Emocje po spotkaniu z Montexem nie opadły do końca, a na nasze szczypiornistki czeka pierwszy mecz w fazie grupowej Ligi Europejskiej. Już w najbliższą niedzielę zmierzą się w wyjazdowym starciu z rumuńskim CS Minaur Baia Mare. Zapraszamy do zapowiedzi tego spotkania.

Przed podopiecznymi Bożeny Karkut mecz, który rozpocznie rywalizację w fazie grupowej Ligi Europejskiej. Lubinianki trafiły do grupy B, gdzie oprócz naszej drużyny i rywalek z Rumunii, znalazły się także francuskie Nantes oraz niemieckie Bietigheim.

Zarówno Zagłębie Lubin jak i CS Minaur Baia Mare rozegrały już po jednym spotkaniu w nowym roku. Lubinianki ograły odwieczne rywalki z Montexu Lublin 28:25, natomiast Baia Mare przegrało minimalnie w wyjazdowym starciu z Ramnicu Valcea 32:33. Jeśli spojrzymy na tabele ligową rumuńskiej ekstraklasy, to nasze najbliższe rywalki, póki co nie mogą zaliczyć tego sezonu do udanych, bowiem w dziesięciu spotkaniach uzbierały 15 punktów, co daje im dopiero 8 pozycję w tabeli. A przypomnijmy, że w poprzednim sezonie klub ten zdobył wicemistrzostwo Rumunii. Duży wpływ na taki stan rzeczy ma fakt, że przed obecnymi rozgrywkami doszło tam do sporej rewolucji kadrowej. Z zespołem się pożegnało aż 8 zawodniczek, w tym Jovana Kovacević, która była najlepszym strzelcem zespołu, czy Linn Blohm, kolejna z wiodących postaci w talii trenera Costicy Buceschiego, który także z klubu odszedł. W jego miejsce zatrudniono Raula Fotonea. W składzie naszych rywalek znajduje się reprezentantka Polski Aleksandra Zych. Była zawodniczka Vistalu Gdynia czy francuskiego Metz, dołączyła do zespołu przed obecnym sezonem.

Po stronie Zagłębia na pewno nie będzie odpuszczania. Wiadomo, że sam awans do fazy grupowej europejskich pucharów jest dużym sukcesem, ale celem nie jest tylko rozegranie sześciu spotkań, a zdobycie jak największej ilości punktów i walka o awans do ćwierćfinału tych rozgrywek. Jak pokazał dwumecz w wydawało się mocniejszym przeciwnikiem jakim była Zvezda Zvenigorod, stać nasze zawodniczki na świetne wyniki na tle teoretycznie mocniejszych zespołów z mocniejszych lig. Należy dodać, że z Rosjankami graliśmy w bardzo okrojonym przez kontuzje składzie, a w niedziele szansę na grę w europejskich pucharach otrzymają Aneta Łabuda, Daria Zawistowska i Karolina Kochaniak-Sala, które przez urazy nie mogły zagrać ze Zvezdą.

Przy okazji gry w Europie, warto przybliżyć sylwetki rywalek naszych szczypiornistek. Naturalnie cykl rozpoczynamy od naszych najbliższych rywalek.

CS Minaur Baia Mare:

Klub założono w 1960 roku pod nazwą HCM Baia Mare. Nazwa ta widniała aż do 2015 roku, gdy zdecydowano się na zmianę nazewnictwa klubu na znane dziś CS Minaur Baia Mare. Do sukcesów zaliczyć trzeba na pewno mistrzostwo Rumunii zdobyte w 2014 roku, a także czterokrotne zdobycie srebrnych medali w 1979, 2013, 2015, 2016 oraz 2021 roku. Do tego dochodzą brązowe medale w 1980 i 2020 roku.

W Pucharze Rumunii triumfowały w latach 2013-15. W tych samych latach zdobywały także Superpuchar kraju.

W 2015 i 2016 roku klub dochodził do ćwierćfinałów Ligi Mistrzyń.

CS Minaur Baia Mare swoje spotkania rozgrywa w hali Lascar Pana, która pomieści nieco ponad 2 tysiące kibiców.

1. kolejka Ligi Europejskiej

CS Minaur Baia Mare - MKS Zagłębie Lubin