Stało się. Piłkarki ręczne Zagłębia Lubin, po drugiej wygranej nad rosyjską Zvezdą Zvenigorod, awansowały do fazy grupowej Ligi Europejskiej, kwalifikując się do niej po raz pierwszy w historii naszego klubu.

Hala RCS pękała dziś w szwach. Kibice przyszli zobaczyć historyczny awans swojej drużyny do fazy grupowanej i nie zawiedli się. Pomimo pewnej wygranej w pierwszym meczu w Rosji, mistrzynie Polski nie zamierzały oddawać pola rywalkom i po raz kolejny pokazały handball na najwyższym poziomie.

Zespół rosyjskiej ekstraklasy na początku meczu dał sygnał, że pomimo wysokiej porażki na własnym parkiecie, przyjechał do Lubina walczyć o awans, ale ten zapał został szybko zgaszony. W trzeciej minucie Zwiezda wygrywała 4:1, jednak mistrzynie Polski szybko się otrząsnęły. Chwilę później był już remis po 4 i przez kolejne kilka minut oglądaliśmy wyrównane starcie bramka za bramkę. Na pierwsze prowadzenie Zagłębie wyszło w trzynastej minucie, po trafieniu z kontry Adrianny Górnej. To podcięło skrzydła rosyjskiej ekipie, a od stanu 6:7 Miedziowe zdobyły pięć bramek z rzędu i wówczas o czas poprosił szkoleniowiec Zwiezdy. W pierwszej połowie na parkiecie skutecznie radziły sobie skrzydłowe, Adrianna Górna po stronie Zagłębia i Mariana Egorova ze Zwiezdy, które w pierwsze dwadzieścia minut uzbierały po pięć bramek. Podopieczne Bożeny Karkut nakręcały się z każdą kolejną akcją i wysoko prowadziły już do przerwy.

W drugiej połowie na parkiecie nadal rządziło Zagłębie. Miedziowe grały skutecznie w ataku i utrzymywały, wypracowaną w pierwszej połowie przewagę. Mistrzynie Polski pewnie zmierzały po historyczny awans do fazy grupowej europejskich i ani na chwilę nie zamierzały się zatrzymywać. Rywalki kolejny raz zostały rozpracowane taktycznie, czego efektem było kolejne zwycięstwo i pewny awans lubinianek.

Tym samym mistrz Polski po nowym roku zagra w fazie grupowej EHF Ligi Europejskiej. Swoich rywali Zagłębie pozna już w czwartek 25 listopada o godzinie 11:00. Losowanie odbędzie się w siedzibie w Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej w Wiedniu.

• MVP meczu: Patricia Matieli
  • MVP Zagłębia: Monika Maliczkiewicz
  • MVP Zwiezdy: Mariana Egorova

Liga Europejska:

MKS Zagłębie Lubin - Zwiezda Zwienigorod 33:29 (18:11)

Zagłębie

Wąż, Maliczkiewicz - Jakubowska 7, Grzyb 5, Hartman, Górna 8, Miłek, Drabik 3, Galińska 6, Matieli 4, Noga, Milojević.

Zwiezda

Kirikias, Dolgich, Tichanowa - Czernowa, Osipowa, Dworcewaja, Antonowa 1, Egorowa 12, Triobczuk 1, Sinelnikowa, Nikolajewa , Sobina 1, Nikitina 7, Cerowniuk , Tichanowa, Murzaliewa 3, Wertuszkowa 2, Tserkovniuk 2.

Sędziowie: Matan Lindenbaum, Dor Laron, Delegat EHF: Siarhei Kot
Widzów: 2237