W niedzielne popołudnie Zagłębie Lubin podejmie Cracovię. Po poniedziałkowej wpadce „Miedziowi” zdecydowanie mają coś do udowodnienia. Nie przystoi bowiem przegrywać w takim stylu. A krakowianie? „Pasy” są rozpędzone. Podopieczni Michała Probierza notują serię siedmiu ligowych spotkań bez porażki. Zapraszamy do lektury zapowiedzi starcia rozgrywanego w ramach 12. kolejki PKO BP Ekstraklasy.

Wszyscy znacie zapewne te internetowe reklamy o zarabianiu jednym kliknięciem bez wychodzenia z domu. To te głupkowate [ZOBACZ JAK] gdyby ktoś nie skumał. I w zasadzie my naprawdę znaleźliśmy sposób na taki zarobek. Jaki? Postawić na porażkę „Miedziowych” w pierwszym meczu Zagłębia po przerwie reprezentacyjnej.

To tak nieco w żartobliwym tonie, ale fakty są takie, że przegrywamy wtedy niemal zawsze. Tak było też w Mielcu, gdzie miejscowa Stal rozprawiła się w drugiej połowie z lubinianami, przechylając szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Przegrać w takim stylu nie przystoi. Co by nie mówić, to Zagłębie stawiane było w roli faworyta. Straciliśmy punkty frajersko, a „popis” dał debiutant - Aleksandar Pantić - który sprokurował rzut karny i wyleciał za dwie żółte kartki. Takiego występu z całą pewnością nie powstydziłby się jeden z największych ananasów - Dorde Crnomarković.

Kogo zabraknie w meczu z Cracovią? Mamy w Zagłębiu mały szpital. Nieco podobnie ma się sytuacja w szeregach naszych rywali. Ale o tym będzie za chwile. W niedzielę na pewno nie zagrają Jewgienij Baszkirow, Lorenco Simić, Adam Ratajczyk, Jakub Wójcicki, Kacper Bieszczad oraz Damian Oko. Pod znakiem zapytania stoi także występ Sasy Balicia. Do treningów powrócili za to Kamil Kruk i Jakub Żubrowski. Poza kontuzjami mamy jedną dyskwalifikacje kartkową. Mianowicie: w spotkaniu ze Stalą Mielec czwarty żółty kartonik obejrzał Łukasz Poręba.

Nastroje w Krakowie? Dość dobre, bowiem „Pasy” notują aktualnie serię siedmiu ligowych spotkań bez porażki z rzędu. Dzięki dobrym wynikom krakowianie plasowali się przed tą kolejką na 6. lokacie z dorobkiem szesnastu „oczek”. W zeszłym tygodniu Cracovia rozprawiła się z Wartą Poznań 2:0, a jedną z bramek zdobył nasz rozmówca - Michał Rakoczy. Rozmowę z młodzieżowcem możecie przeczytać klikając tutaj.

O tym, że morale w ekipie z Krakowa wzrosły mówi nam Mateusz Miga, krakowski dziennikarz portalu tvpsport.pl: - Nastroje wokół Cracovii są najlepsze od dawna. Drużyna Michała Probierza przestała przegrywać, a jej mecze – co do niedawna było nie do pomyślenia – gwarantuje dość wysoki poziom emocji. Nawet jeśli Pasy mają słabsze momenty w meczu, potrafią je przetrwać. A jeśli stracą wtedy bramkę, lub dwie – potem są w stanie skutecznie odpowiedzieć. Cieszy, że trener Cracovii ma ostatnio jakby więcej cierpliwości do młodzieży, a ta odwdzięcza się coraz lepszymi występami. Wciąż jednak trudno powiedzieć, by któryś z młodzieżowców wyrósł na czołową postać w zespole. Taką jest za to niewiele starszy Kamil Pestka, który wreszcie uporał się z kłopotami zdrowotnymi, a Probierz poleca go nawet do reprezentacji i niewykluczone, że wkrótce wymarzone powołanie nadejdzie.

- W zespole Pasów znów pojawiło się nieco kontuzji i trener ma mocno ograniczone pole manewru. Zwróciłbym uwagę na środek pola, tu ostatnio dość często grają mniej doświadczeni zawodnicy i dają się zdominować. Trzeba za to zwrócić uwagę na lewą stronę, która jest napędzana aktywnym Pestką. Trudny do upilnowania jest Pele van Amersfoort. Holender umiejętnie porusza się między liniami przeciwnika. Z wyjątkowo długim dołkiem formy uporał się już Sergiu Hanca i znów jest jedną z wiodących postaci - dodaje Miga.

Mateusza Migę zapytaliśmy także o najsłabszy punkt naszego najbliższego rywala: - Środek drugiej linii. Choć to zależy od tego, kto w niedzielę zagra. Błędy przydarzają się obu środkowym obrońcom. Od dłuższego czasu w środku defensywy gra para Rodin – Jugas. Rozumieją się coraz lepiej, ale naciskani – potrafią łatwo stracić piłkę.

Wspomnieliśmy już o tym, że naszych rywali także nękają problemy kadrowe. Przy ustalaniu składu Michał Probierz nie będzie mógł wziąć pod uwagę aż pięciu graczy. Kontuzjowani są: Karol Knap, Michal Siplak, Filip Balaj, Marcos Alvarez i Thiago. Ponadto za nadmiar żółtych kartek pauzować będzie Florian Loshaj.

Bilans spotkań obydwóch ekip jest idealnie wyrównany. Po jedenaście razy komplet punktów padał łupem zarówna Zagłębie, jak i Cracovia. Dwanaście razy dzieliliśmy się też punktami. Więcej o historii spotkań lubinian z małopolskim zespołem przeczytacie innym artykule klikając tutaj.

Arbitrem spotkania Zagłębie Lubin - Cracovia będzie Bartosz Frankowski z Torunia. W bieżącym sezonie 35-letni sędzia prowadził jedno spotkanie „Miedziowych”. Była to wygrana 2:0 potyczka z poznańską Wartą. Pełną obsadę sędziowską niedzielnego meczu możecie sprawdzić tutaj.

Wszystkich kibiców Zagłębia tradycyjnie zapraszamy do wzięciu udziału w naszej zabawie #TyperMKS. Typując wyniki rywalizujecie o koszulkę meczową Zagłębia Lubin. Więcej o typerze przeczytacie tutaj.

Naszego rozmówcę podpytaliśmy także o to, jak może wyglądać najbliższe spotkanie: - Cracovia w swoim stylu skupi się na średnim, lub niskim pressingu. Zagłębie będzie więc miało nieco swobody na swojej połowie, ale im wyżej – tym będzie im trudniej. Zespół Pasów jest cierpliwy. Niejedna drużyna zwątpiłaby, a oni nadal dążą do osiągnięcia dobrego wyniku. To jeden z głównych atutów Cracovii.

Pierwszy gwizdek Bartosza Frankowskiego wybrzmi w niedzielę o godz. 15:00. Wszyscy liczymy, że po niezbyt przyzwoitym meczu w Mielcu, „Miedziowi” zdołają zrehabilitować przed własną publicznością. Czy tak będzie? Przekonamy się nieco ponad półtorej godziny po rozpoczęciu spotkania.

Tylko zwycięstwo!

Zagłębie Lubin - Cracovia