Zagłębie II Lubin awansowało do II ligi z ośmioma punktami przewagi. Po zakończeniu sezonu nadszedł więc czas podsumowań. Zapraszamy do lektury tekstu autorstwa Krzycha, w którym pod lupę wziął on chociażby osobę trenera Jarosława Krzyżanowskiego czy piłkarzy, których warto wyróżnić.

Zagłębie II Lubin do rozgrywek III ligi w sezonie 2021/22 przystąpiły pod wodzą Jarosława Krzyżanowskiego, który od 16 lipca 2021 roku został pierwszym trenerem zespołu. 

Sylwetki trenera nie musimy zbytnio przedstawiać, gdyż jest on doskonale znany lubińskim kibicom. Jarosław Krzyżanowski to były piłkarz, który ma za sobą dość bogatą karierę. Jako zawodnik występował między innymi w Górniku Polkowice, Lechii Dzierżoniów, Wiśle Płock, AS Lílas Vassilikoú, Miedzi Legnica czy AEL-u Limassol. Co najważniejsze, w latach 1994-2003 był także zawodnikiem Zagłębia Lubin, dla którego rozegrał blisko 200 meczów. W 1995 roku, właśnie w barwach naszego klubu, Jarosław Krzyżanowski strzelił bramkę w Pucharze UEFA AC Milanowi.

Karierę trenerską Jarosław Krzyżanowski rozpoczął w rodzinnych Świebodzicach, prowadzenia miejscowej Victorii. Kolejnym etapem trenerskiej kariery 47-latka był AKS Strzegom, w którym spędził pięć lat. Od sezonu 2017/2018 rozpoczął pracę jako członek sztabu szkoleniowego w grupach juniorskich akademii Zagłębia. W rezerwach był asystentem Adama Buczka, który pod koniec sezonu 2020/21 awansował na stanowisko dyrektora akademii. Wobec roszad w kadrze kierowniczej akademii, szansę w rezerwach powierzono Jarosławowi Krzyżanowskiemu. Sezon 2021/22 w wykonaniu Zagłębia II Lubin pod wodzą jego oraz całego sztabu, do którego należą Paweł Sochacki, Krzysztof Ciuksa, Tomasz Król oraz Łukasza Spychalski, był wprost świetny.

Zagłębie II Lubin wywalczyło awans na szczebel centralny w pełni zasłużenie. Nie było, żadnego przypadku czy ślizgania się, a konsekwentna praca wykonywana na boisku. Praca, która skutkowała wynikami sportowymi. Rezerwy ukończyły kampanię, wygrywając rozgrywki III ligi w swojej grupie i mając przy tym osiem punktów przewagi nad drugim zespołem Ślęzą Wrocław i dwanaście punktów przewagi nad trzecią Polonią Bytom. Bilans rezerw Zagłębia to 23 zwycięstwa, osiem remisów i tylko trzy porażki. Pokonać lubinian potrafiły jedynie: Rekord Bielsko-Biała, Ślęza Wrocław oraz Warta Gorzów. Ponadto w sezonie 2021/22 rezerwy Zagłębia zaimponowały niesamowitą serią 21 meczów z rzędu bez porażki. Dodatkowo należy podkreślić fakt, że rezerwy Zagłębia wywalczyły awans do drugiej ligi, grając najmłodszym zespołem w całych rozgrywkach.

 

Królem strzelców III ligi gr. III został Patryk Kusztal. Urodzony 28 marca 2003 roku pomocnik strzelił siedemnaście goli (osiem z rzutów karnych). „Kuszti” miał istotny wpływ na całokształt poczynań Zagłębia II Lubin. Patryk wystąpił w 23 meczach, w których uzbierał 1796 minut. Jeżeli chodzi o graczy ofensywnych, nie można pominąć Rafała Adamskiego. W tym miejscu muszę zaznaczyć, że „Adams” zrobił duży postęp, względem poprzedniego sezonu. 21-letni napastnik wykazywał się dużym zaangażowaniem, pracował dla zespołu, pressował defensorów rywali, utrudniając im rozegranie, wreszcie dochodził do sytuacji strzeleckich i był przy tym skuteczny. Jak mawia stare piłkarskie porzekadło – piłka go po prostu szukała. Mankament, nad którym Adamski z całą pewnością musi popracować, to gra głową. Przy tych warunkach fizycznych, w tym aspekcie, nie wykorzystuje swojego potencjału. W tym aspekcie może udać się na lekcje do Arka Woźniaka, który znany jest z bardzo dobrej gry głową. Rafał Adamski zagrał w 29 meczach i zdobył piętnaście bramek (tylko dwie z rzutu karnego). Taki dorobek plasuje „Adamsa” na trzecim miejscu w klasyfikacji strzelców III ligi grupy III, natomiast na drugim w zespole Zagłębia II Lubin. 

Pozostali strzelcy goli dla drużyny rezerw Zagłębia:  

5: Daniel Dudziński, Tomasz Pieńko, Jakub Sypek, Kacper Zając.

4: Mateusz Chmarek, Kacper Lepczyński, Łukasz Łakomy.

3: Damian Oko.

2: Mateusz Kizyma, Bartłomiej Kłudka, Jakub Siga, Wojciech Szafranek. 

1: Michał Bogacz, Dawid Hanc, Jakub Kolan, Kamil Kruk, Dawid Pakulski, Milan Posmyk, Adam Ratajczyk, Jakub Rogalski, Oliwier Sławiński, Dominik Więcek.

Cofając się w głąb pola, do tablicy nie sposób nie wywołać Mateusza Kizymę, którego główną rolą na boisku jest przeszkadzanie rywalom w rozgrywaniu i kasowanie zalążków każdej akcji. Mateusz Kizyma to typowa „szóstka”. „Kizo” rozegrał w ubiegłym sezonie najwięcej minut, bowiem aż 2420, na co złożyło się 29 meczów. Uwagę przykuwa również fakt, że w 23 meczach rozegrał pełne 90 minut. Kizyma zdobył również 2 gole i ujrzał jak na zawodnika grającego na swojej pozycji zaledwie cztery żółte kartki. 

Będąc przy indywidualnościach nie można pominąć Daniela Dudzińskiego (rocznik 2002) i jego roli. W mojej ocenie „Dudziu” to mózg drużyny rezerw Zagłębia. To piłkarz, który swoim rozgrywaniem inicjował ofensywne akcje rezerw Zagłębia. Dudziński wykazywał się spokojem w rozegraniu, odpowiednią regulacją tempa gry, dobrymi prostopadłymi podaniami, a także dobrze egzekwowanymi stałymi fragmentami gry. W zakończonym niedawno sezonie Dudziński zagrał w 22 meczach na czwartym poziomie rozgrywkowym w Polsce. Co więcej, wszystkie zaczynał w wyjściowej jedenastce, a osiemnaście z nich kończył w pełnym wymiarze czasowym. „Dudziu” wystąpił również w ośmiu meczach ekstraklasy, w których przebywał na murawie przez 162 minuty. Obecnie już wiadome jest, że sezon 2022/23 Daniel Dudziński na zasadzie wypożyczenia spędzi w GKS-ie Katowice, gdzie będzie miał okazję sprawdzić się na zapleczu elity. Trzymamy zatem kciuki, ażeby jego pobyt w I lidze okazał się owocny, tak, by po powrocie na stałe zagościł on w pierwszej drużynie „Miedziowych”.

Biorąc pod uwagę, jak dobry był to sezon w wykonaniu Zagłębia II Lubin, wielu zawodników zasługuje na wyrazy uznania. Wywołaliśmy jednak kilku, uwzględniając przy wyborze statystyki i ich rolę w drużynie. 

Podczas kampanii 2021/22 pierwsze kroki w seniorskiej piłce postawiło także aż piętnastu młodych graczy. Poniżej wymieniliśmy wszystkich zawodników, którzy zadebiutowali w III lidze, a wcześniej występowali w rozgrywkach CLJ:

  • Jakub Bielak (bramkarz) rocznik 2005
  • Dawid Radziński (bramkarz) rocznik 2005
  • Michał Matys (bramkarz) rocznik 2006
  • Hubert Czerwiński (obrońca) rocznik 2003
  • Rafał Dzidek (pomocnik) rocznik 2003
  • Szymon Karasiński (pomocnik) rocznik 2003
  • Filip Kocaba (pomocnik) rocznik 2004
  • Jakub Kolan (obrońca) rocznik 2004
  • Paweł Kruszelnicki (pomocnik) rocznik 2003
  • Jakub Łoboda (pomocnik) rocznik 2004
  • Kacper Masiak (pomocnik) rocznik 2005
  • Dawid Paraszczak (pomocnik) rocznik 2004
  • Kamil Sochań (obrońca) rocznik 2004
  • Wojciech Szafranek (napastnik) rocznik 2004
  • Kacper Terlecki (pomocnik) rocznik 2005

Awans rezerw Zagłębia to duża rzecz dla zespołu, dla sztabu, dla wizji klubu i rozwoju piłkarskiej akademii Zagłębia Lubin. Sportowy sukces to kolejne wyzwanie i swego rodzaju weryfikacja, ponieważ gra na szczeblu centralnym to spory przeskok. Niewątpliwą korzyścią płynąca z awansu jest sam fakt, że swoich zawodników nie musimy też „upychać” po obcych klubach, w celu dalszego rozwoju, a mieć ich cały czas na oku i bacznie przyglądać się ich poczynaniom w kontekście przydatności w przyszłości do pierwszego zespołu. 

Cała redakcja gratuluje całemu II zespołowi Zagłębia za niezwykle udany sezon 2021/22 i życzy powadzenia na drugoligowym froncie. Wkrótce na łamach naszego portalu ukaże się także obszerny wywiad z trenerem Jarosławem Krzyżanowskim.

Krzychu

 

źródło: Własne

KONKURS TYPERA

mkszaglebie.pl
Sprawdź swoje umiejętności i typuj z MKSZaglebie.pl. Wygrywaj nagrody!

DODAJ KOMENTARZ (NIEZALOGOWANY)

Możliwość dodawania komentarzy została wyłączona!
 

KOMENTARZE (0)