Wisła Płock - Zagłębie Lubin

Stadion im. Kazimierza Górskiego 16-05-2021, 17:30, PKO BP Ekstraklasa, Kolejka - 30

(4:0)
(2:0)

• 8'

Gol P. Tuszynski

• 26'

Gol R. Wolski

• 49'

Żółta kartka A. Uryga

• Żółta kartka J. Zubrowski

50'

• 56'

Gol M. Szwoch

• 63'

Żółta kartka J. Rzezniczak

• Zmiana K. Podlinski - Y. Bashkirov

65'

• Zmiana D. Drazic - S. Mraz

65'

• Zmiana J. Zubrowski - A. Ratajczyk

65'

• 75'

Zmiana D. Kocyla - B. Zynek

• 75'

Zmiana R. Wolski - G. Merebashvili

• Zmiana F. Starzynski - L. Lakomy

81'

• Zmiana D. Crnomarkovic - Milan Posmyk

82'

• 84'

Zmiana P. Tomasik - P. Pyrdol

• 84'

Zmiana P. Tuszynski - A. Garcia

• Żółta kartka Milan Posmyk

84'

• 84'

Zmiana J. Rzezniczak - B. Sielewski

• 87'

Żółta kartka B. Zynek

• 89'

2 Spalone 1

Choć wiemy już, kto zdobył medale za obecny sezon, to jednak nadal pozostaje otwarta kwestia 4. miejsca, które gwarantuje udział w eliminacjach UEFA Conference League. Zagłębie, podobnie jak cztery inne drużyny, jest uwikłane w walkę o możliwość gry w europucharach. Wszystko stanie się jasne wieczorem w niedzielę 16 maja, po naszym starciu z Wisłą Płock oraz po pozostałych meczach ostatniej kolejki.

Do meczu z Wisłą Płock podchodzimy na pewno mocno podbudowani, bo choć gra nie zawsze wyglądała tak, jakbyśmy tego chcieli, to jednak faktem jest to, że nasz zespół jest niepokonany od sześciu spotkań, w których osiągnęliśmy trzy zwycięstwa i trzy remisy. Mamy nadal teoretyczne szanse na grę w UEFA Conference League - abyśmy się tam znaleźli, Zagłębie Lubin musi wygrać swój mecz z Wisłą Płock, a Lechia Gdańsk, Piast Gliwice i Śląsk Wrocław muszą stracić punkty.

Po 29. kolejce PKO BP Ekstraklasy Zagłębie Lubin plasuje się na 7. miejscu w tabeli. Zawodnicy prowadzeni przez słowackiego trenera Martina Sevelę w 29 meczach uzbierali 41 punktów, na które składa się 11 zwycięstw, 8 remisów i 10 porażek. Na wyjeździe radzimy sobie w obecnych rozgrywkach dość przeciętnie – osiągnęliśmy 4 zwycięstwa, 3 remisy i 7 porażek. Najlepszym strzelcem miedziano-biało-zielonych jest Patryk Szysz, który ma w dorobku 8 bramek i 1 asystę. Naszą cenną bronią w tym sezonie jest także Filip Starzyński, którego statystyki dotyczące goli i asyst to 7 + 7. Między innymi, to właśnie dzięki skutecznej grze „Figo” jesteśmy liderem rozgrywek, jeśli chodzi o gole zdobyte ze stałych fragmentów gry.

Nasi niedzielni rywale są na nieco innym biegunie i zamiast do przodu, to przez zdecydowaną większość sezonu 2020/2021 oglądali się w tył. Po 29 grach Wisła Płock mam w dorobku 30 oczek, przy bilansie 7 zwycięstw, 9 remisów i aż 13 porażek.

Wisła Płock fatalnie radzi sobie przed własną publicznością, choć zdajemy sobie sprawę, że w dobie koronawirusowego szaleństwa podobne skojarzenia brzmią dość dziwnie. Fakty są jednak takie, że w Płocku Wisła wygrała zaledwie trzy razy, 4-krotnie zremisowała i 7 razy przegrała. „Nafciarze” mają najmniej wygranych u siebie ze wszystkich drużyn z ligowej stawki. Od naszych niedzielnych rywali lepsza jest nawet Podbeskidzie Bielsko-Biała, które w domu wygrało 6 meczów. Najskuteczniejszym piłkarzem gospodarzy niedzielnego starcia jest Mateusz Szwoch, który ma na koncie 6 bramek i aż 10 asyst. Na tego piłkarza będziemy musieli z pewnością szczególnie uważać, zwłaszcza, że już raz w tym sezonie strzelił w starciu z Zagłębiem gola.

A jak w przeszłości wyglądały mecze pomiędzy Zagłębiem Lubin a Wisłą Płock? Przeciwko "Nafciarzom" graliśmy 32 razy. Patrząc na bilans meczów jest on nieco lepszy dla naszej drużyny. Czternastokrotnie górą byli „Miedziowi”, pięć razy padał remis, a gospodarze niedzielnego pojedynku zwyciężali trzynastokrotnie.

Ostatni mecz Zagłębia z Wisłą Płock miał miejsce 29 stycznia 2021 roku. Przegraliśmy to spotkanie 0:2, a więcej o jego przebiegu można przeczytać tutaj.

W drużynie Wisły Płock na mecz Zagłębiem Lubin zabraknie na pewno byłego gracza naszej drużyny – Damiana Zbozienia. Doświadczony obrońca w pojedynku z „Miedziowymi” jest zawieszony za żółte kartki.

W zespole Zagłębia Lubin zabraknie kilku zawodników. Nie zagrają na pewno Lorenco Simić i Jakub Sypek (kontuzje), a także Kamil Kruk (żółte kartki). Niepewne są także występy Dominika Jończego oraz Sasy Zivca.

W ostatniej kolejce sezonu PKO BP Ekstraklasa nieco się ożywi, bo na trybuny – przynajmniej częściowo – wracają kibice. W Płocku, ze względu na remont, na żywo meczu Wisły z Zagłębiem będzie mogło obejrzeć około tysiąca kibiców.

Wszystkim sympatykom „Miedziowych” przypominamy, że można oddawać typy w ostatniej tegosezonowej kolejce naszej zabawy #TyperMKS. Aby przejść do naszego typera, kliknij w ten odnośnik.

Mecz rozpocznie się o 17:30 wraz z gwizdkiem sędziego głównego – Pawła Raczkowskiego. Transmisja jedynie w formie Multiligi w Canal+ Sport.

Miała być walka o czwarte miejsce, tymczasem zobaczyliśmy rozpaczliwą grę i stratę czterech goli. Zagłębie Lubin w ostatniej kolejce tego sezonu przegrało z Wisłą Płock 0:4, zostało zdeklasowane i wysokie zwycięstwo gospodarzy jest w pełni zasłużone.

W składzie na mecz nie doszło do wielu zmian – zabrakło oczywiście zawieszonego za żółte kartki Kamila Kruka, a także kontuzjowanych Lorenco Simicia i Jakuba Sypka. Na ławce pojawił się za to zgłoszony do rozgrywek Milan Posmyk. Po dłuższej przerwie do kadry meczowej powrócił także Jakub Bednarczyk.

Strzelanie rozpoczęło się dość szybko, bo już w 8. minucie spotkania. Rafał Wolski w narożniku pola karnego ograł Dominika Hładuna, podał przed pole karne do Patryka Tuszyńskiego, a były napastnik Zagłębia Lubin, mimo asysty naszych obrońców, którzy w niedzielę okazali się być w fatalnej formie, umieścił piłkę w siatce.

W 26. minucie było już 2:0. Tym razem bardzo dobre podanie za plecy obrońców posłał Damian Rasak, adresatem jego był Rafał Wolski, który pokonał Hładuna w sytuacji sam na sam.

W pierwszej połowie jedyne na co było nas stać, to uderzenie Kacpra Chodyny z 34. minuty meczu. O tym, jak graliśmy, niech świadczy fakt, że najlepszą okazja było niecelne uderzenie, które w dodatku bramkę minęło o około 2 metry.

Do przerwy wynik nie uległ zmianie i było 2:0 dla Wisły.

W drugiej połowie miało być lepiej i… nie było. Co prawda w 49. minucie Karol Podliński miał swoją sytuację, gdzie po główce uderzył w poprzeczkę, jednak celnie strzelali tylko „Nafciarze”.

Najpierw na 3:0 w 56. minucie podwyższył z dystansu Mateusz Szwoch, a w końcówce, dokładnie w 89. minucie meczu gola głową na 4:0 zdobył Alan Uryga, dla którego był to ostatni mecz w płockiej Wiśle.

W meczu miały miejsce trzy istotne fakty. Pierwszy to taki, że zadebiutował w barwach Wisły Płock Bartosz Zynek, który jest wychowankiem Zagłębia Lubin. Drugi to taki, że w naszym zespole zadebiutował w 82. minucie Mialn Posmyk. Trzeci, najważniejszy i najbardziej bolesny – zostały spełnione w zasadzie wszystkie założenia, które Zagłębiu Lubin dałyby 4. miejsce i możliwość gry w europejskich pucharach. W zasadzie wszystkie, bo o najważniejszym, czyli zwycięstwie z Wisłą Płock, zapomnieli nasi zawodnicy.

Po kiepskim – powiedzmy sobie szczerze – sezonie Zagłębie Lubin zajmuje 8. pozycję w PKO BP Ekstraklasie.

Patrząc całościowo, mamy nadzieję, że w końcu w KGHM Polska Miedź S.A. ktoś wyciągnie konsekwencje wobec osób, które są odpowiedzialne za to, jak ten klub obecnie funkcjonuje. Możecie śmiało podesłać te słowa Panu Prezesowi Chludzińskiemu, my nie możemy tego zrobić, bo na Twitterze nas zablokował.