Patryk Olszak zaprasza na swój krótki felieton związany z Akademią Piłkarską KGHM Zagłębie. O tym co dobrze funkcjonuje, z czego możemy być dumni i co może działać lepiej przeczytacie poniżej.

reklama

Ambicją każdej drużyny niewątpliwie jest walka o jak najwyższe cele. Zmiany następują gdy dochodzi do stylu budowania składu i pieniędzmi, którymi dysponuje dany klub. W przypadku Zagłębia postawiono przede wszystkim na Akademię piłkarską. Dlaczego jest to dobry kierunek? Zapraszam do swojej opinii.

Kierunek przyszłość

Nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że akademie piłkarskie powstają, by wychowywać swoich wychowanków, którzy mogą stanowić w przyszłości o sile danego zespołu, co jest w końcowym rozrachunku o wiele bardziej opłacalne niż ściąganie tzw. najemników, którzy bardzo często nie są na o wiele wyższym poziomie. Dlatego też powstawanie akademii, które powoli staje się coraz większym trendem, jest dobrym kierunkiem. W Polsce coraz więcej klubów postanawia inwestować wcale nie małe pieniądze w budowanie baz treningowych i powstawanie jak najlepszych warunków do pracy dla akademii i jej podopiecznych. A dlaczego akademia w perspektywie kilku lat ma szansę na bardzo korzystne skutki? Przykład Lecha Poznań, który systematycznie wypuszcza swoich wychowanków do zagranicznych klubów za miliony euro, czy krok po kroku transfery z naszego Zagłębia, które dzięki powstaniu akademii, dogania pod tym względem małymi kroczkami klub z ulicy Bułgarskiej.

Podążać drogą Kolejorza

Lech Poznań jest na ten moment przodownikiem wśród klubów w Polsce, które wypuszczają młode talenty za duże pieniądze jak na polskie realia do zagranicznych klubów. Przykłady chociażby Jana Bednarka, Karola Linettego czy Dawida Kownackiego są doskonałą motywacją dla coraz prężniej działających akademii w Polsce. Możemy być dumni, że tą drogą powoli udaje się podążać Zagłębie, które kilka lat temu postawiła na profesjonalną akademię, która jest chwalona w Polsce i zauważalna coraz mocniej na europejskim forum. Zagłębie ukształtowało już kilku zawodników, którzy zapracowali na fajne zagraniczne transfery, choćby przykłady Filipa Jagiełły, który odszedł w poprzednim sezonie do włoskiej Genui, czy osoby Krzysztofa Piątka, który może odszedł pierw do Cracovii ale trzeba przypomnieć, że absolwent naszej akademii później trafił m.in. do legendarnego AC Milan. Innym przykładem jest Jarosław Jach, który jednak odchodząc do Crystal Palace przepadł w Anglii i jego historia ciągnie się między Polską a Mołdawią. Trzeba również odnotować to, że klub szkoli kolejnych zawodników, którzy mogą dołączyć do wyżej wymienionego grona. Najlepszym przykładem jest Bartosz Białek, za którego prezes Jankowski już w tym momencie woła 6-8 milionów euro! To pokazuje, że projekt akademia piłkarska w Lubinie stała się bardzo opłacalną inwestycją, która będzie co rok zbierać kolejne laury.

A jak w Polsce?

Po za wyżej wymienionymi akademiami w Lubinie i w Poznaniu, w Polsce co rok powstają kolejne akademie i bazy treningowe, które mają szkolić najlepszych piłkarzy młodego pokolenia w Polsce. Od kilku lat działają prężnie akademie np. w Szczecinie, Białymstoku czy w Warszawie. W tej ostatniej przede wszystkim w ostatnim czasie np. powstała baza treningowa, Legia Training Center, która ma służyć zespołom juniorskim oraz pierwszej drużynie, co jest podobną koncepcją do tego, co mamy do zaoferowania w Lubinie. Pierwszy zespół Zagłębia korzysta do treningów boiska należące do akademii a nie tylko główną płytę stadionu.

Holenderska szkoła

W Lubinie od samego początku postawiono na holenderski model budowania akademii i szkolenia. Pierwszym dyrektorem został Richard Grootscholten, który stworzył podwaliny pod działanie akademii, które następnie udoskonalało kilku jego następców – Krzysztof Paluszek, Ben Van Dael a dzisiaj robią to rodacy  Grootscholtena i Van Daela czyli Robin Pronk i Henny Lee. W Zagłębiu skupiono się bardzo mocno na technice, co widoczne jest gołym okiem oglądając mecze drużyn młodzieżowych od najmłodszych po CLJ i drugi zespół. Zespoły Zagłębia z roku na rok osiągają coraz lepsze wyniki w rozgrywkach krajowych, a w wielu przypadkach pokazują się z wyśmienitej strony w turniejach międzynarodowych.

Akademia Piłkarska w Lubinie dziś pokazuje, że zainwestowane pieniądze w ten projekt były trafioną inwestycją i będzie co rok się coraz mocniej rozwijać i dawać kolejny plony pod postacią bardzo dobrych zawodników jak wcześniej wymienieni Białek, Jagiełło czy Piątek.

Autor: Patryk Olszak

źródło: Własne