Co prawda niedługo trwała przerwa międzysezonowa, ale wszyscy zdążyli się stęsknić za rozgrywkami ekstraklasy. "Miedziowi" zmagania w lidze rozpoczną od domowej potyczki z Lechem Poznań.

Okres przygotowawczy dla każdej z drużyn był wyjątkowo krótki i intensywny. W zasadzie pierwsze mecze w Fortuna Pucharze Polski były przedłużeniem okresu przygotowawczego i zarówno Zagłębie jak i Lech mogli sprawdzić, co jeszcze trzeba skorygować przed startem ligi.

Nie ma co oczywiście deprecjonować znaczenia krajowego pucharu, bo to najkrótsza droga do Europy, ale faktem jest, że Zagłębie grało z III-ligowcem, czyli Świtem Nowy Dwór Mazowiecki, a poznański Lech z pierwszoligową Odrą Opole. Oba mecze zakończyły się zwycięstwem ekstraklasowiczów 3:1, dlatego zarówno gospodarze, jak i goście piątkowego starcia próbę generalną zaliczyli i to z dobrym wynikiem.

W zeszłym sezonie Zagłębie Lubin było bardzo niewygodne dla "Kolejorza". Z zespołem prowadzonym przez trenera Dariusza Żurawia mierzyliśmy się dwa razy - raz wygraliśmy 2:1, a w drugim pojedynku zremisowaliśmy po szalonym meczu 3:3.

Ogólnie to Lechowi nie leżymy za specjalnie od dłuższego czasu, ponieważ zespół z Poznania nie potrafi z nami wygrać już od pięciu meczów. Dlatego też uważany, że uznawanie Lecha za faworyta piątkowego starcia jest trochę na wyrost. Tak samo było w ostatnich pięciu meczach, no i coś drużyna "Kolejorza" wygrać z nami nie potrafiła...

W piątkowym starciu na murawie Stadionu Zagłębia zamelduje się kilku nowych zawodników. W zespole Martina Ševeli od pierwszych minut powinni zagrać Samuel Mráz i Lorenco Šimić, a na ławce powinni się znaleźć Jakub Żubrowski, Jakub Wójcicki, Søren Reese i Mateusz Bartolewski. W kadrze meczowej zabraknie zapewne Damiana Oko, który ostatnie dni spędził w Łodzi na testach w Widzewie, a także Roka Sirka, który trenował z rezerwami. Mimo odejścia Bartosza Białka, na razie do pierwszej drużyny nie zostanie włączony Błażej Czuban - wszystko przez to, że drugi zespół Zagłębia pozostaje w izolacji z powodu koronawirusa.

W Lechu Poznań martwią się o to czy na mecz z Zagłębiem zdąży Thomas Rogne, który miał problemy zdrowotne. Z powodu poważnego urazu zabraknie także Mickey'ego van der Harta. Na konferencji prasowej trener Dariusz Żuraw powiedział również, że zabraknie w zespole Lecha Joao Amarala oraz Wołodymyra Kostewycza. Zagrać za to powinni nowi piłkarze - Filip Bednarek, Mikael Ishak czy dobrze znany w Lubinie Alan Czerwiński.

Tak się złożyło, że pierwszy mecz w Lechu Poznań Alan rozegra na Stadionie Zagłębia, czyli obiekcie, na którym występował przez ostatnie trzy sezony. Prawy obrońca dał się poznać jako walczak i jednocześnie dobry piłkarsko zawodnik, więc nasi piłkarze będą musieli wylać sporo potu, by powstrzymać jego rajdy oraz dośrodkowania z prawej strony.

- W tym momencie traktuję już ten mecz jak każdy inny. Chcemy wygrać, jedziemy po trzy punkty i tylko na tym się koncentruję - powiedział Czerwiński dla lechpoznan.pl.

- Trenerzy i analitycy Lecha mają dużą wiedzę na temat Zagłębia, ale wiadomo, jeżeli będą mieli do mnie jakieś pytania, to ja służę pomocą, bo wspólnie musimy zrobić wszystko, żeby wygrać w Lubinie i dobrze rozpocząć sezon. Skład Zagłębia pewnie mógłbym w każdej chwili powiedzieć teraz z głowy.

- W zeszłym sezonie Zagłębie bardzo dobrze radziło sobie z zespołami z górnej ósemki, ale my w ogóle nie powinniśmy na to patrzeć, tylko skupić się na tym, by zagrać w meczu z nimi swoją ofensywną piłkę, bo to może przynieść nam zwycięstwo - zakończył Alan.

Oprócz Czerwińskiego do Lubina przyjdzie trener Dariusz Żuraw, który reprezentował nasz klub w ubiegłym wieku. W zespole Zagłębia Lubin serce mocniej może zabić Kacprowi Chodynie - wszak "Kolejorz", to drużyna, w której regularnie grał w juniorach, jeszcze przed przejściem do Zagłębia.

Dotychczas mierzyliśmy się z „Kolejorzem” 65 razy. Niestety, więcej razy w naszych pojedynkach z poznaniakami wygrywał Lech. „Kolejorz” zwyciężał z Zagłębiem 23 razy. W dziewiętnastu spotkaniach dzieliliśmy się punktami, dziewiętnaście razy lepsi byli też „Miedziowi”. Więcej o poprzednich meczach pisaliśmy tutaj.

Mecz rozpocznie się w piątek 21 sierpnia punktualnie o godzinie 18:00. Zapraszamy wszystkich kibiców do zakupu biletów i przyjścia na stadion na mecz z Lechem Poznań. W poprzednim sezonie frekwencja na trybunach była w wielu momentach dramatyczna, dlatego wypadałoby zjawić się na przy Skłodowskiej-Curie 98 i wspierać drużynę w walce o ligowe punkty już od samego początku. Nie szukajcie wymówek! Bilety dostępne są na zaglebie.com/bilety.

Przypominamy, że wraz z nowym sezonem rozpoczynamy typowanie rezultatów i zdarzeń meczowych w zabawie #TyperMKS. Zachęcamy wszystkich zarejestrowanych użytkowników do wzięcia udziału w zabawie - kliknij tutaj, aby przejść.

Czas zacząć OD ZWYCIĘSTWA!