Starcie w Lublinie zakończyło ten niezwykle udany sezon ligowy dla naszego zespołu. Warto zatem podsumować sezon Zagłębia, a także na różne aspekty, które sprawiły, że ten sezon można śmiało nazywać szalonym. Zapraszam do podsumowania sezonu.

Mistrzostwo Polski, tyle lat marzeń o tym.. aż w końcu się udało po 10 latach posuchy. Przed sezonem na łamach naszego portalu publikowałem swoje przewidywania przedsezonowe. Mówiłem, że Lublin będzie miał słabszy sezon przy zbyt słabej kadrze, a Zagłębie mądrze wzmocnione jest aktualnie lepsze i może wywalczyć złoto. Pukało mnie po głowie kilka osób, ze względu na postać Kima Rasmussena na ławce Montexu, który jak się później okazało został wyrzucony z klubu po dwóch sromotnych porażkach właśnie z Zagłębiem na początku 2021 roku. Miło mi zatem, że się nie pomyliłem i z satysfakcją mogę sobie przyznać rację. Ale nie w tym rzecz. Najważniejsze, że w końcu mamy drugi raz okazje oglądać nasze zawodniczki w glorii chwały i złota.

Wspomnieć na starcie warto, że w Zagłębiu doszło do małej rewolucji, która okazała się kluczowa. Z klubu odeszły Agnieszka Jochymek (zakończenie kariery), Agata Wasiak, Marketa Hurychova, Klaudia Pielesz, Małgorzata Trawczyńska, Zuzanna Ważna oraz Małgorzata Buklarewicz. W ich miejsce zakontraktowano Karolinę Kochaniak z Montexu, Joannę Drabik z węgierskiego Siofok oraz Patrycję Świerżewską z norweskiego Byassen. Wszystkie trzy odegrały kluczowe role w Zagłębiu, będąc obok Patricii Matieli, Adrianny Górnej, Moniki Maliczkiewicz i Kingi Grzyb najpewniejszymi punktami w zespole dowodzonym przez Bożenę Karkut.

Ale czy ten sezon był tak różowy cały czas? Otóż nie. Tak naprawdę ta wielka pogoń po marzenia rozpoczęła się od starcia właśnie z Montexem 3 stycznia. Do tego czasu, Zagłębie potrafiło przegrywać po rzutach karnych z Piotrcovią w 1 kolejce, tracić punkty w Elblągu, męczyć się z Koszalinem we własnej hali czy przegrać po karnych w Kobierzycach przed świętami. Były również i dobre spotkania, jak choćby pierwszy mecz derbowy z KPR-em w naszej hali czy wyjazdowe wygrane w Chorzowie i Jarosławiu, a także rewanż na Piotrcovii. Niemniej jednak, marsz po złoto rozpoczął się przede wszystkim od początku tego roku i wygranej nad Montexem 29:17.

Od tego starcia Zagłębie szło jak burza, przegrywając dopiero 1 maja po rzutach karnych w derbach w Kobierzycach, w drugim starciu z rzędu. Po drodze jednak zdarzały się problematyczne spotkania, takie jak w Piotrkowie przy wygranej 23:24 czy w pucharze Polski w Elblągu, gdzie Zagłębie pokonało po karnych Start, wcześniej goniąc cały czas wynik. Problematycznym meczem okazał się także wyjazd do Chorzowa, gdzie niespodziewanie Ruch postawił się Zagłębiu, ostatecznie przegrywając z nami 27:31. Ale zdarzały się częściej znakomite mecze, takie jak wygrana w Lublinie 16:28, przy utracie pierwszej bramki dopiero w 21 minucie! czy takie mecze jak 29:23 z Kobierzycami, 32:24 z Jarosławem albo 28:21 z Piotrcovią. Porażka w Kobierzycach spowodowała jedynie, że na przypieczętowanie tytułu potrzeba było poczekać do starcia w Lubinie ze Startem, który pokonaliśmy ostatecznie 32:17. Rozluźnione Zagłębie przegrały 22:21 w Koszalinie, doznając jedynej porażki w regulaminowym czasie gry. Pomimo tego, na koniec sezonu znów włączyły one szósty bieg, wygrywając kolejno 40:28 z Ruchem, 34:25 z Jarosławem i 30:20 w Lublinie przy udziale publiczności.

W międzyczasie doszło również do małych roszad kadrowych. Wiadomo już, że do Zagłębia dochodzi królowa strzelczyń sezonu 19/20 i 20/21 Kinga Jakubowska z KPR Kobierzyce oraz Aneta Łabuda z francuskiego Besancon, która jest kolejnym transferem na tzw ,,pstryczek” kibicom Montexu, którzy pokazali swoją ,,klasę” po raz kolejny wczoraj, nie potrafiąc się pogodzić z utratą tytułu, miejmy nadzieje, że na długi czas.

Pozostaje jeszcze starcie w pucharze Polski, gdzie przy ponad 100 osobowej publiczności z Lubina, mamy nadzieję, że Zagłębie ogra po raz 5 w sezonie zespół Montexu i zdobędzie podwójną koronę.

źródło: Własne