w ramach 4. kolejki PKO BP Ekstraklasy zagrają u siebie z Cracovią. Będzie to 1000 mecz Zagłębia w rozgrywkach ekstraklasy, dlatego taki jubileusz wypadałoby uczcić zdobyciem kompletu oczek.

Ale zanim przejdziemy do tradycyjnego „Tylko zwycięstwo!”, należałoby sprawdzić kilka rzeczy – między innymi sytuację w lidze i stan osobowy obu drużyn.

Na jubileuszowy 1000 mecz pracowaliśmy przez 32. sezony na poziomie Ekstraklasy oraz dawnej I ligi. Bilans lubinian to dotychczas 999 spotkań, na co składa się: 368 zwycięstw, 285 remisów oraz 346 porażek.

Co do samego meczu z „Pasami”, Z „Pasami” dotychczas mierzyliśmy się 32 razy. Komplet punktów padał łupem „Miedziowych” dziesięciokrotnie, jedenaście razy zwyciężała Cracovia, tyle samo razy dzieliliśmy się też punktami. O meczach z poprzedniego sezonu można przeczytać tutaj

Cracovia zajmuje ostatnią pozycję w ligowej tabeli i po trzech meczach ma na koncie 0 punktów. Nie jest to jednak chłopiec do bicia, bo w pierwszych trzech meczach raz zwyciężył i dwukrotnie zremisował, a zero na koncie jest wynikiem tego, że sezon 2020/2021 Cracovią rozpoczynała z -5 punktami na koncie za przewinienia korupcyjne. Nad karą w samą sobie nie będziemy się rozwodzić, bo to nie ta okazja, ale pozwolimy sobie tylko wtrącić, że skoro nasz klub odpowiedział kilkukrotnie za korupcję ponosząc drastyczne kary, to Polski Związek Piłki Nożnej nie powinien NIGDY zgodzić się na to, by Cracovia otrzymała zaledwie -5 punktów i karę finansową. Jest to skandaliczne samo w sobie, w dodatku pogardliwe w stosunku do klubów, które jak Zagłębie, karę poniosły najdotkliwszą.

Kończąc wywód i wracając do meczu. „Pasy”, jak wspomnieliśmy” w pierwszych trzech kolejkach zagrały z bilansem 1-2-0. Składają się na to wygrana 2:1 z Pogonią Szczecin oraz remisy 2:2 z Podbeskidziem Bielsko-Biała i 1:1 ze Stalą Mielec. Szczególnie dwa ostatnie mecze z beniaminkami mogą wskazywać, że zespół z Krakowa nie jest w najwyższej formie, ale tak naprawdę podopieczni Michała Probierza nie grali źle. Warto także zaznaczyć, że nasz niedzielny rywal w sezonie 2020/2021 grał w eliminacjach do Ligi Europy, ale specjalnie zmęczony nie będzie, bo rywalizację „Pasy” zakończyły po porażce 0:2 z Malmö FF już w I rundzie eliminacyjnej.

Najlepszym strzelcem Cracovii jest w tym momencie… pięciu piłkarzy, którzy strzelili po jednym golu. Są to Marocs Alvarez, Sergiu Hanca, Tomas Vestenicky, Dawid Szymonowicz i David Jablonsky. Podobnie ma się sprawa z asystami: po jednej mają Marocs Alvarez, Sergiu Hanca, Mateusz Wdowiak i Florian Loshaj.

W Zagłębiu Lubin po jednym trafieniu mają na koncie Lubomir Guldan, Sasa Balić, Rok Sirk i Damjan Bohar. Reprezentant Słowenii ma także na koncie dwie asysty. Po jednej asyście mają Kacper Chodyna i Sasa Zivec.

A jak to wygląda pod kątem kadrowym? W Cracovii znacznie więcej urazów. Trener Michał Probierz nie będzie mógł skorzystać z kontuzjowanych Michala Siplaka, Daniela Pika, Ołeksija Dytiatjewa, Kamila Pestki, Radosława Kanacha oraz Michaela Gardawskiego, a także – prawdopodobnie - Davida Jablonsky’ego, który został skazany prawomocnie za korupcję oraz zawieszony na pięć lat. Kara ma mieć rygor natychmiastowej wykonalności, dlatego bardzo prawdopodobne, że w meczu z „Miedziowymi” Czech już nie zagra. Bardzo ciekawe, jak trener Michał Probierz zestawi obronę, jeśli ma aż tyle problemów zdrowotnych, a w dodatku jego podstawowy zawodnik Michał Helik, odszedł niedawno do Barnsley F.C.

W Zagłębiu problemów nieco mniej. Do dyspozycji Martina Seveli nie będą Dawid Pakulski oraz Damian Oko. Obaj zawodnicy leczą urazy, jednak klub nie podał dotychczas informacji, kiedy przewidywany jest ich powrót do treningów. Oprócz tego wszyscy powinni być do dyspozycji trenera. W kadrze meczowej zabraknie też Jakuba Sypka, który nie dość, że zagrał w weekend w meczu rezerw, to w dodatku nabawił się urazu. Warto wspomnieć, że w niedzielę ostatni mecz w barwach Zagłębia Lubin rozegra Damjan Bohar. Po spotkaniu z „Pasami” Słoweniec uda się do Chorwacji, gdzie złoży podpis na trzyletniej umowie z NK Osijek.

Mecz zapowiada się interesująco. Zobaczymy czy „Miedziowi” po kiepskim meczu z Rakowem Częstochowa wrócą na zwycięską ścieżkę i zdołają zdobyć komplet punktów w rywalizacji z zespołem, który w tym sezonie jeszcze nie przegrał. My wierzymy, że tak właśnie się stanie, dlatego zapraszamy Was na Stadion Zagłębia!