W lany poniedziałek Zagłębie Lubin zmierzy się na wyjeździe z Cracovią. Sytuacja „Miedziowych”, pomimo zeszłotygodniowego zwycięstwa ze Stalą, w dalszym ciągu należy do tych z gatunku nie najłatwiejszych. Margines błędu jest naprawdę bardzo mały, a każde kolejne punkty mogą być zbawienne w kontekście zachowania ligowego bytu. Nasza obecna przewaga nad strefą spadkową wynosi trzy oczka, a w przypadku ewentualnej wygranej Wisły Kraków nas Śląskiem Wrocław, może zmaleć do zera. Dlatego też mecz z „Pasami” jest tak piekielnie ważny.

Zagłębie Lubina wiosnę 2022 roku jest regularne… w swojej nieregularności. Potrafiliśmy ograć Wisłę Płock, Bruk-Bet Termalikę czy Stal Mielec, ale też skompromitować się z Wartą Poznań lub nie mając żadnych argumentów remisować bezbramkowo z Piastem Gliwice czy Śląskiem Wrocław. W ostatniej kolejce „Miedziowi” zgarnęli oczywiście komplet punktów, pokonując właśnie Stal 3:1, ale z przebiegu spotkania to podopieczni Adama Majewskiego sprawiali przez większość czasu lepsze wrażenie. Końcówka należała do lubinian, dzięki czemu trzy oczka pozostały przy Skłodowskiej-Curie.

Ale takie męczenie buły może nie wystarczyć na mocniejszego przeciwnika. Na grę Zagłębia patrzy się obecnie bardzo ciężko. Od oglądania podopiecznych Piotra Stokowca mogą rozboleć ósemki, ale jeżeli koniec końców zagwarantujemy sobie utrzymanie, to niech tak będzie. Margines błędu jest naprawdę bardzo mały. Obecna przewaga naszego zespołu nad 16. Wisłą Kraków wynosi trzy punkty. Co więcej, krakowianie zmierzą się w tej kolejce z innym kandydatem do spadku - Śląskiem Wrocław. W przypadku niekorzystnych rozstrzygnięć możemy znaleźć się w czerwonej strefie już po tej kolejce.

A co słychać w pasiastej części Krakowa? Cracovia z dorobkiem 35 punktów plasuje się obecnie na 11. pozycji. Zważając na to, jak wypłaszczona jest tabela, krakowianie mogą jeszcze włączyć się do walki o utrzymanie. Chyba nie tak wyobrażano sobie przy Kałuży wiosnę pod wodzą Jacka Zielińskiego. Wszak bilans „Pasów” za ten okres to: dwa zwycięstwa, trzy remisy i cztery porażki. W poprzedniej kolejce Cracovia uległa Warcie Poznań 0:1 po bramce Adama Zrelaka z 61. minuty meczu. „Pasy” miały szansę wywieźć z Grodziska Wielkopolskiego choćby punkt, jednak w końcówce rzutu karnego nie wykorzystał Rivaldinho.

Bilans pojedynków lubinian z Cracovią jest wyrównany. Jak dotąd zmierzyliśmy się 37 razy. Zarówno Zagłębie, jak i „Pasy” zgarniały komplet punktów dwunastokrotnie. Z kolei trzynaście razy dzieliliśmy się punktami. Po raz ostatni z Cracovią rywalizowaliśmy 24 października ubiegłego roku. Wówczas na Stadionie Zagłębia padł remis 1:1, a bramki zdobywali w 64. minucie Filip Starzyński i w 87. minucie Mathias Rasmussen dla „Pasów”. Więcej o historii meczów z Cracovią przeczytacie tutaj.

A jak ma się sprawa kartkowa? W szeregach obu ekip nikt nie pauzuje. U nas na żółta uważać muszą: Mateusz Bartolewski, Ilja Żygulow, Jakub Wójcicki i Patryk Szysz. W Cracovii po pauzie w meczu z Wartą wracają za to: Cornel Rapa, Michal Siplak i Matej Rodin. Raport kartkowy możecie sprawdzić tutaj.

Arbitrem najbliższego meczu wyznaczony został Paweł Malec. 37-letni sędzia prowadził dwa mecze z udziałem „Miedziowych”. Było to przegrane starcie z Radomiakiem Radom w 15. kolejce oraz bezbramkowy remis z Piastem Gliwice podczas 24. serii gier. Pełną obsadę sędziowską możecie sprawdzić klikając tutaj.

Wszystkich kibiców tradycyjnie zapraszamy do wzięciu udziału w naszej zabawie #TyperMKS. Czas na typowanie wyników macie do poniedziałku do godziny 11:30.

Jak już wspomnieliśmy, mecz z Cracovią będzie bardzo istotny dla układu tabeli. W przypadku niepowodzenia „Miedziowi” mogą znaleźć się w strefie spadkowej. Być może zabrzmi to jak wyświechtany frazes, ale każdy kolejny mecz jest teraz dla nas finałem. Miejmy nadzieje, że pod koniec Ekstraklasa pozostanie w Lubinie na dłużej. I obyśmy zapewnili sobie ligowy byt jak najszybciej.

Tylko zwycięstwo!

Cracovia - Zagłębie Lubin