Przedłużyło się oficjalne potwierdzenie informacji, którą zamieściliśmy w piątek na Twitterze, ale ostatecznie Piotr Stokowiec został zwolniony z Zagłębia Lubin. Szkoleniowiec pracował dla „Miedziowych” przez ostatni rok, podczas którego 33-krotnie dowodził zespołem z ławki.

Drugie podejście trenera Piotra Stokowca do Zagłębia Lubin okazało się być straszną porażką, w dodatku na wielu płaszczyznach. Szkoleniowiec podczas drugiej kadencji prowadził lubinian w 33 meczach, w których średnio zdobył zaledwie 1,15 punktu na mecz. Drużyna zamiast się rozwijać, cofała się w rozwoju, a piłkarze indywidualnie wyglądali bardzo źle. Trener nie pomagał sobie wypowiedziami, w których stawiał się w roli oświeconego szkoleniowca, przeciwko któremu sprzeciwił się cały świat.

Ostatnie tygodnie to pięć porażek z rzędu, brak strzelonego gola i apogeum niefortunnych wypowiedzi, po których było wiadomo, że mariaż Zagłębia Lubin z Piotrem Stokowcem zbliża się ku końcowi. Decyzja o zwolnieniu została defacto podjęta w piątek po meczu ze Stalą Mielec, o czym informowaliśmy jako pierwsi, jednak ostatecznie wszystko potwierdzono dopiero we wtorek.

Mimo wszystko należy podziękować Piotrowi Stokowcowi za pracę na rzecz klubu. Choć pozytywów zbyt wiele w tym okresie nie znajdziemy, nie można pominąć choćby zbudowania Łukasza Łakomego, czy systematycznego wprowadzenia kilku młodych zawodników.

Z klubem żegna się także trener przygotowania motorycznego - Mariusz Szymkiewicz.

W spotkaniu z Rakowem Częstochowa zespół Zagłębia Lubin poprowadzi II trener „Miedziowych” - Paweł Karmelita.

Komentarz prezesa Michała Kielana

- To była dla mnie bardzo trudna decyzja, poprzedzona licznymi rozmowami i dokładną analizą sytuacji. W ostatnich tygodniach drużyna gra zdecydowanie poniżej oczekiwań nas wszystkich. Zmiana trenera jest zawsze ostatecznością, dlatego dałem drużynie i sztabowi czas. Po ostatnim meczu w Mielcu uznałem, że zmiana będzie w obecnej sytuacji najlepszym wyjściem dla klubu. Potrzebujemy zrobić krok do przodu, przy czym na pewno nie zejdziemy z obranej przez nas drogi, którą jest stawianie na młodych, perspektywicznych zawodników.

- Mam swoje wymagania wobec liderów zespołu, o których oni doskonale wiedzą. Po ostatnim meczu rundy będziemy podsumowywać naszą sytuację, zarówno punktową, jak i kadrową, by zespół po przerwie zimowej prezentował się zdecydowanie lepiej. Wiem doskonale, że Zagłębie stać na zdecydowanie więcej i tego wymagam zarówno od trenerów jak i samych piłkarzy.

- Przed nami bardzo trudny mecz z Rakowem. Zdaję sobie sprawę z napięcia wokół gry zespołu, natomiast proszę kibiców o wsparcie w czasie meczu, tak jak w poprzednim sezonie, gdy mimo dużo trudniejszego położenia wspólnymi siłami udało się wywalczyć trzy punkty i utrzymanie w Ekstraklasie.

- Wybór nowego szkoleniowca zostanie dokonany możliwie jak najszybciej, natomiast nie działamy pod wpływem emocji. Chcemy wybrać trenera, który wniesie do zespołu i całego klubu dodatkową wartość. Dziękuję za wykonaną pracę trenerowi Stokowcowi. Życzę mu wszystkiego najlepszego w dalszej karierze.

źródło: zaglebie.com