Przed niedzielnym meczem z Cracovią postanowiliśmy nieco bliżej przedstawić jej pomocnika - Pelle van Amersfoorta.

Pelle van Amersfort urodził się 1 kwietnia 1996 roku w Heemskerk w Holandii. Występuje na pozycji środkowego pomocnika. Jest wysoki (193 cm), jednak jego atuty, to nie tylko gra w powietrzu. Jest także bardzo dobrze wyszkolony technicznie, dzięki czemu bramki lub asysty zalicza w rożnych sytuacjach i z różnych sektorów boiska.

Jest wychowankiem nieistniejącego już klubu HFC Haarlem. Następnie trafił do ADO '20 Heemskerk, skąd przeszedł do sc Heerenveen. Właśnie w tej drużynie najpierw występował w grupach młodzieżowych, a następnie zadebiutował w Eredivisie. W sumie dla zespołu sc Heerenveen 2014-2019 wystąpił w 103 meczach, w których zdobył 11 goli i zaliczył 10 asyst. Oprócz tego w sezonie 2015/2016 przebywał na rocznym wypożyczeniu w Almere City FC – w tej drużynie był podstawowym piłkarzem, zagrał 35 razy, zdobył 9 goli zaliczył 9 asyst.

Do Cracovii przeszedł w lipcu 2019 roku po wygaśnięciu kontraktu w sc Heerenveen. Z drużyną „Pasów” zdążył już zdobyć Puchar oraz Superpuchar Polski. Choć wielu narzeka na obcokrajowców w kadrze Cracovii, tak 25-letni obecnie Pelle jest jednym z najlepszych graczy w lidze i do jego jakości akurat nikt nie powinien mieć zastrzeżeń. Do tej pory w zespole prowadzonym przez Michała Probierza zagrał w 88 meczach, w których zdobył aż 26 goli i zaliczył 10 asyst. Van Amersfoort jest dość twardo grającym zawodnikiem, bo przy tym w Cracovii zgarnął aż 14 żółtych kartek. Nigdy jednak nie wyleciał z boiska za dwie żółte lub bezpośrednią czerwoną kartkę. W sezonie 2021/2022 Pelle ma na koncie 11 meczów i 7 zdobytych bramek.

Pelle van Amersfoort jest także byłym reprezentantem Holandii w kategoriach młodzieżowych. Barw swojego kraju bronił w kategoriach od U-15 do U-21. Ostatni mecz w reprezentacji do lat 21 rozegrał w 29 maja 2018 roku w sparingu przeciwko Paragwajowi. Na placu gry przebywał przez pełne 90 minut, a jego partnerami byli tacy zawodnicy jak m.in. Justin Kluivert (AS Roma/OGC Nice), Teun Koopmeiners (Atalanta Bergamo), Denzel Dumfries (Inter Mediolan) czy Arnaut Danjuma (Villarreal CF). 26-letni obecnie piłkarz uczestniczył w Mistrzostwach Europy U-19 w 2015 roku. Holandia wówczas nie wyszła z grupy, jednak Pelle van Amersfoort zdobył dwa gole - tyle samo co Moussa Dembélé i o jednego mniej niż lider tego rankingu Borja Mayoral.

Przeciwko Zagłębiu Lubin Pelle van Amersfoort zagrał do tej pory czterokrotnie. Dwa razy z „Miedziowymi” wygrał, dwukrotnie podzielił się punktami i tylko raz przegrał. Choć Holender słynie z notowania dobrych liczb, to w starciach z Zagłębiem Lubin zanotował zaledwie jedną asystę. Mimo szczerej sympatii do tego zawodnika – już tak patrząc z perspektywy kibicowania całym rozgrywkom ekstraklasy – mamy nadzieję, że w niedzielnym starciu tego bilansu nie poprawi.

#10 Pelle van Amersfoort

• Data i miejsce urodzenia: 1 kwietnia 1996 roku, Heemskerk (Holandia)
  • Pozycja na boisku: środkowy ofensywny pomocnik
  • Wiodąca noga: prawa
  • Wzrost: 193 cm
  • Waga: 85 kg
  • Numer na koszulce: 10
  • Poprzednie kluby: HFC Haarlem, ADO '20 (Heemskerk), sc Heerenveen, Almere City FC (wypożyczenie).

Zagłębie Lubin - Cracovia

Stadion Zagłębia 24-10-2021, 15:00