W ostatniej kolejce sezonu 2022/23 „Miedziowi” zmierzą się na wyjeździe z nowym mistrzem Polski - Rakowem Częstochowa. Będziemy szczerzy, stawka najbliższego meczu jest dla obydwóch drużyn niska. Z drugiej strony jest też kilka smaczków, na które warto zwrócić uwagę. Zapraszamy do lektury zapowiedzi ostatniego meczu "Miedziowych" w tej edycji rozgrywek.

Zagłębie w gazie

Tak się złożyło, że lubinianie dopiero pod koniec tej kampanii, są w najlepszym dla siebie momencie. Trenerowi Fornalikowi zajęło kilka miesięcy, aby poukładać grę Zagłębia, która zaczyna przynosić wymierne skutki. „Miedziowi” tracą mniej bramek, nieźle funkcjonuje środek pola, a i w ofensywie da się zauważyć zdecydowaną poprawę. Rozwój widać także u co poszczególnych piłkarzy, takich jak Bartłomiej Kłudka, Tomasz Pieńko, Kacper Chodyna lub Dawid Kurminowski. 

Efekty widać również w rezultatach, które osiągają podopieczni Waldemara Fornalika. Obecnie Zagłębie notuje wszak serię czterech zwycięstw z rzędu. Dość wspomnieć, że ostatnia taka seria „Miedziowych” miała miejsce w 2017 roku, jeszcze za pierwszej kadencji Piotra Stokowca w Lubinie. Nie chcemy zapeszać, natomiast wydaje się, że Zagłębie pod wodzą Waldemara Fornalika zaczyna zmierzać w odpowiednim kierunku. Dlatego też jesteśmy ciekawi, jak będą kształtowały się perspektywy na przyszłą edycję rozgrywek. 

Pożegnanie Marka Papszuna

Sobotnie spotkanie Rakowa z Zagłębiem będzie ostatnim, w którym ekipę spod Jasnej Góry poprowadzi Marek Papszun, a więc szkoleniowiec, który jest jednym z architektów sukcesu częstochowian. Informacja, że 48-latek nie będzie dłużej trenerem Rakowa wywołała w środowisku ogromne poruszenie. Nie ma się jednak czemu dziwić, bowiem trener Papszun z „Medalikami” przebył drogę od II ligi, a w ostatnich latach święcił sukcesy, o których w Częstochowie jeszcze kilka lat temu mogli tylko pomarzyć. W poprzednich sezonach Raków dwukrotnie zdobywał Puchar, Superpuchar i wicemistrzostwo. Podczas tej kampanii udało się za to sięgnąć po pierwsze w historii, upragnione mistrzostwo.

Raków wypracował sobie przede wszystkim świetny system gry, pod który dopasował zawodników, którzy często przewyższają poziom polskiej ligi. Częstochowianie bronią najlepiej spośród wszystkich zespołów i na kolejkę przed końcem mają stracone zaledwie 23 bramki. Jeżeli chodzi o ofensywę, to duża odpowiedzialność za zdobywanie goli spoczywała jak dotąd na barkach pomocników drużyny spod Jasnej Góry, a więc choćby Iviego Lopeza i Władysława Koczerhina. Na pewno większość kojarzy podśmiechujki z niezbyt skutecznych napastników Rakowa, czyli chociażby Vladislavsa Gutkovskisa, Sebastiana Musiolika, czy Fabiana Piaseckiego. Wydaje się jednak, że częstochowianie wreszcie zażegnają na tej pozycji lekką posuchę. Nowym nabytkiem Rakowa został wszak Łukasz Zwoliński, który ostatnio występował w Lechii Gdańsk.

Jest jeszcze jedna kwestia, którą w kontekście „Medalików” wypada poruszyć. Nowym trenerem Rakowa zostanie Dawida Szwarga, czyli jeden z najbardziej perspektywicznych polskich trenerów, ale przy tym szkoleniowiec, który nigdy przedtem nie prowadził samodzielnie drużyny. To nasuwa pytania, jak częstochowianie pod wodzą 32-latka poradzą sobie w rywalizacji w eliminacjach europejskich pucharów, którą będą musieli łączyć z grą na krajowym podwórku. Wątpliowści zostaną rozwiane najprawdopodbniej już jesienią.

Jaki będzie najbliższy mecz?

Tak naprawdę trudno przewidywać. Raków w ostatnich tygodniach spuścił trochę z tonu, o czym świadczą na przykład wpadka z Koroną Kielce oraz przegrana z Lechem Poznań. Zagłębie z kolei jest na fali i z obozu „Miedziowych” da się usłyszeć, że mają oni chrapkę na to, aby udanie zakończyć tę, co by nie mówić, bardzo kiepską kampanię. Można przy okazji popsuć Rakowowi święto. Mimo że stawka najbliższego meczu nie jest najwyższa, to sobotnie granie zapowiada się całkiem ciekawie. 

Raków Częstochowa - Zagłębie Lubin

Miejski Stadion Piłkarski 27-05-2023, 17:30
PKO Ekstraklasa, Kolejka - 34. kolejka

1:1
(0:0)
źródło: Własne

KONKURS TYPERA

mkszaglebie.pl
Sprawdź swoje umiejętności i typuj z MKSZaglebie.pl. Wygrywaj nagrody!

DODAJ KOMENTARZ (NIEZALOGOWANY)

Możliwość dodawania komentarzy została wyłączona!
 

KOMENTARZE (0)