Zagłębie Lubin otrzyma 10 milionów złotych dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki na budowę Stadionu Górniczego - informuje klub na swojej stronie.

Program rozwoju infrastruktury piłkarskiej – edycja 2022

Program kładzie nacisk na obiekty mające służyć akademiom i szkółkom piłkarskim klubów Ekstraklasy oraz I ligi, czyli na infrastrukturę szczególnie atrakcyjną i istotną dla dzieci i młodzieży, chcących rozwijać swoje umiejętności sportowe. U podstaw programu leży założenie, oparte o wcześniejsze doświadczenia resortu w zakresie realizacji programów dedykowanych konkretnemu rodzajowi infrastruktury sportowej, iż bodźce w postaci dotacji ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, skutecznie zachęcają inwestorów do rozwoju bazy sportowej i przekładają się na wzrost liczby danych obiektów, a co za tym idzie - na wzrost liczby ich użytkowników.

- Wsparciem objęta zostanie w szczególności baza szkoleniowo-treningowa, niezbędne zaplecza oraz obiekty o charakterze badawczo-rozwojowym w obszarze piłki nożnej. Zapewnienie nowoczesnej oraz odpowiadającej najwyższym standardom infrastruktury sportowej, zwłaszcza dzieciom i młodzieży, ma służyć podnoszeniu ogólnego poziomu piłki nożnej w Polsce – mówi minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej decyzji i wysokości dofinansowania na nasz projekt inwestycyjny dotyczący adaptacji Stadionu Górniczego. To ważny zastrzyk wsparcia ze strony MSiT, za co chcę z tego miejsca podziękować. Jestem przekonany, że uzyskane środki pozwolą rozwinąć nasze zaplecze infrastrukturalne, co w perspektywie przełoży się na dalszy rozwój Zagłębia. a przede wszystkim naszej klubowej Akademii - mówi Prezes Zarządu Zagłebie Lubin S.A. Michał Kielan.

W tegorocznej edycji dofinansowano 29 projektów z całej Polski na łączną kwotę 114 368 468 złotych. Tylko dwa podmioty zyskały wsparcie o wartości 10 milionów złotych, a jedynie Zagłębie Lubin S.A. zbuduje nowy obiekt piłkarski, w oparciu o współfinansowanie z "Programu Wsparcie Mistrzów" z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Informacja prasowa Zagłębia Lubin S.A.

źródło: zaglebie.com

KONKURS TYPERA

mkszaglebie.pl
Sprawdź swoje umiejętności i typuj z MKSZaglebie.pl. Wygrywaj nagrody!

DODAJ KOMENTARZ (NIEZALOGOWANY)

Możliwość dodawania komentarzy została wyłączona!
 

KOMENTARZE (10)24.03.2023 18:30
Troche dyskusja sie rozwinela.

A chodzilo tylko o to, by zwrocic uwage ze pod nosem rosnie piwazny konkurent w walce o mlode talenty.

processing comment
24.03.2023 14:05
Wszystko fajnie wygląda i napewno taka suma da trochę odetchnąć, bo główny budżet troszkę sie naprawi. Ostatnio miałęm przyjemność rozmawiać z trenerem, który jeszcze do nie dawna pracował z młodzierzą w Benfice Lisbona, i wspomniałem o naszym Zagłębiu i filozofi opartej na prowadzeniu 1 drużyny na wychowankach , to poprostu nie realne by mieć silną pierwszą drużynę tylko opartą na wychowankach, żaden liczący klub się na takiej filozofi nie opiera, w czasach kiedy najbogatsze kluby kupują już dzieci ,które są naprawdę diamenciki, nie jesteśmy poprostu z nimi finansowo konkórować, dlatego w Portugali mają taki duży problem, FC Porto , Sporting, Benfica, kluby które zawsze szkoliły na świetnym poziomie mają teraz problem, bo tracą piłkarzy w bardzo młodym wieku, to zabija cały futbol. W Polsce jakie bazy by nie były musi zimienić się mentalość podejscia do szkolenia, nie oszukujmy się w młodzierzowej piłce działą masa ludzi ,którzy nie są gotowi lub nie mają kwalifikacji by tą młodzierz szkolić, porozkładać paliki, chorągiewki, na boisku, bazując się na książkach lub z doświadczenia byłego piłkarza, nie sprawiają że człowiek jest gotowy na pracę z młodzierzą, wbrew pozorom praca z młodierzą to wielkie wyzwanie, bo jedną decyzją można albo rozwinąć gracza, albo go zniszczyć, piłka się zmienia, mentalność dzieci się zmienia, trener musi czały czas sie szkolić i mentalnie rozwijać, bo najważniejsze to rozumieć pokolenie, które się szkoli by dotrzeć do ich głów, często zapominamy o aspekcji inteligencji,która w wieku 18, 19 lat jest bardzo ważna to własnie moment że dużo piłkarzy którzy jak się mówiło mieli potencjał znika, odpowiednia selekcja dzieci nie powinna się tylko na tym co dzieciak prezentuje tu i teraz ,ale trzeba na niego patrzyć jako całokształt, który będzie lub nie procentował w przyszłości, niestety ciągle jeszcze w Polsce jest mnóstwo pseudo trenerów którzy zabijają swoje ego, wynikami w grupach młodzierzowych, a to mija się z jakim kolwiek sensem szkolenia i rozwoju młodego zawodnika, proces jest skomplikowany, ale miejmy nadzieję że doczekamy się fanatyków, którzy zmienią ten cały zepsóty system szkolenia na lepszy.

processing comment
24.03.2023 10:13
@[UserID=221]amateo[/user] wynik jest ważny, ale nie najważniejszy. Każdy klub wolałby mieć jedną perełkę w roczniku, która potem się wybije, niż drużynę „przeciętniaków”, która potem zasili drużyny niższych lig. @[UserID=122]Ed[/user] Racja. Brak generalnie jakiegoś szerszego planu to problem polskiej piłki. Mamy to szczęście, że Akademia powstała i mimo wszystko kolejni sternicy klubu podtrzymują, że to ważny element Zagłębia. Kwestią jest lepsze lub gorsze zarządzanie, ale skoro pozyskiwane są dalsze środki to plan rozwoju jest. 

processing comment
24.03.2023 07:55
Inwestycja w akademię to proces długi i bolesny. Budowanie marki trwa lata. W tym czasie trzeba wykazać się konsekwencją i przejść bolesna zmianę polegająca na zaakceptowaniu faktu że w pierwszej drużynie grają wychowankowie nie zawsze grający już na poziomie Ekstraklasy. Ja zdania nie zmieniam i stoję na stanowisku, że jednostka gminna jest niezdolna do takiego wysiłku i nie ma elastyczności typowej dla jednostki z kapitałem prywatnym. Tam zaraz wybory samorządowe będą. Nie ma szans na jakąś ciągłość w zarządzaniu. A swoją drogą to trzeba wykazać się niezwykłą naiwnością żeby z dnia na dzień pozwolić odejść do lokalnego rywala typkowi z know-how w które zainwestowało się miliony. Standardowo działa zapis o zakwasie konkurencji i i zakazie wykorzystywania materiałów klubu. A tu nic?

processing comment
23.03.2023 22:58
Widzisz to niestety jest tak, ze najwiecej talentow "gubi sie" przy przejsciu z wieku juniora do seniora. Nie ujmuj Koronie czy Gornikowi sukcesu. Zdarzylo sie tak ze nie potrafili skonsumowac sukcesu, taj jak np Pogon.

*

Co do CLJotek. W Polsce krazy obiegiowa opinia ze wynik w pilce juniorskiej nie jest wazny. 

A ja nie do konca sie z tym zgadzam. POowiedzmy od U6 do U11/12 rzeczywiscie wynik nie jest istotny.

Ale jak juz pojawiaja sie regularne rozgrywki, tabela, stres meczowy i medale - to juz wtedy wynik jest istotny. Za ktorego zawodnika U19 jest latwiej skasowac banke ojro? Za zawodnika z mistrzowskiej druzyny czy tez z outsiadera?

processing comment
23.03.2023 22:45
"Wizualizacja wygląda dobrze" - bo się grafik napracował :) Amateo, to o czym piszesz to jest podstawa jakiegokolwiek funkcjonowania klubu piłkarskiego - szkolenie młodzieży, ośrodek treningowy. Nie ma się co ekscytować tym, że klub, któremu zbudowano stadion na Euro2012 i gra w ekstraklasie będzie miał jakąś bazę szkoleniową. To jest wstyd, że do tej pory nie miał, ale na przepłaconych grajków pokroju Quintany nie brakowało. Wyniki CLJ nie mają żadnego znaczenia. Te rozgrywki są po to żeby młodzi mogli grać regularnie mecze, a wyłuskuje się z tych drużyn pojedyncze talenty. W sezonie 18/19 mistrzem CLJ była Korona Kielce, rok później Górnik Zabrze. I co im z tego przyszło? Nic.

processing comment
23.03.2023 21:40
Oj Panowie, pycha kroczy przed upadkiem...

To ze slask ma tylko grunty i plany jak je zagospodarowac nie oznacza ze mozna go lekcewarzyc. Jakies ruchy porobili. Dostana jeszcze dofinansowania np z EU i beda dzialac. Sama budowa to pewnie raptem rok. Wizualizacja projektu wyglada bardzo dobrze.

*

Nie maja wychowankow? Alez Slask ma np Borys. Oni maja inny system: hurtowo skupuja lub podkradaja innym klubom nastolatkow.

*

I co z tego ze niby mamy akademie na poziomie... Nasze gwiazdy z CLJ dostaly ostanio w meczu domowym 0-3 z autsajderem z ostatniego miejsca, Miedzia Legnica.

*

Slask jest o tyle groznym w rywalizacji akademii z powodu Paluszka. Menda byla u nas lata i zassala co najlepsze nasze rozwiazania. Korzysta z rad ktore opracowal dla nas Grootscholten i na dodatek podkrada zawodnikow

processing comment
23.03.2023 21:03
Takie pojedyncze dofinansowanie dla innych klubów, dotychczas bez żadnego zaplecza, nic nie zmienią. Co to jest nawet kilka boisk w dzisiejszych czasach, jeśli nie masz planu, systemu, trenerów, a najważniejsze wyników sportowych pierwszej drużyny. Nasza Akademia działa od lat i kosztowała już więcej niż 10mln złotych (tym bardziej uwzględniając inflację). Zagłębie jest i nadal będzie pod względem szkolenia przed Śląskiem.

processing comment
23.03.2023 20:48
Kluby finansowane przez gminy i zarządzane przez lokalnych polityków z założenia są w stanie przejeść wszelkie dostępne środki bez zbudowania jakichkolwiek podstaw do zdrowego funkcjonowania klubu piłkarskiego. Co przez te lata zbudował Śląsk, Korona, Górnik Zabrze czy Piast? 10 mln na boisko czy dwa niewiele tu zmieni. Ilu wychowanków i za jakie pieniądze te kluby sprzedały? Ilu wychowały reprezentantów Polski? Ilu wychowanków gra w pierwszych składach tych drużyn? To że naszym rywalem w regionie jest Śląsk to błogosławieństwo. Wyobraźmy sobie co było gdyby w okolicy był Lech, Pogoń czy Legia. 

processing comment
23.03.2023 18:44
Fajnie ze uzyslkalo sie te srodki.

Tyle tylko ze trzeba sie troche spreżac bo 10mln dostal tez Slask. Ich projekt akdemii wyglada dosc imponujaco:  

https://igol.pl/wroclawskie-centrum-sportu-zaprezentowane-wazny-krok-dla-dolnoslaskiego-futbolu/Tak wiec przybywa naszej akademii grozny konkurent jesli chodzi o pozyskiwanie mlodych talentow. 

processing comment